SEC moralnie przygotowuje rynek kryptowalut do decyzji w sprawie ETF

Uczestnicy społeczności kryptowalutowej spekulują, że amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) może zatwierdzić bitcoinowy ETF między 9 a 17 listopada Przewodniczący regulatora, Gary Gensler, opublikował wideo na Twitterze. Mówi w nim o znaczeniu ochrony inwestorów. Zdaniem analityków, w ten sposób Komisja przygotowuje branżę do uruchomienia nowego instrumentu.

ETF-y mogą zostać zatwierdzone już w przyszłym tygodniu

Analityk Adam Cochran uważa, że wideo Genslera jest zwiastunem zielonego światła dla bitcoinowego ETF w USA. Komisja zwykle publikuje takie rzeczy, zanim zatwierdzi coś, co jej się nie podoba. Jako przykład podał uruchomienie pierwszego spotowego funduszu ETF BTC w 2021 r., ProShares Bitcoin Strategy (BITO). Wówczas SEC również najpierw opublikowała zastrzeżenie, a cztery dni później oficjalnie podjęła pozytywną decyzję w sprawie wniosku spółki. Cochran przewiduje, że nowe narzędzie może zostać zatwierdzone już w przyszłym tygodniu. James Seyffarth, analityk Bloomberga, napisał, że okno na potencjalną decyzję w sprawie wniosku bitcoin ETF otworzyło się dzisiaj i potrwa co najmniej do 17 listopada. Komisja wydała jednocześnie polecenia odroczenia dla BlackRock, Bitwise, VanEck, WisdomTree, Invesco, Fidelity i Valkyrie,. Teoretycznie regulator mógłby zatwierdzić ich wnioski już dziś.
„Jeśli agencja chce dać wszystkim 12 firmom, które złożyły wnioski, szansę na rozpoczęcie działalności (naszym zdaniem), jest to pierwsze dostępne okno od czasu potwierdzenia zwycięstwa sądowego Grayscale.”
Seyffarth pozostaje przekonany, że narzędzie zostanie uruchomione 10 stycznia 2024 r. z 90% prawdopodobieństwem.

Dlaczego istnieje takie podekscytowanie wokół BTC spot ETF?

Społeczność kryptowalutowa uważnie śledzi rozwój potencjalnego uruchomienia nowego narzędzia, ponieważ spodziewa się silnego wzrostu bitcoina (BTC) i całej branży. Analitycy Galaxy Digital uważają, że jeśli pierwszy w historii amerykański spot bitcoin ETF zostanie zatwierdzony, wartość aktywa wzrośnie o 74%. Według szefa MicroStrategy, największego inwestora BTC, fundusz giełdowy dla BTC pochłonąłby biliony dolarów. Eksperci z firmy analitycznej CryptoQuant sugerują, że narzędzie to mogłoby zwiększyć wielkość rynku bitcoina o 155 mld USD i dodać 1 bln USD do całego rynku kryptowalut. Takie prognozy nie wydają się być bajką czy przesadą. Po fake newsie., że SEC zatwierdziła spot ETF na BTC, główna kryptowaluta przebiła granicę 30 tys. USD i w pewnym momencie wzrosła powyżej 35 tys. USD. W chwili pisania tego tekstu aktywo jest notowane na poziomie 36,925 USD, zgodnie z CoinGecko.

Comments (No)

Leave a Reply