Jak zarabiać na spadkach kryptowalut?

Short. Czy aby na pewno on jest taki zły?

Istnieje ogromna liczba sposobów na osiągnięcie zysku na rynku kryptowalut. Niektórzy traderzy stosują analizę techniczną, podczas gdy inni inwestują w coiny i tokeny wykorzystując moc analizy fundamentalnej. Masz więc wiele różnych opcji, aby stworzyć dochodową strategię handlową.

Rynek kryptowalut jest uważany za jeden z najbardziej niestabilnych, dlatego też handel krótkimi pozycjami (shortami) jest jedną z najpopularniejszych metod zarabiania. W końcu pomaga czerpać zyski ze spadku ceny określonego aktywa. Z jednej strony jest to niekorzystne dla inwestorów, z drugiej strony traderzy zarabiają w ten sposób.

pozycja short

Podobnie jak w przypadku giełd, najbardziej popularnym i powszechnym zachowaniem wśród traderów kryptowalut jest kupowanie monet po niższej cenie. Tak robi większość traderów. Oczywiście łatwiej i taniej jest kupić walutę po niskiej cenie i czekać na jej wzrost. Ale żadna moneta nie wzrosła bez spadku, więc trader kryptowalut musi wiedzieć, jak wejść w krótką pozycję.

Dlatego zdecydowaliśmy się powiedzieć Ci, jak zrobić krótką pozycję na kryptowalutę i zarabiać na niej, a także na co przede wszystkim powinieneś zwrócić uwagę.

Co oznacza gdy shortujemy?

Krótkie pozycje w kryptowalutach to strategia, którą trader wykorzystuje do czerpania zysków ze spadających cen rynkowych.

Jego główną cechą jest szybkie wygaśnięcie terminu. Uczestnicy rynku, którzy otwierają transakcje tego typu, nazywani są „niedźwiedziami”. Otrzymali tę nazwę, ponieważ zaczynają sprzedawać kryptowaluty podczas bessy. Bessa oznacza spadek cen na rynku.

Trader przeprowadza fundamentalną analizę rynku kryptowalut i wybiera monetę, której cena powinna w najbliższym czasie spaść. Przyczyny spadku ceny kryptowaluty mogą być różne: negatywne newsy problematyczna sytuacja wokół tego typu waluty cyfrowej lub ogólna sytuacja gospodarcza.
Następnie trader otrzymuje pożyczkę z giełdy na określoną wartość monety, która mu odpowiada. Po pożyczeniu kryptowaluty konieczne jest zapłacenie prowizji giełdom.

Trader sprzedaje monetę, gdy jej wartość jest najwyższa.
Następnie musisz poczekać, aż cena określonej kryptowaluty spadnie i odkupić ją, ale znacznie taniej. Kolejnym krokiem jest spłata kredytu i skorzystanie z różnicy.

lonshort-krypto

Pozycja krótka to pożyczanie i sprzedaż kryptowaluty, gdy oczekuje się, że jej cena spadnie. Tym samym, gdy cena spada, kupujesz taką kryptowalutę i zarabiasz na różnicy w cenie sprzedaży i kupna.

Weźmy przykład:

  • Planujesz sprzedać jeden bitcoin za 45 000 USD, ponieważ oczekujesz, że cena spadnie w ciągu najbliższych kilku dni.
  • Pożyczasz bitcoiny od giełdy i sprzedajesz je za 45 000 $.
  • Kilka dni po sprzedaży BTC spada do 40 000 $.
  • Następnie kupujesz jeden bitcoin za 40 000 $ i zwracasz go giełdzie.
  • W ten sposób zarobisz 5000 $ minus odsetki, które musisz zapłacić giełdzie za pożyczkę.

Jak działa shorting w kryptowalutach?

Jak wspomnieliśmy powyżej, aby wejść na krótką pozycję, musisz pożyczyć kryptowalutę i sprzedać ją na giełdzie po aktualnej cenie rynkowej. Po spadku ceny trader ponownie kupuje monetę, ale po niższej cenie. Tym samym dźwignia pozwala na zwrot pożyczonych środków i zarabianie na różnicy między kosztami kupna i sprzedaży.

Możesz otrzymać pożyczkę od innych handlowców, którzy są nagradzani w postaci dochodu z odsetek. Procent dochodu pożyczkobiorcy zależy od czasu trwania pożyczki, której udziela innemu uczestnikowi rynku kryptowalut.

Obecnie istnieje ogromna liczba platform handlowych i giełd, takich jak Bitfinex, Kraken i inne, które oferują traderom korzystanie z usług handlu marżą. Dlatego zapewniają środki o stosunkowo wysokich stopach procentowych, aby zwiększyć swoją dźwignię finansową. Powoduje to, że cały proces pożyczania środków na minifikację kryptowalut staje się automatyczny i ustawiony domyślnie.

Jeśli trader chce zająć pozycję krótką na kryptowalutę, konieczne jest posiadanie pewnych umiejętności, a także gotowość do analizowania i przewidywania wyników. Nie każdy trader jest w stanie poradzić sobie ze spadkiem na rynku.

Profesjonaliści wiedzą, kiedy zacząć shortować kryptowalutę. Badają rynek, aby wybrać najlepszy moment na sprzedaż i zakup kryptowalut.

Jeśli nie masz wystarczającego doświadczenia i wiedzy na temat rynku kryptowalut, nie powinieneś otwierać krótkich pozycji podczas spadków na rynku.

Zanim zaczniesz shortować kryptowaluty, musisz wybrać taką, której wartość powinna w przyszłości spadać. Następnie musisz określić moment wejścia na rynek, wziąć pożyczkę i złożyć zamówienie. Od trafności podjętych decyzji zależy powodzenie operacji i jej rentowność.

Otwierając krótką pozycję, należy wziąć pod uwagę szereg zagrożeń. Nawet wśród doświadczonych traderów jest wielu, którzy bankrutują z powodu krótkich pozycji. Jeśli cena aktywów wzrośnie z powodu nieoczekiwanych wiadomości, może to prowadzić do znacznych strat.

Co może pomóc podczas shortowania?

Dlatego każdy trader, który zamierza zająć pozycję krótką, powinien skonfigurować takie funkcje, jak inteligentne zlecenia, zlecenia z limitem i zlecenia stop-limit. Te funkcje pomogą traderowi zminimalizować ryzyko utraty środków i zwiększyć zyski.

Inteligentne zlecenia to zaawansowana funkcja handlowa, która pozwala traderom poruszać się po niestabilnych rynkach kryptowalut.

Aby korzystać z inteligentnych zleceń, możesz ustawić stop loss i take profit na platformie z której korzystasz.

  1. Stop Loss – ma na celu zaoszczędzenie pieniędzy tradera podczas handlu. Zwykle ten rodzaj zlecenia jest ustawiany jako dodatek do otwartej pozycji i służy do ograniczania ryzyka. Ustawiasz cenę przy, której zlecenie ma zostać zrealizowane i tyle,
  2. Take Profit – jest również przeznaczony jako dodatek do już otwartej pozycji. Głównym celem funkcji Take Profit jest ustalenie docelowego poziomu zysku.
  3. W arkuszu zleceń umieszcza się zlecenie z limitem ceny. Limit jest według twojego uznania. Po złożeniu zlecenia z limitem transakcja może zostać zrealizowana tylko wtedy, gdy cena rynkowa osiągnie Twój limit (lub lepszą cenę). W ten sposób możesz użyć zleceń z limitem, aby kupić/sprzedać po cenie wyższej lub niższej niż aktualna cena rynkowa.
  4. Zlecenie stop-limit to to samo narzędzie, które umożliwia wysłanie zlecenia kupna lub sprzedaży aktywa, gdy tylko osiągnie lub przekroczy określoną cenę wyzwalającą.

Ustawiając te funkcje, trader będzie mógł zabezpieczyć się przed utratą środków. Co więcej, dzięki narzędziom udostępnionym na platformie transakcyjnej, traderzy mogą znacznie zwiększyć swoje szanse na zarobienie na sprzedaży kryptowalut.

Zalety i wady shortowania

Zalety shortowania kryptowalut

Wiele osób nie lubi krótkoterminowych traderów, ponieważ kiedy rynek kryptowalut spada, niedźwiedzie wyglądają na szczęśliwe w ogólnym przygnębieniu. Tymczasem sprzedaż aktywów cyfrowych jest korzystna nie tylko dla fanów krótkiej sprzedaży, ale także dla całego rynku:

  • Krótka pozycja to najszybszy sposób na osiągnięcie zysku. Wiele osób zna powiedzenie: „Schody w górę, winda w dół”. Zatem zarabianie na spadającym rynku może być świetną okazją.
  • Strategia ta chroni zyski i poszerza możliwości . Jedynym powodem, aby nie grać na krótką pozycję, jest wykorzystanie inwestycji długoterminowych. We wszystkich innych przypadkach otwieranie krótkich pozycji i łączenie ich z długimi pozycjami pozwala zarabiać pieniądze zarówno na rynkach spadkowych, jak i rosnących.
  • Zapewnia bezstronność. W handlu musisz szukać okazji w obu kierunkach. Jeśli handlujesz tylko na rosnącym rynku, nieuchronnie spotka Cię rozczarowanie, a to może doprowadzić do możliwego wyjścia z rynku.
  • Uczciwość cenowa. Krótka sprzedaż kryptowalut jest bardzo ważna dla rynku i pomaga utrzymać uczciwe ceny. Jest to ważny aspekt osiągania konsensusu co do wartości aktywów, bez którego rynek nie byłby sprawiedliwy. Uczestnicy rynku, którzy zajmują pozycję krótką, pomagają ustalić właściwą cenę aktywów i pozwalają inwestorom i bykom oprzeć się samooszukiwaniu.

Wady shortowania kryptowalut

  • Cena aktywów może wzrosnąć. Rynki kryptowalut są w ciągłym ruchu, dwadzieścia cztery godziny na dobę. Na wartość aktywów wpływa ogromna liczba czynników, z których niektóre nie są tak łatwe do przewidzenia, dlatego przewidywanie przyszłej wartości aktywów nie jest łatwym zadaniem. Błąd może równać się utracie całego depozytu, na którą nawet doświadczeni traderzy nie są odporni.
  • Rynek kryptowalut ma również swoje ograniczenia. Terminale handlowe każdej giełdy zawierają różne pary handlowe do handlu marżą. Trader musi wybierać spośród dostępnych.
  • Opłaty. Zawarcie umowy na short kryptowaluty należy obliczyć z wyprzedzeniem, biorąc pod uwagę opłaty transakcyjne i depozyt zabezpieczający. W przeciwnym razie, nawet przy udanej prognozie, trader ryzykuje wejście w straty.

Najlepsze giełdy na shortowanie

Jeśli w celu krótkiej sprzedaży akcji na giełdzie trzeba zdobyć zaufanie do brokera, który otrzyma je na pożyczkę, to z walutami cyfrowymi wszystko jest znacznie prostsze. Wiele giełd kryptowalut wdrożyło system handlu marżami z dźwignią o różnej wielkości. Zasady handlu depozytem zabezpieczającym są ustalane przez administrację platformy transakcyjnej. Każda giełda umożliwia shortowanie określonych kryptowalut i ustala dźwignię według własnego uznania.

Wyróżnijmy kilka giełd kryptowalut z najlepszymi warunkami dla shortowania:

  1. Binance – jest liderem pod względem wolumenu obrotu. Witryna ma dwa rodzaje interfejsu: podstawowy i zaawansowany. Drugiego należy użyć, aby informacje z narzędzi analitycznych były widoczne. Możesz handlować przy użyciu ponad 740 różnych par walutowych i walut fiducjarnych.
  2. Bitfinex – Giełda znajduje się w topce największych platform i często jest liderem pod względem wolumenu obrotu z marżą.
  3. Bitmex – to równie dobrze znana platforma handlowa, która zapewnia dźwignię na wszystkich parach USDT. Na giełdzie pobierana jest tylko prowizja handlowa, operacje wpłacania i wypłacania środków są przeprowadzane bez prowizji. Na stronie działa automatyczne delewarowanie – jeśli zdalne zlecenie nie może zostać zrealizowane, zyskowne pozycje mogą się zmniejszyć.
  4. Kraken – jedna z najstarszych giełd kryptowalut, która swoją działalność rozpoczęła w 2011 roku. Zweryfikowani użytkownicy, którzy podali swoje dane osobowe, uzyskują dostęp do handlu marżą w serwisie.
  5. Huobi – giełda kryptowalut, która zapewnia możliwość handlu na marży wieloma walutami cyfrowymi i zawierania kontraktów futures. Minimalny depozyt zabezpieczający wynosi 100 USD.

 

 

 

Comments (No)

Leave a Reply