Jak założyć portfel Bitcoin i innych kryptowalut?

Jednym z pierwszych pytań na które powinniśmy znać odpowiedź startując na rynku kryptowalut jest: jak założyć portfel? Jest to kluczowe ponieważ bez portfela nie możemy przechowywać, odbierać ani przesyłać bitcoina i innych kryptowalut.

Portfel bitcoin ale również innych kryptowalut jest czasem nazywany kontem. „Konto bitcoin” to jednak nie jest zbyt profesjonalne określenie. Generalnie portfel kryptowalut można w pewnych aspektach porównać do konta w banku dla tradycyjnych pieniędzy (przynajmniej na początku aby zrozumieć jak działa portfel kryptowalut).

Różnica jest jednak taka, że nie ma tu żadnego pośrednika. Sam jesteś swoim panem i ponosisz 100% odpowiedzialność za swoje fundusze. Portfel kryptowalut podobnie jak w banku ma swój unikalny numer, z tą różnicą że portfele kryptowalut to ciągu licz i liter. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy krok po kroku jaki portfel kryptowalut wybrać dla początkującego użytkownika oraz jak założyć portfel kryptowalut szybko i sprawnie.

Niezależnie od tego czy naszym kolejnym krokiem będzie zakup bitcoina czy trzymanie go na portfelu giełdy aby prowadzić trading lub poczekać na odpowiedni moment aby go sprzedać (artykuł o tym jak sprzedać BTC). Wiedza na temat różnych form przechowywania BTC to podstawa i warto bardziej zgłębić ten temat.

Na początku warto zaznaczyć, że jednym z najlepszych sposobów na założenie portfela kryptowalut jest po prostu stworzenie konta na giełdzie kryptowalut. Dlaczego? Ponieważ proces ten przebiega tak samo jak w każdym innym serwisie internetowym. Inne rodzaje portfeli bitcoina i kryptowalut są sporo trudniejsze w obsłudze, zwłaszcza dla osób mało technicznych. Niosą też większe ryzyko utraty pieniędzy przy ich nieumiejętnym użytkowaniu. Niemniej jednak temat profesjonalnych portfeli kryptowalut również poruszymy w dalej części tego poradnika.

Portfel kryptowalut na giełdzie

Jak już wspomnieliśmy, najłatwiejszym sposobem na założenie portfela kryptowalut jest rejestracja na giełdzie kryptowalut. Ponieważ najpopularniejsza giełdą na świecie jest Binance.com to właśnie na niej skupimy się w tym przewodniku. Co więcej, strona Binance jest dostępna w języku polskim, a nawet posiada polską obsługę klienta. Nie musisz więc biegle władać językiem angielskim.

Ok. W takim razie pora przejść do konkretów. W kolejnej sekcji przeprowadzimy cię przez proces tworzenia portfela kryptowalut na giełdzie Binance krok po kroku. Wystarczy, że będziesz stosował się do opatrzonej rysunkami instrukcji.


Jak założyć portfel bitcoin na Binance? Krok po kroku

Rejestracja lub założenie konta/portfela na Binance jest bardzo intuicyjna oraz prosta. Oznacza to, że poradzi sobie z nią nawet kompletny laik w świecie kryptowalut. W zasadzie wszystko sprowadza się do wykonania kilku prostych kroków. Oto one:

Krok 1: Najpierw musisz przejść na stronę giełdy: www.binance.com/pl. Następnie w prawym górnym roku znajdź przycisk Zarejestruj Się.

Jak założyć portfel kryptowalut - krok 1

Krok 2: Wybierz opcję za pomocą której chcesz założyć portfel kryptowalut na Binance. Do wyboru masz adres email, telefon lub konto Facebook i Google.

Jak założyć portfel kryptowalut - krok 2

Krok 3: Wpisz adres email lub numer telefonu oraz hasło. Następnie zaznacz pola dot. warunków użytkowania i kliknij „Utwórz konto osobiste”, oczywiście jeżeli zgadzasz się na warunki korzystania z giełdy.

Krok 4: Teraz musisz wpisać 6-cyfrowy kod weryfikacyjny, który otrzymasz na swój email lub nr telefonu. Jeśli go nie otrzymałeś, pamiętaj aby sprawdzić folder SPAM. Następnie kliknij „Wyślij”

Jak założyć portfel kryptowalut - krok 3

Krok 5: Do niedawna Binance to była giełda bez weryfikacji. Teraz jednak dla Twojego bezpieczeństwa platforma ta wprowadziła wymóg przejścia weryfikacji. Tak więc, po rejestracji ujrzysz okno jak na poniższym obrazku. Kliknij „Weryfikuj Teraz”, wybierz kraj zamieszkania i kliknij kontynuuj. Będziesz musiał podać takie informacje jak:

  • Dane osobiste
  • Zdjęcie dowodu tożsamości
  • Selfie twarzy
  • Wypełnienie krótkiej ankiety

Ile trwa weryfikacja na Binance? Binance ma 2 dni na przegląd Twojej aplikacji, jednak zazwyczaj odbywa się to znacznie szybciej – nawet w ciągu kilku minut.

Potwierdzenie utworzenie konta

Krok 6: Jeżeli uda Ci się założyć i zweryfikować konto na Binance, pora zajrzeć do Twojego portfela bitcoin. W tym celu w prawym górnym rogu najedź na Portfel i kliknij Przegląd Portfela.Gdzie znajduje się portfel kryptowalut

Powinien on wyglądać jak na poniższym obrazku:

Widok portfela kryptowalut

Jak zapewne zauważyłeś Twój portfel kryptowalut na Binance jest pusty. Wypadałoby więc go doładować. Przejdźmy więc do kolejnej sekcji, a mianowicie jak przesyłać środki za pomocą portfela giełdy – czyli jak dokonywać wpłat i wypłat.


Jak przesyłać środki za pomocą portfela giełdy? Jak wpłacić środki na Binance?

Doładowanie portfela lub wpłata kryptowalut na giełdzie Binance jest bardzo intuicyjna i prosta. Tak samo jak w przypadku rejestracji, wystarczy, że wykonasz kilka prostych kroków. Oto one:

Krok 1: Z poziomu swojego portfela kliknij przycisk Wpłata umieszczony po prawej u góry.

Przegląd portfela

Krok 2: Wybierz czy chcesz wpłacić waluty fiat czy kryptowaluty. Na potrzeby tego poradnika zakładam, że jesteś początkującym krypto inwestorem i chcesz kupić swoje pierwsze kryptowaluty, bo jeszcze ich nie posiadasz. Wybierz więc opcję Wpłata Fiat jeśli chcesz kupić kryptowaluty za polskie złotówki PLN.

Wpłata na portfel giełdy połączony z portfelem kryptowalut

Krok 3: W przypadku wpłat w złotówkach, masz możliwość wybrania jedynie aplikacji ZEN. Niemniej jednak inne waluty fiat, takie jak EUR czy USD bez problemu wpłacisz za pomocą przelewu bankowego (który może trwać nawet kilka dni) lub karty kredytowej debetowej (zakup kryptowalut jest natychmiastowy).

wpłata na konto giełdy z portfelem

Krok 4: W naszym przypadku wybieramy walutę euro. Wybierz odpowiednią opcję: karta bankowa lub przelew SEPA i naciśnij Kontynuuj. Karta jest najszybszą opcją, więc my skorzystamy właśnie z niej. Niestety jest ona trochę droższa, bo do kwoty trzeba doliczyć 1,8% za obsługę. Niemniej jednak rynek kryptowalut jest tak zmienny, że jeżeli widzimy dobrą okazję, ta prowizja może okazać się jedynie igłą w stogu siana.

Krok 5: Teraz musisz dodać swoją kartę bankową. Nie powinieneś mieć z tym problemu. Wystarczy, że wpiszesz wszystkie dane tak samo jakbyś robił zakupy gdziekolwiek indziej w internecie, np. na Allegro.

Krok 6: Kiedy masz już dodaną kartę, wystarczy że wpiszesz odpowiednią kwotę (minimum to 15 euro). Jak widzisz na poniższym obrazku, przy wpłacie 15 euro, Binance pobiera 0,27 euro prowizji. Jeżeli wszystko się zgadza, kliknij Kontynuuj.

binance wpłata kartą

Krok 7: Teraz będziesz musiał potwierdzić swoją kartę w aplikacji swojego banku. Proces ten wygląda tak samo jak w przypadku każdych innych zakupów w internecie.

Krok 8: Gdy wszystko przebiegnie pomyślnie powinieneś zobaczyć komunikat jak poniżej, a środki znajdą się w Twoim portfelu.

Skoro posiadasz już euro w swoim portfelu, jak kupić za nie bitcoina lub inne kryptowaluty? Proces ten jest równie bardzo prosty i już Ci wyjaśniamy!


Jak kupić bitcoina lub kryptowaluty na Binance?

Najłatwiejszym sposobem jak kupić bitcoiny lub inne kryptowaluty na Binance jest skorzystanie z usługi Binance Convert. Znajdziesz ją w zakładce Handluj u góry ekranu lub po prostu możesz przejść na nią klikając w ten link: www.binance.com/pl/convert

binance convert

Tutaj znajdziesz proste okno wymiany. Musisz wybrać kryptowalutę, którą chcesz kupić, kwotę i kliknąć Podgląd Konwersji. Zobaczysz szczegóły transakcji. Jeśli wszystko się zgadza kliknij Konwertuj i to tyle.
konwersja na binanceJeśli wszystko przebiegnie pomyślnie powinieneś ujrzeć poniższy komunikat. Kliknij Przejdź do portfela, aby z powrotem powrócić do swojego portfela kryptowalut.

portfel binance


Jak wypłacić środki z portfela bitcoin Binance?

Wypłata środków (zwłaszcza walut fiat) z portfela kryptowalut od Binance jest równie prosta co ich wpłata. Wystarczy, że w portfelu klikniesz Wypłata zamiast Wpłata. Schody zaczynają się kiedy chcesz wypłacić kryptowalut, np. do innego portfela lub giełdy. Wówczas musisz kliknąć przycisk po prawej stronie Wypłać krypto.

Binance

Zobaczysz takie okno. Aby wypłacić kryptowalut musisz wpisać adres (który jest losowym ciągiem znaków) oraz sieć. Pod spodem znajdziesz też detale wypłaty. Pamiętaj jednak, że bez podstawowej wiedzy jest to ryzykowny proces, ponieważ transakcje krypto są nieodwracalne. Jeżeli popełnisz błąd w adresie lub wybierzesz złą sieć Twoje środki przepadną na zawsze.

Zanim zlecisz wypłatę środków na Binance, zapoznaj się najpierw z oficjalnym poradnikiem dot. tego tematu z Akademii Binance. Binance przygotowała nawet krótki filmik, który wyjaśnia cały proces.


Rodzaje portfeli kryptowalut – podział portfeli kryptowalut

Jak już wspomnieliśmy na początku, portfel bitcoin na Binance to najlepsza opcja dla początkującego krypto inwestora. Jeśli jednak obracasz większymi kwotami, powinieneś bardziej zadbać o swoje bezpieczeństwo. W końcu w przypadku giełdy zawsze istnieje pewien wektor ataku, a mianowicie ryzyko hacku. Generalnie portfele kryptowalut dzieli się na 3 główne rodzaje:

  • portfel giełdowy
  • portfele mobilne i programowe
  • portfele sprzętowe

Przyjrzyjmy się więc im trochę bliżej

Portfele bitcoin giełdowe

Portfele kryptowalut na giełdzie są najlepszą opcją dla początkujących. Nie wymagają bowiem zbyt dużej wiedzy technicznej i działają podobnie jak konto w banku. Co więcej, natychmiastowo bez żadnych problemów możemy handlować naszymi kryptowalutami (sprzedawać, wymieniać je itd.).

Warto tutaj zaznaczyć, że z portfeli giełdowych korzystają też zaawansowani inwestorzy. W końcu jest to miejsce handlu. Zazwyczaj nie trzymają oni na nich jednak zbyt dużej ilości pieniędzy. Na koncie na giełdzie posiadają tylko tyle kryptowalut ile jest im w danym momencie potrzebne. Jest to świetna strategia, aby w razie problemów nie ponieść zbyt dużej straty. Niemniej jednak podana w tym poradniku giełda Binance istnieje już długo i posiada ugruntowaną reputację, a nawet fundusz ubezpieczeniowy, z którego w razie w wypłaci użytkownikom rekompensatę.

Portfele mobilne i programowe

Ten rodzaj portfela działa w formie aplikacji na smartfon lub komputer. Daje on dużo większą kontrolę nad środkami, ponieważ jest zabezpieczony tzw. frazę seed (o tym w kolejnej sekcji tego artykułu). Niestety, w tym wypadku użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność. Każdy błąd w np. wysyłaniu środków na zły adres oznacza utratę środków.

Nie ma tutaj opcji takich jak kontakt z obsługą klienta, przypomnienie hasła itd. Najważniejsza jest fraza seed, którą musimy zapisać i przechowywać w bezpiecznym miejscu. Jest ona niezbędna w przypadku, w którym na przykład uszkodzimy nasz komputer lub zgubimy telefon.

Portfele sprzętowe

Portfele sprzętowe mają wiele cech wspólnych z portfelami mobilnymi. Też posiadają własne aplikacje na smartfon lub komputer. Różnica jest jednak taka, że aby zrealizować transakcje musimy jeszcze połączyć się jeszcze z urządzeniem fizycznym, które przypomina pendrive. Jest to kolejna forma zabezpieczenia.

Generalnie portfele sprzętowe są uważane za najbezpieczniejszą formę trzymania kryptowalut. Najpopularniejsze firmy, które je produkują to Trezor i Ledger.

Co to jest fraza seed?

Jeżeli założysz portfel kryptowalut na Binance, to giełda będzie odpowiedzialna za to, aby zabezpieczyć Twoje środki. W razie utraty hasła zawsze będziesz mógł je przypomnieć emailem, tak jak w innych internetowych serwisach. Aby zalogować się do portfela bitcoin potrzebujesz jedynie login i hasło.

W przypadku portfeli mobilnych i sprzętowych podczas zakładania portfela otrzymasz tzw. frazę seed lub klucz prywatny. Składa się on z 12 lub 24 losowych słów w języku angielskim. Musisz je zapisać w sposób jak najbardziej odporny (np. na zalanie lub wyblaknięcie) i schować w bezpiecznym miejscu, o którym nikt nie wie. Jest to bowiem jedyna opcja, aby odzyskać portfel w przypadku zgubienia urządzenia.

FAQ – jak założyć portfel bitcoina: pytania i odpowiedzi

Czy założenie portfela Bitcoin jest bezpłatne?

Tak, założenie portfela Bitcoin jest zazwyczaj bezpłatne. Istnieje wiele dostawców portfeli, którzy oferują swoje usługi za darmo. Pamiętaj jednak, że mogą występować opłaty za transakcje Bitcoin.

Czy założenie portfela Bitcoin jest bezpieczne?

Tak, ale bezpieczeństwo zależy od wybranego dostawcy portfela i od tego, jak dobrze zabezpieczasz swoje dane. Zawsze wybieraj zaufanych dostawców, korzystaj z silnych haseł i nigdy nie udostępniaj swojego klucza prywatnego.

Jakie są rodzaje portfeli Bitcoin?

Istnieją cztery główne rodzaje portfeli Bitcoin: portfele na komputerze (desktopowe), portfele mobilne, portfele sprzętowe i portfele papierowe. Każdy z nich ma swoje unikalne cechy i poziom bezpieczeństwa.

Czy mogę mieć więcej niż jeden portfel Bitcoin?

Tak, możesz mieć dowolną ilość portfeli Bitcoin. Możesz na przykład mieć jeden portfel na codzienne transakcje, a inny jako formę długoterminowego oszczędzania. Pamiętaj jednak, że zarządzanie wieloma portfelami wymaga dodatkowej uwagi i bezpieczeństwa.

Comments (No)

Leave a Reply