Jak kopać Bitcoiny?

Wiele osób chciałoby zrozumieć działanie systemu wydobywania Bitcoina, aby zacząć zarabiać na tym pierwsze pieniądze. Jednak nie jest to proste, gdyż wymagany jest wkład własny w postaci zakupu odpowiedniego sprzętu, który do najtańszych nie należy. Nikt nie jest tym zaskoczony, że kryptowaluty zyskują na popularności, gdyż wskazują na to same kursy. Jeśli chcesz się zająć tak zwanym miningiem będziesz potrzebował wielu kart graficznych, gdyż to one są podstawą do wydobywania danej kryptowaluty.

Co to jest miner?

Jest to rodzaj wyspecjalizowanego komputera, który przeznaczony jest do kopania krypto walut. Do jego budowy poza dużą ilością kart potrzebny będzie także procesor, pamięć ram, dysk SSD, mocny zasilacz oraz specjalna do tego celu płyta główna. Będziemy także potrzebować specjalnego systemu, a także programu z przeznaczeniem do kopania kryptowalut.

Kopanie Bitcoin, o co chodzi?

Kryptowaluty możesz zakupić także na giełdzie kryptowalut, jednak takie rozwiązanie niesie ze sobą sporo wad. Podstawowa z nich to duża zmienność cenowa. Szczególnie, gdy masz do czynienia z Bitcoinem. Istnieje jednak inne rozwiązanie, gdyż walutę tą tak jak każdą inną można po prostu wykopać.

W przypadku Bitcoina do sieci, w której się on znajduje co chwile spływają nowe transakcje. Co jakiś czas poprawne transakcje zamykane są w bloku. W rezultacie otrzymujesz tak zwane wydobyte Bitcoiny.

Jak zacząć kopać Bitcoin?

Na początku musisz zapoznać się z podstawowymi pojęciami. Część z nich pojawiła się w artykule, który czytasz.

Łańcuch bloków – jest to rozproszona baza danych, która zawiera transakcje znajdujące się w sieci związane z daną monetą. Bloki są ze sobą powiązane polega to na tym, że zmiana w jednym bloku ma wpływ na inne bloki. Każdy nowy blok zawiera transakcje zawarte pomiędzy użytkownikami. Nowe bloki pojawiają się co 10 minut i ważą maksymalnie 1 MB.

W bloku Bitcoina znajdują się także zaszyfrowane dane, czyli informacje o poprzednich blokach. Dane występują w postaci hashu. To właśnie, dzięki temu, zmieniając jeden blok musisz zmienić cały łańcuch. Hash bloku system sam znajduje w momencie pracy serwera obliczeniowego, czyli koparek. Znalezienie hashu nowego bloku równe jest wydobyciu nowych monet Bitcoin.

Jak działa kopanie Bitcoin?

W skrócie polega on na sprawdzaniu transakcji i wyliczaniu nowych krypto pieniędzy tak, aby potrzymać działanie systemu. Do takich zadań wykorzystywane są karty graficzne, które w razie sukcesów otrzymują coś w rodzaju świadectwa pracy, czyli Proof of Work (PoW). Wysokość, jaką dostaniesz za PoW zależna jest od hashrate. Im szybciej system rozwiązuje dane zadanie rachunkowe tym hashrate jest wyższy co za tym idzie nasze zarobki będą większe.

Jak kopać Bitcoin na telefonie?

Na początku będziesz potrzebował odpowiedniego sprzętu z optymalną mocą. Wystarczające do tego celu będą telefony o mocy 50H. Odpowiednia szybkość jest potrzebna do sprawnego rozwiązywania zadań w blokach, gdyż w ten sposób jesteś w stanie wydobyć większą ilość danej kryptowaluty.

Aplikacje do kopania kryptowaluty

Jeśli chcesz kopać kryptowaluty za pomocą telefonu będziesz musiał zaopatrzyć się w odpowiednie do tego celu oprogramowanie.

Jednym z bardziej znanych programów jest program MinerGate. Za jego pomocą możesz kopać Bitcoina. Posiada on także wbudowany portfel, dzięki czemu wydobyte monety trafiają od razu do niego. Stamtąd możesz wysłać je na giełdę, gdzie zostaną zakupione przez kogoś, a pieniądze za zakup następnie wypłacić.

Jak kopać Bitcoin na laptopie?

Wydobycie kryptowaluty jest możliwe praktycznie na każdym urządzeniu w dzisiejszych czasach nawet na zwykłym laptopie. Jest to jednak mało opłacalna opcja ze względu na algorytm, który nie jest przystosowany do tego typu sprzętu, a także na rachunki za prąd, które będą bardzo wysokie. Dodatkowo laptop będzie pracować na wysokich obrotach, dzięki czemu jego podzespoły będą się szybciej zużywać. Możesz jednak wydobywać kryptowaluty na słabszym sprzęcie poprzez zakup określonej liczby tokenów potrzebnej do uruchomienia nowego węzła.

Jak kopać Bitcoin na komputerze PC?

Kopanie przy użyciu CPU

Pierwszą formą kopania było kopanie z wykorzystaniem CPU. W momencie, gdy wszystkie wirtualne waluty zaczynały raczkować była to bardzo opłacalna opcja. Lecz obecnie straciła ona na znaczeniu, gdyż tego typu kopanie jest zbyt powolne. Przy tej metodzie możesz kopać nawet ponad rok, a wyniki będą takie same lub bardzo podobne.

Kopanie za pomocą GPU

Standardowa konfiguracja GPU składa się z płyty głównej, procesora, pamięci ram oraz dysku SSD, a także potrzebnych kart graficznych. Metoda ta stała się bardzo popularna, gdyż prędkość i wydajność podczas kopania w porównaniu do metody z CPU jest większa. Jednak cena za zakup dobrego PC do tego celu będzie wysoka, lecz wydane pieniądze szybko się zwrócą.

Zyski z wydobycia

Jednak kwota, którą wydobyłeś nie będzie Twoim zyskiem, gdyż należy pomniejszyć ją najpierw o kwotę rachunku za prąd. Przykładowa koparka ma zasilacz 1 tys watowy. W tym przypadku, jeśli będzie ona działać dzień i noc, to rachunki za prąd gwałtownie wzrosną. Trzeba więc przyjrzeć się dobrze Kursom poszczególnych kryptowalut, gdy wydobywanie może być ryzykowne i  nie zawsze opłacalne.

Mining, a ryzyko wydobywania

Zużycie energii oraz koszty, jakie co miesiąc będziesz zmuszony zapłacić są często stałe. Natomiast wydobycie zależne jest od kursu danej kryptowaluty, a ten może się wahać. Jeśli waluta straci dużo na wartości, a nie przestaniesz ją wydobywać to możesz mieć do czynienia z wynikiem ujemnym. Ryzyko to możesz jednak zmniejszyć regularnie, wymieniając wydobytą kryptowalutę na pieniądze. Musisz wziąć pod uwagę, że pieniądze zarobione z wydobycia podlegają też 19% opodatkowaniu.

FAQ – kopanej bitcoinów

Czym jest kopanie Bitcoinów?

Kopanie Bitcoinów to proces, w którym nowe Bitcoiny są wprowadzane do obiegu. Kopanie również służy do potwierdzania transakcji Bitcoin i dodawania ich do publicznego rejestru (blockchain). Kopacze używają mocnych komputerów do rozwiązania skomplikowanych problemów matematycznych, a pierwszy, który go rozwiąże, ma prawo dodać nowy blok do blockchain.

Czy kopanie Bitcoinów jest legalne?

Legalność kopania Bitcoinów zależy od jurysdykcji. W niektórych krajach jest to całkowicie legalne, podczas gdy w innych jest ograniczone lub całkowicie zakazane. Zawsze warto sprawdzić lokalne przepisy przed rozpoczęciem kopania.

Czy mogę kopać Bitcoiny na moim osobistym komputerze?

Technicznie tak, ale w praktyce nie jest to opłacalne. Kopanie Bitcoinów wymaga dużej mocy obliczeniowej i zużywa dużo energii elektrycznej. Dlatego większość osób korzysta z specjalistycznego sprzętu do kopania, znanego jako ASIC.

Jakie są koszty związane z kopaniem Bitcoinów?

Koszty kopania Bitcoinów obejmują cenę sprzętu do kopania, koszty energii elektrycznej, koszty chłodzenia sprzętu, a także koszty utrzymania i aktualizacji sprzętu. W zależności od tych czynników, kopanie Bitcoinów może być kosztowne.

Comments (No)

Leave a Reply