Bitcoin – jak zacząć? Poradnik krok po kroku

Bitcoin jest jest zdecentralizowaną walutą cyfrową, która pojawiła się w 2009roku. Technologia blockchain na której opiera się Bitcoin, umożliwia użytkownikom przechowywanie i przesyłanie wartości bez pośredników. To rewolucyjne podejście do finansów, które oferuje anonimowość, bezpieczeństwo i prywatność w korzystaniu z pieniędzy. O tym czym jest bitcoin, jak działa i jak zacząć stawiać swoje pierwsze kroki z BTC (symbol bitcoina), w poniższym artykule.

Co wyróżnia Bitcoina od innych walut?

Bitcoin znacznie różni się od tradycyjnych walut (takich jak dolar czy euro, funt brytyjski czy polski złoty), które są emitowane i kontrolowane przez baki centralne. W przeciwieństwie do nich, Bitcoin nie ma jednego centralnego organu, który kontroluje jego emisję i przepływ. Bitcoin działa na zasadzie otwartej sieci, w której każdy może dołączyć i uczestniczyć w procesie przetwarzania transakcji. Sieć Bitcoin opiera się na technologii blockchain, która umożliwia bezpieczne przechowywanie informacji i transakcji, które nie są podatne na fałszerstwo.

Główne cechy Bitcoina:

 • Decentralizacja: nie ma jednego emitenta który kontroluje podaż.
 • Anonimowość: dane portfela bitcoina nie są powiązane z naszymi danymi osobowymi, nie potrzebujemy dowodu osobistego, ani czyjegoś pozwolenia aby założyć portfel bitcoina.
 • Ograniczona podaż: ilość bitcoinów która powstanie jest z góry określona i wynosi 21 mln. Nikt nie może zdecydować o „dodruku” większej ilości bitcoinów, tak jak w przypadku walut fiducjarnych (co jest główną przyczyną inflacji).
 • Brak pośredników przy wykonywaniu transakcji: aby przesłać środku z portfela BTC nie potrzebujemy trzeciej strony. Bitcoina przesyłamy bezpośrednio na podany przez nas portfel i nikt nie może tej transakcji zatrzymać ani jej cofnąć.
 • Transparentność: wszystkie transakcje dokonywane między adresami portfeli są widoczne w blockchainie do którego mamy podgląd w każdej chwili.

Ile mamy bitcoinów?

Aktualnie wykopanych jest już ponad 19 milionów bitcoinów, a maksymalna liczba, która zostanie wyemitowana, to 21 milionów. Bitcoin jest podzielny na 100 milionów mniejszych jednostek (8 miejsc po przecinku), zwanych satoshi. Oznacza to, że możemy przesyłać nawet najmniejszą ilość bitcoinów, czyli 0.00000001 BTC.

Jak sprawdzić ile jest BTC?
Aktualną ilość bitcoinów możemy podejść między innymi tutaj

Portfel bitcoin – czyli gdzie przechowywać BTC?

Bitcoina i inne kryptowauty przechowuje się w portfelu kryptowalut. Portfel bitcoin to program lub urządzenie, które umożliwia przechowywanie, wysyłanie i odbieranie bitcoinów. Istnieje wiele różnych rodzajów portfeli, w tym portfele internetowe, mobilne, stacjonarne i sprzętowe.

Jednym z kluczowych elementów korzystania z bitcoina jest wybór odpowiedniego rodzaju portfela, który umożliwi przechowywanie, odbieranie i wysyłanie bitcoina. Istnieje kilka różnych rodzajów portfeli, z których każdy ma swoje zalety i wady. Poniżej przedstawiamy najczęściej stosowane rodzaje portfeli bitcoina i ich krótką charakterystykę. Instrukcję jak założyć portfel BTC – znajdziesz w tym artykule.

1. Portfel sprzętowy

Jest to rodzaj portfela, który przechowuje klucze prywatne użytkownika offline, na fizycznym urządzeniu takim jak np. USB. Oznacza to, że prywatne klucze są zawsze bezpieczne i odseparowane od sieci internetowej, co minimalizuje ryzyko kradzieży lub ataku hackerskiego. Portfel sprzętowy jest zwykle wyposażony w dodatkowe funkcje bezpieczeństwa, takie jak kod PIN, co oznacza, że ​​dostęp do bitcoina jest ograniczony tylko do użytkownika. Jednak, jedną z głównych wad portfela sprzętowego jest to, że wymaga on fizycznego urządzenia, co utrudnia natychmiastowe korzystanie z bitcoina. 2 najbardziej popularne portfele sprzętowe to Ledger i Trezor.

portfel sprzętowy BTC
Portfel sprzętowy Ledger

2. Portfele na giełdach kryptowalut

Co do zasady: giełdy kryptowalut są „bramką” do tego jak kupić bitcoina oraz jak go później sprzedać. Mają one bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę portfeli kryptowalutowych. Dzięki portfelom na giełdach możemy przesyłać kryptowaluty miedzy innymi blockchainami. Jest jedna ryzyko że w przypadku gdy giełda przestanie działać stracimy dostęp do zgromadzonych tam bitcoinów i innych krypto. Dlatego większe ilości BTC lepiej przechowywać na wspomnianym wyżej portfelu sprzętowym do którego tylko my mamy dostęp.

Portfel kryptowalut na giełdzie
Portfel dostępny na giełdzie Binance.com

3. Portfel papierowy

Portfel papierowy jest jednym z najbardziej bezpiecznych sposobów przechowywania bitcoina. Metoda utworzenia portfela papierowego polega to na wydrukowaniu kluczy prywatnych użytkownika na papierze i przechowywaniu go w bezpiecznym miejscu, z dala od sieci internetowej. Jednak, użytkownik musi mieć pewność, że papier na którym został zapisany adres klucza prywatnego (nasze hasło dostępowe do portfela) jest bezpiecznie przechowywany.

4. Portfel desktopowy

Portfel desktopowy to po prostu portfel na Twoim komputerze. To oprogramowanie, które umożliwia przechowywanie i zarządzanie bitcoina na komputerze użytkownika. Jest to jedna z najbardziej popularnych form portfela, ponieważ oferuje dużą elastyczność i łatwość w użyciu. Jednak, z racji, że prywatne klucze są przechowywane na komputerze użytkownika, istnieje ryzyko ataku hakerskiego lub wirusa, który może zagrozić bezpieczeństwu bitcoina.

5. Portfele mobilne

Portfel mobilny to portfel na Twoim smartfonie to aplikacja mobilna, która umożliwia przechowywanie, wysyłanie i odbieranie bitcoina na urządzeniach mobilnych. Portfel ten umożliwia łatwy dostęp do bitcoina z dowolnego miejsca i czasu, co jest jego niewątpliwą zaletą. Jednak, tak jak w przypadku portfela na komputerze, prywatne klucze są przechowywane na urządzeniu użytkownika, co oznacza, że istnieje ryzyko utraty bitcoina w przepadku.

Jak zdobyć bitcoiny?

Istnieją trzy podstawowe sposoby na zdobycie bitcoinów:

 1. kupić BTC na giełdzie,
 2. otrzymać płatność w bitcoinach,
 3. wykopać.

Kupowanie bitcoinów na giełdzie jest najprostszym sposobem. Można kupić je za tradycyjną walutę lub za pomocą innej kryptowaluty. Wymagane jest utworzenie konta na giełdzie, zweryfikowanie tożsamości i dodanie środków.

Można również zaakceptować płatność w bitcoinach za produkty lub usługi. W tym celu wystarczy podać adres portfela bitcoin, na który kupujący przeleje środki.

Ostatnim, trzecim sposobem zdobycia bitcoinów jest tak zwane kopanie bitcoina. Jest to proces, w którym komputery wykonują skomplikowane obliczenia matematyczne, aby zabezpieczyć sieć Bitcoin i umożliwić przetwarzanie transakcji. Za każdą transakcję przetwarzaną przez sieć Bitcoin, osoba, która wydobyła blok, otrzymuje pewną liczbę bitcoinów jako nagrodę za swoją pracę. Jednak wydobycie jest procesem skomplikowanym i kosztownym, wymaga specjalistycznego sprzętu i dużej ilości energii elektrycznej.

Jak odbierać i wysyłać BTC?

Odbieranie i wysyłanie bitcoinów to podstawowe czynności związane z korzystaniem z tej kryptowaluty. Zacznijmy od tego że do odbierania i wysyłania bitcoinów musimy już posiadać dostęp do portfela bitcoina. Naturalnie aby przesłać bitcoina musimy go w pierwsze kolejności odebrać, aby mieć co później wysłać:

Jak odbierać BTC?

Aby odbierać bitcoin, potrzebujesz portfela bitcoin oraz adresu portfela. Adres portfela bitcoin to unikalny ciąg znaków, który służy do identyfikacji portfela. Adres ten może być porównany do numeru rachunku bankowego.

Załóżmy że mamy już dostęp do portfela który jest zintegrowany z giełdą kryptowalut Binance.com. W pierwszej kolejności musimy zalogować się na konto a następnie:

 1. Przejść do zakładki Portfel
 2. Następnie konto główne
 3. Odszukujemy z listy „BTC” (czyli symbol bitcoina)
 4. Przechodzimy do zakładki wpłata
 5. Wybieramy kryptowalutę Bitcoina i sieć BTC

W ten sposób wygenerowaliśmy adres portfela który możemy przekazać dowolnej osobie aby wpłaciła na niego środki. Przykładowy adres portfela może mieć różne formaty (każdy z nich będzie dobry):

 • Legacy: adres zaczynający się na „1”
 • SegWIT: adres zaczynający się na „3”
 • Native SegWit: adres zaczynający się na „bc1”

Poniżej przykład adresu zaczynającego się na „1”:

Jak przesłać bitcoiny na nasz portfel
Adres portfela BTC (format legacy)

Jak wysyłać BTC?

Załóżmy że kupiłeś już bitcoiny jakiś czas temu i przyszedł moment aby je sprzedać (o tym jak sprzedać bitcoina na giełdzie – tutaj). Jeżeli bitcoina jest na Twoim portfelu mobilnym lub sprzętowym to w pierwszej kolejności trzeba go przesłać na giełdę. Aby wysłać bitcoiny, potrzebujemy dwóch rzeczy: dostępu do naszego portfela oraz adresu portfela odbiorcy (może to być również adres naszego drugiego portfela).

Krok 1: Wybierz opcję „Wyślij”

Aby wysłać bitcoin, należy zalogować się na swój portfel bitcoin i wybrać opcję „Wyślij” lub „Send”.

Krok 2: Wprowadź adres portfela odbiorcy i kwotę

Wprowadź adres portfela odbiorcy oraz kwotę bitcoin, którą chcesz wysłać. Pamiętaj, że adres portfela bitcoin jest unikalnym ciągiem znaków i należy go wprowadzić bez błędów.

Krok 3: Zweryfikuj transakcję

Przed dokonaniem transakcji, upewnij się, że wprowadziłeś poprawny adres portfela odbiorcy oraz kwotę bitcoin, którą chcesz wysłać. W niektórych portfelach bitcoin istnieje również opcja wyboru opłaty transakcyjnej, która wpływa na szybkość przetworzenia transakcji.

Krok 4: Potwierdź transakcję

Po zweryfikowaniu transakcji, należy potwierdzić ją, klikając przycisk „Potwierdź” lub „Send”. Po potwierdzeniu transakcji, bitcoin zostanie wysłany z twojego portfela na portfel odbiorcy.

FAQ – kluczowe pytania i odpowiedzi

Czym jest Bitcoin?

Bitcoin to pierwsza kryptowaluta, cyfrowa forma pieniądza, która działa na technologii blockchain. Została stworzona w 2009 roku przez anonimowego twórcę znanego jako Satoshi Nakamoto.

Jak mogę kupić Bitcoiny?

Bitcoin można kupić na giełdach kryptowalut, takich jak Coinbase, Binance czy BitBay. Wymaga to założenia konta, weryfikacji tożsamości, a następnie dokonania transakcji zakupu za pomocą tradycyjnych środków płatniczych, takich jak karta kredytowa.

Gdzie przechowywać Bitcoina?

Bitcoin przechowuje się w portfelach kryptowalutowych. Mogą to być portfele sprzętowe (np. Trezor, Ledger), portfele programowe na komputerze lub smartfonie, a także portfele dostępne na platformach giełdowych.

Czy inwestowanie w Bitcoin jest bezpieczne?

Inwestowanie w Bitcoin, jak w każdą inwestycję, wiąże się z ryzykiem. Wartość Bitcoina jest bardzo zmienna, co oznacza, że inwestorzy mogą zarówno zyskać, jak i stracić dużą ilość pieniędzy. Zawsze powinieneś inwestować tylko tyle, ile jesteś gotów stracić, i dobrze zrozumieć ryzyko związane z inwestowaniem w kryptowaluty.

Comments (No)

Leave a Reply