Kanga Exchange to polska giełda kryptowalut powstała w 2018 roku. Pomimo iż nie jest to tak rozbudowany ekosystem jak chociażby Binance, posiada więcej funkcji niż jej główny konkurent – Zonda. Kanga przypadła polskim inwestorom głównie ze względu na fakt iż obsługuje polskie złotówki oraz posiada rozbudowaną sieć kantorów stacjonarnych w całej Polsce. W dzisiejszym artykule porozmawiamy o możliwościach tej platformy, prowizjach, tokenie KNG, kantorach Kanga, a na koniec sprawdzimy opinie o Kanga Exchange dostępne w internecie. Tak więc, zaczynajmy!

Giełda Kanga Exchange – informacje ogólne

Kanga to polska giełda kryptowalut, która powstała w 2018 roku z inicjatywy Sławka Zawadzkiego i jest zarejestrowana w Wielkiej Brytanii (BSSIP) oraz na Belize (Good Investments). Od tego czasu platforma ta stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowe funkcje. Na dzień dzisiejszy nie jest to już tylko giełda krypto, ale wręcz cały ekosystem różnych produktów (o funkcjach Kanga Exchange porozmawiamy w dalszej części tego poradnika).

Warto tutaj wspomnieć, że Kanga to giełda kryptowalut, która obsługuje polską złotówkę. PLN pozwala też wpłacać i wypłacać za pomocą konta w polskim banku (poprzez stablecoina oPLN). Jest to bezapelacyjnie zaleta, która wyróżnia Kangę na tle konkurencji. Inne giełdy pozwalają wpłacać PLN np. kartą (wysoka prowizja) lub w przypadku Binance przez ZEN (potrzebna jest dodatkowa aplikacja, a co więcej zapłacimy 1% prowizji od każdej wpłaty).

Kanga Exchange – Rejestracja

Rejestracja na Kanga Exchange nie różni się od rejestracji na każdej innej giełdzie. Proces ten jest intuicyjny i powinien poradzić sobie z nim nawet największy laik. Niemniej jednak dla zupełnych nowicjuszy przygotowaliśmy instrukcję zakładania konta na Kandze krok po kroku opatrzoną screenshotami.

Krok 1: Przejdź na www.kanga.exchange. W prawym górnym rogu kliknij przycisk Rejestracja lub po środku Dołącz do nas

rejestracja na kanga exchange
Rejestracja na giełdzie Kanga Exchange

Krok 2: Wpisz swój adres email, zaakceptuj regulamin, wypełnij kod CAPTCHA i kliknij ZAREJESTRUJ SIĘ. Następnie aktywuj konto klikając w link, który otrzymasz emailem.

Krok 3: Ustaw silne hasło. Pamiętaj, żeby wybrać naprawdę mocną kombinację. Wówczas utrudnisz pracę stale czychającym na Twój błąd hakerom.

hasło na giełdzie Kanga

Krok 4: Zaloguj się na swoje konto, wypełnij formularz, który się wyświetli (jak na poniższym obrazku)

formularz zgody na kanga

Krok 5: I to tyle. Twoje konto zostało zarejestrowane. Aby wpłacić i wypłacić środki musisz jednak przejść weryfikację tożsamości i adresu. W tym celu przejdź do zakładki Moje Konto, a następnie Weryfikacja. Potem wyślij giełdzie zdjęcie swojego dowodu, zrób selfie twarzy oraz potwierdź swój adres (np. wyciągiem z banku).

weryfikacja na kanga exchange
Weryfikacja na kanga exchange

Funkcje Kanga Exchange

Skoro masz już zweryfikowane konto pora porozmawiać o funkcjach tej giełdy. Jak już wspomnieliśmy wcześniej Kanga Exchange to cały ekosystem różnych produktów. Oprócz stricte handu posiada ona też następujące funkcje:

 • Giełda Kanga – za jej pomocą możesz handlować w ponad 20 różnych parach na rynku spot.
 • Portfel krypto – w tym miejscu można przechowywać swoje kryptowaluty.
 • Aplikacja mobilna – pozwala zarządzać kontem Kanga Exchange z poziomu aplikacji mobilnej.
 • Kanga Sellback – dzięki tej funkcji możesz zastawić swoje ETH lub BTC i odebrać gotówkę w kantorach stacjonarnych Kanga lub nawet w bankomacie.
 • Kanga Loan – pozwala pożyczyć stablecoiny o wartości do nawet 100 000 PLN bez sprzedawania kryptowalut. Wystarczy, że zastawisz odpowiednie zabezpieczenie.
 • Launchpad – tutaj masz szansę zainwestować w nowe projekty z potencjałem na wczesnym etapie. Możesz w ten sposób zarobić spory procent, jeśli dany projekt odniesie sukces. Do tej pory w Launchpadzie Kanga przeprowadzono już 88 zbiórek i pozyskano ponad 20 mln USD.
 • Staking – tutaj możesz stakować posiadane już kryptowaluty i przysłowiowo „wysłać je do pracy”. Obecnie dostępnych jest 13 puli stakingowych.
 • Swapy – w zakładce Szybka Wymiana możesz natychmiastowo wymienić jedną kryptowalutę na drugą w ciągu zaledwie kilku sekund.
 • Karta Kanga Exchange – to karta, za pomocą której możesz płacić u sprzedawców na całym świecie. Wystarczy, że wpłacisz na nią kryptowaluty, a te podczas dokonywania transakcji będą zamieniane na waluty fiat w czasie rzeczywistym.
 • Połączenie z MetaMask – Kanga pozwala połączyć konto giełdowe z portfelem MetaMask. Ta funkcja pozwala przesyłać zakupione w IEO tokeny niewymienialne (NFT) bezpośrednio na swój portfel MetaMask oraz otrzymać specjalne przywileje związane z posiadaniem NFT BEcryptoVIP.
 • Kanga Pay – w tym miejscu możesz wygenerować kody KangaPay, których następnie można użyć u sprzedawców korzystających z możliwości Kanga Terminal.
 • Kanga P2P – rynek ten pozwala przeprowadzać transakcje w systemie peer-to-peer, czyli bezpośrednio z innymi użytkownikami.

Oprócz tego Kanga Exchange posiada także kantory stacjonarne w całej Polsce oraz własny, natywny token KNG. Tym dwóm produktom warto jednak przyjrzeć się nieco bliżej, dlatego poświęciliśmy im oddzielne sekcje w tym artykule.

Kantory Kanga

Kantory Kanga to sposób na handel pozagiełdowy, czyli tak zwany OTC. Generalnie Kanga posiada jedną z największych sieci stacjonarnych krypto kantorów na świecie.

KANTORY KANGA

Fizyczne placówki można znaleźć w ponad 14 krajach (jest ich ponad 800). Zasięg firmy świetnie obrazuje poniższa mapka:

kanga mapa kantorów
Mapa kantorów Kanga Exchange

Można w nich sprzedać wiele różnych kryptowalut przy bardzo niskich i stałych prowizjach wynoszących 3%. Ciekawą opcją jest także możliwość sprzedaży krypto bez rejestracji i odbioru gotówki w bankomacie przy użyciu kodu BLIK (do 4000 PLN). Jak to zrobić? Patrz na poniższy obrazek

kanga sprzedaż w bakomacie
Sprzedając krypto na Kanga Exchange możesz odebrać gotówkę w bankomacie dzięki BLIK

Token KNG

Jak już wspomnialiśmy, Kanga Exchange posiada także swój własny token KNG. Służy on rozliczania operacji na platformie, a konkretnie pokrywania opłat transakcyjnych. Mógłbyś więc stwierdzić, że aby korzystać z giełdy musisz kupić jej token. Nic bardziej mylnego.

Platforma ta zastosowała ciekawy i unikalny system. Podczas dokonywania transakcji prowizja pobierana jest w walucie, z której korzysta klient. Następnie automatycznie przeliczana jest na KNG. Dla przykładu, gdy użytkownik kupuje lub sprzedaje BTC (musi zapłacić prowizje w Bitcoinie), w parze KNG/BTC pojawia się zlecenie kupna KNG po cenie rynkowej za pobraną kwotę BTC.

Tokeny KNG działają w standardzie ERC-20. Ich podaż jest ograniczona do 21,000,000 KNG i wszystkie znajdują się już w obiegu.

Adres kontraktu KNG to: 0x471d113059324321749e097705197a2b44a070fc

Obsługiwane waluty i cyfrowe aktywa

Jeśli chodzi o obsługiwane cyfrowe waluty, Kanga Exchange nie może równać się z giełdami takimi jak Bybit, OKX, czy KuCoin. Wciąż jednak ma całkiem ciekawą ofertę. Na dzień dzisiejszy platforma wspiera wszystkie największe projekty, czyli:

 • BTC
 • ETH
 • USDT
 • BNB
 • DOGE
 • MATIC
 • LTC
 • SHIB
 • LINK
 • UNI
 • ETC

Cały czas jednak listuje nowe altcoiny i na dzień dzisiejszy pozwala na handel aż 100 tokenami. Wydaje się, że są one dokładnie selekcjonowane. Być może dlatego Kanga zdołała zebrać tak dobre opinie w tej kwestii.

Giełda kryptowalut Kanga – metody płatności

Jeśli chodzi o metody płatności, Kanga Exchange również ma znaczą przewagę nad konkurencją. Na dzień dzisiejszy wpłatę i wypłatę dokonamy za pomocą:

 • przelewu bankowego
 • gotówki w kantorze Kanga
 • aplikacji ZEN
 • bankomatu

Warto wspomnieć, że Kanga nie pozwala kupić krypto bezpośrednio za złotówki czy inne waluty fiat. Możemy jednak kupić specjalne stablecoiny np. oPLN (Omega PLN) i za ich pomocą dokonywać transakcji.

Kanga Exchange – opłaty i prowizje

Jeśli chodzi o prowizje Kanga to prezentują się one całkiem nieźle na tle konkurencji. Konkretnie za poszczególne operacje będziemy musieli uiścić następujące opłaty:

 • Za wpłatę środków nie zapłacimy nic – oprócz 1% w przypadku wpłaty przez aplikację ZEN.
 • Prowizja Kanga w przypadku wypłaty krypto zależna jest od sieci blockchain i jej obciążenia.
 • Opłaty transakcyjne za handel na giełdzie wynoszą 0,2% w przypadku zarówno kupującego, jak i sprzedającego. Warto jednak wspomnieć, że prowizje te można obniżyć stakując token KNG. O ile? Najlepiej obrazuje to tabela z oficjalnej strony Kanga Exchange.
kanga exchange prowizje
Prowizje na Kanga Exchange można obniżyć za pomocą tokena KNG

Giełda Kanga – czy jest legalna i bezpieczna?

Jeśli chodzi o giełdę Kanga to jest ona dość transparentna. Możemy stwierdzić, że jest to bezpieczna giełda z kilku powodów:

 • Wiemy kim są jej założyciele. 
 • Posiada weryfikację KYC oraz stosuje procedury AML
 • Ma fizyczne biura.
 • Nie została zhackowana oraz od 2018 roku nie pojawiły się żadne informacje sugerujące, jakoby mógłby to być scam.

Niemniej jednak z Kangą są też związane pewne kontrowersje. Platforma została wpisana wpisana na listę ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). KNF zaczał się nią interesować ze względu na brak rejestracji w Polsce.

Giełdę wziął też pod lupę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Kanga miała bowiem szerzyć nieprawdziwe informacje o swoim polskim pochodzeniu.

Kanga opinie

Opinie o Kanga w internecie są raczej pozytywne. Użytkownicy bardzo cenią sobie fakt iż platforma ta posiada wiele fizycznych placówek w całej Polsce, pozwala na sprzedaż krypto oraz wypłatę środków z bankomatu, obsługuje poniekąd polską złotówkę PLN, a co więcej jej obsługa klienta stoi na najwyższym poziomie i jest dostępne w języku polskim.

Patrząc na opinie Kanga, ale negatywne możemy natrafić na problemy użytkowników z przejściem KYC. Niektórzy twierdzą, że jest to długi i żmudny proces. Niemniej jednak patrząc obiektywnie, można to uznać za zaletę. Oznacza to bowiem, że giełda poważnie podchodzi do kwestii weryfikacji oraz przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy.

kanga exchange opinie
Kanga – przykładowe opinie znalezione w internecie

Kanga vs Zonda – która giełda lepsza?

Kanga i Zonda to dwie giełdy, które często służą jako bramka wejścia i wejścia do świata kryptowalut dla polskich użytkowników. Nie możemy śmiało stwierdzić, która z nich jest lepsza. Zonda przeważa swoją prostotą i bezapelacyjnie nadaje się dla użytkowników, którzy dopiero chcą kupić swojego pierwszego Bitcoina. Kanga to już większy ekosystem, jednak nadal jest prosta w obsłudze.

Wydaje nam się jednak, że warto skorzystać z obu platform i samemu wyrobić sobie opinie na temat Kanga vs Zonda – która lepsza. Jeśli chcesz zapoznać się z naszą recenzją Zondy, zapraszamy do sprawdzenia artykułu – Zonda opinie.

Podsumowanie

Kanga to polska giełda, która bezapelacyjnie wygrywa w batalii na linii Kanga vs Zonda. Platfroma ta posiada znacznie bardziej rozbudowany ekosystem i oferuje znacznie więcej możliwości inwestorom. Podobnie jak dawny BitBay, za pomocą Kanga Exchange również wpłacimy i wypłacimy środki w polskich złotówkach. Jest to więc świetna bramka wejścia/wyjścia do świata kryptowalut dla polaków – zwłaszcza, że posiada także własne kantory stacjonarne. Jeśli jeszcze nie masz konta na Kanga, powinieneś poważnie rozważyć rejestrację.

FAQ – Kanga opinie

Co to jest Kanga Exchange?

Kanaga Exchange to polska giełda założona w 2018 roku przez Sławka Zawadzkiego. Od tego czasu zdążyła mocno ugruntować swoją pozycję na naszym lokalnym podwórku.

Czy Kanga obsługuje PLN?

Tak, Kanga Exchange pozwala na realizowanie zarówno wpłat, jak i wypłat w polskich złotówkach (PLN).

Czy Kanga Exchange ma swój token?

Kanga Exchange posiada swój własny natywny token KNG. Ma on naprawdę sporo zastosowań w całym ekosystemie giełdy.

Kantory Kanga – gdzie można znaleźć.

Kantory Kanga Exchange można znaleźć w wielu polskich miastach, zwłaszcza tych największych jak Warszawa, Kraków itd.

Kanga – jakie ma opinie ta giełda?

Kanga Exchange posiada zdecydowanie pozytywne opinie. Użytkownicy cenią sobie tą platformę za rozbudowaną funkcjonalość w porównaniu do innej polskiej krypto platformy – Zonda.

Czy warto korzystać z Kanga Exchange?

Według naszej redakcji, jak najbardziej. Kanga Exchange to zwłaszcza dobre miejsce do wejścia i wyjścia z rynku do polskiej złotówki (PLN).