Pierwszego dnia wolumen obrotu akcjami Bitcoin spot ETF osiągnął 4,5 miliarda dolarów

4,5 miliarda dolarów wyniósł wolumen obrotu BTC SPOT ETF pierwszego dnia w historii.

Wczoraj uruchomiono kilka funduszy typu spot, notowanych na giełdzie Bitcoin.

Pierwszego dnia łączny wolumen obrotu akcjami tych ETF-ów wyniósł 4,5 miliarda dolarów, a cena akcji zauważalnie spadła.

Liderem pod względem wolumenu obrotu był Grayscale’s Bitcoin ETF, prywatny fundusz inwestycyjny Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) przekształcony w ETF. Kwota ta wyniosła 2,2 miliarda dolarów, przy czym analitycy uważają, że większość wolumenu pochodziła ze sprzedaży wcześniej zakupionych pozycji.

Liderem nowych funduszy był iShares Bitcoin ETF (IBIT) firmy BlackRock. Wolumen obrotu akcjami tego funduszu nieznacznie przekroczył 1 miliard dolarów, a cena akcji spadła o 4,69%. Na drugim miejscu pod względem wolumenu obrotu znalazł się fundusz Fidelity FBTC, który pierwszego dnia osiągnął poziom 685 mln dolarów.

Co ciekawe, wprowadzenie na rynek spotowych funduszy ETF doprowadziło do nieoczekiwanego wzrostu zainteresowania wprowadzonym w 2021 r. funduszem ETF ProShares Futures Bitcoin ETF (BITO). W ciągu dnia wolumen obrotu akcjami tego funduszu przekroczył 2 miliardy dolarów, co jest rekordem. W pierwszym dniu notowań w październiku 2021 r. wolumen obrotu wyniósł około 1 miliarda dolarów, jest jednak całkiem prawdopodobne, że większość inwestorów wycofała środki i przeniosła je do tańszych i mniej zmiennych funduszy spot.

Wkrótce po uruchomieniu spotowego handlu ETF-ami w Stanach Zjednoczonych kurs Bitcoina osiągnął 49 000 dolarów, jednak nie był w stanie utrzymać się na tym poziomie i spadł do 43 200 dolarów.

Ogólnie cały rynek kryptowalut zareagował raczej powściągliwie na wiadomość o zatwierdzenie funduszy spot.

Comments (No)

Leave a Reply