Jak i gdzie sprzedać bitcoina – poradnik krok po kroku

Ostatnio na łamach Bitcoinpl.org opublikowaliśmy poradnik dla początkujących dotyczący tego jak kupić bitcoina. Naturalną kontynuacją poprzedniego artykułu jest instrukcja: jak sprzedać bitcoina? W poniższym artykule odpowiemy na pytanie jak to zrobić i przede wszystkim gdzie zamienić bitcoina na złotówki. Instrukcja krok po kroku jak sprzedać kryptowaluty na złotówki (PLN) w formie gotówki, z wypłatą na konto bankowe lub kartę.


Wymiana bitcoina na PLN – instrukcja krok po kroku

Zacznijmy od sprzedaży czyli wymiany bitcoina na złotówki (PLN). W tym celu najwygodniej będzie skorzystać z giełdy która obsługuje walutę PLN, na przykład: binance.

Aby sprzedać bitcoina na binance w pierwszym kroku należy przejść na stronę giełdy: Binance.com Jeśli mamy już konto na Binance, logujemy się lub zakładamy nowe konto. Jeżeli bitcoiny które chcemy sprzedać przechowujemy na portfelu zewnętrznym (prywatnym portfelu lub innej giełdzie) – w kolejnym kroku musimy dokonać wpłaty kryptowalut na adres portfela Binance przypisany do naszego konta.

Aby odszukać adres naszego portfela bitcoin z Binance, najeżdżamy kursorem w górnym rogu na zakładkę Portfel, a następnie klikamy Przegląd portfela.

Jak sprzedać bitcoina na pln na giełdzie - krok 1

Teraz wybieramy żółty przycisk Wpłata, a następnie Wpłata krypto. 

Jak sprzedać bitcoina na pln na giełdzie - krok 2

Wybieramy kryptowalutę, którą chcemy wpłacić na Binance (w naszym przypadku jest to bitcoin) oraz sieć (tutaj również wybieramy bitcoin, oczywiście jeżeli chcemy sprzedać inną kryptowlautę wybieramy ją z listy).

Pamiętajmy, że jeśli wybierzemy daną sieć np. BTC, kryptowaluty musimy wysłać z sieci bitcoin. W przypadku pomyłki (na przykład wybierzemy kryptowalutę LTC a prześlemy na ten adres bitcoina)  możemy na zawsze stracić swoje środki, dlatego należy dwa razy sprawdzić co wybraliśmy.

Jak sprzedać bitcoina na pln na giełdzie - krok 3

Teraz wysyłamy kryptowaluty na wskazany przed chwilą adres giełdy Binance (czyli tej na której za chwilę sprzedamy Bitcoina za PLN). Środki zostaną zaksięgowane po 1 potwierdzeniu sieci, a po dwóch potwierdzeniach będziemy mogli już ich używać na giełdzie. Jeżeli wszystko zakończy się pomyślnie, bitcoiny powinny pojawić się w portfelu Spot Binance.

Ok. Skoro mamy już bitcoina widocznego na portfelu giełdy, poniżej pokażemy jak wymienić bitcoina na PLN (giełda niedawno udostępniła bezpośrednie wymiany do PLN dla par BTC/PLN, ETH/PLN oraz BUSD/PLN).

Aby wymienić BTC na PLN w górnym menu najedź na Handluj, a następnie kliknij Spot.

Jak sprzedać bitcoina na pln na giełdzie - krok 4

Teraz po prawej stronie w wyszukiwarce wpisujemy PLN. Wyświetlą nam się wszystkie pary handlowe do polskiej złotówki – my wybieramy BTC/PLN, ponieważ szukamy opcji jak sprzedać bitcoina.

Jak sprzedać bitcoina na pln na giełdzie - krok 5

Teraz na dole znajdziemy okno, w którym możemy złożyć zlecenie market, limit oraz stop-limit. W naszym przypadku wybieramy zlecenie market, co oznacza, że bitcoin zostanie sprzedany po aktualnej cenie rynkowej z księgi zleceń (natychmiast).

Aby sprzedać BTC wpisujemy ilość bitcoina do wymiany, a następnie klikamy przycisk Sprzedaj BTC. Możemy też ustawić zlecenie limit. Wówczas sprzedamy bitcoina po interesującej nas cenie, jednak na realizację takiego zlecenia będziemy musieli poczekać (nie mamy też gwarancji ze w ogóle zostanie zrealizowane). Jak długo? Do momentu aż cena rynkowa nie osiągnie interesującego nas poziomu.

Sprzedaż bitcoina

Jeżeli transakcję sprzedaży BTC na PLN mamy już zrealizowaną, pozostaje jedynie wypłaty PLN z giełdy. W tym celu przechodzimy z powrotem do Portfel > Przegląd Portfela, a następnie w prawym górnym rogu klikamy Wypłata i Wypłata fiat. Wybieramy walutę PLN, metodę płatności (aktualnie w przypadku polskiej złotówki jest to tylko ZEN) i klikamy kontynuuj.

W przypadku innych walut fiat, np. euro istnieje także możliwość wypłaty środków przelewem SEPA lub bezpośrednio na kartę kredytową/debetową.

Wypłata BTC po sprzedaży

Binance zapyta nas czy posiadamy już konto ZEN. Jeżeli posiadamy konto kliknimy TAK, natmiast jeżeli jeszcze takowego nie posiadamy wybieramy NIE (jeżeli chcemy założyć konto wpisujemy numer telefonu i klikamy Zarejestruj się). Binance wyśle na nasz numer telefonu link do pobrania aplikacji ZEN. Cały proces jest bardzo intuicyjny tak więc powinien poradzić sobie z nim nawet największy laik.

Na koniec będziemy musieli połączyć nasze konto ZEN z Binance. Jeżeli napotkamy jakieś problemy, możemy zapoznać się z poradnikiem jak handlować kryptowalutami do polskiej złotówki, w którym opisujemy cały proces krok po kroku.

Po połączeniu ZEN z Binance wystarczy, że potwierdzimy wypłatę i to tyle. Środki powinny znaleźć się na koncie ZEN natychmiastowo. Warto także zauważyć, że ZEN to bardzo przydatna aplikacja płatnicza, która oferuje szereg różnych korzyści, w tym m.in.

 • Fizyczna karta przypięta do konta
 • Przelewy SEPA
 • Konto walutowe w ponad 30 walutach fiat
 • Niskie opłaty za wymianę walut
 • Cashback
 • Dodatkową gwarancję przy zakupie elektroniki.

Ok, skoro wiemy już jak i gdzie sprzedać bitcoina za PLN, możemy przejść do innej opcji sprzedaży BTC, w której odpowiemy na pytanie: jak sprzedać bitcoina za gotówkę.


Jak sprzedać bitcoina za gotówkę?

Generalnie w takim wypadku mamy dwie opcje: bitomat lub kantor stacjonarny. Przyjrzyjmy się tym możliwością trochę bliżej.

Sprzedaż bitcoina za gotówkę w bitomacie

Bitomat to urządzenie, które z wyglądu przypomina tradycyjny bankomat. Za jego pomocą w łatwy sposób możemy zarówno kupić bitcoina, jak i go sprzedać za gotówkę. Cały proces jest bardzo prosty i w zasadzie wymaga wykonania kilku prostych czynności:

 1. Po pierwsze musimy znaleźć bitomat w naszej okolicy.
 2. Podchodzimy do urządzenia i klikamy Sprzedaj. Bitomat wyświetli nam adres i kod QR, na który musimy przelać nasze bitcoiny.
 3. Skanujemy kod lub przepisujemy adres do naszego portfela prywatnego (nie zalecamy robienia przelewów z giełdy, gdyż jeśli w bitomacie nie będzie pieniędzy możemy napotkać problemy ze zwrotem kryptowalut) i wysyłamy BTC.
 4. Po odpowiedniej liczbie potwierdzeń, bitomat wypłaci nam gotówkę.
 5. To tyle! Właśnie sprzedałeś bitcoina za gotówkę w bitomacie.

Sprzedaż bitcoina za gotówkę w kantorze stacjonarnym

Kantory stacjonarne kryptowalut to placówki przypominające klasyczne kantory walutowe (często są też z nimi połączone). Różnica jest jednak taka, że zamiast walut fiat (euro, dolar itd.) możemy w nich sprzedać lub kupić kryptowaluty (np. bitcoina).

Opcje sprzedaży bitcoina za gotówkę w kantorze stacjonarnym są dwie:

 • Pierwsza to znalezienie placówki, odwiedzenie jej i przeprowadzenie transakcji twarzą w twarz z ekspedientem.
 • Druga opcja to odwiedzenie strony internetowej kantoru, np. Bitcan, założenie konta, przesłanie środków do portfela kantoru, a następnie odbiór gotówki w punkcie stacjonarnym. Cały proces zakupu bitcoina w kantorze opisaliśmy w tym poradniku. Niemniej jednak sprzedaż będzie wyglądała niemal tak samo. Zamiast Kup po prostu klikamy Sprzedaj.

Warto również wspomnieć, że zarówno bitomaty jak i kantory stacjonarne pozwalają na sprzedaż bitcoina za gotówkę do pewnej kwoty bez weryfikacji KYC. Oznacza to, że możesz zrealizować zyski ze swojej inwestycji, nie przekazując nikomu skanu swojego dowodu osobistego.


Gdzie jeszcze sprzedać bitcoiny?

Oczywiście sprzedaż bitcoina na giełdzie, w bitomacie czy kantorze stacjonarnym to nie wszystkie możliwe opcje. Gdzie w takim razie jeszcze sprzedać bitcoiny? Poniżej znajdziesz kilka innych możliwości. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie pozwalają na wymianę bitcoina za złotówki (PLN).

 • Inne giełdy kryptowalut (np. OKX, KuCoin, Bybit)
 • Internetowe kantory kryptowalut (np. KangaKantor, FlyingAtom)
 • Rynki P2P (np. Binance P2P, Localbitcoins, OKX P2P)
 • Transakcja z drugą osobą (ta opcja jest niezbyt bezpieczna)

Kiedy możemy sprzedać bitcoina bez weryfikacji?

W dzisiejszych czasach większość platform służących do sprzedaży i zakupu bitcoina wymaga przejścia weryfikacji KYC. 

Niemniej jednak według prawa, wciąż możemy sprzedać kryptowaluty bez ujawniania naszych danych osobowych. Tak więc, kiedy możemy sprzedać bitcoina bez weryfikacji?

Według europejskiego prawa na dzień dzisiejszy możemy sprzedać bitcoina bez weryfikacji jeśli kwota transakcji nie przekracza 1000 euro.


Jak sprzedać bitcoina bez podatku?

Skoro możemy sprzedać bitcoina bez weryfikacji, zapewne przyszło Ci do głowy pytanie: jak sprzedać bitcoina bez podatku? Niestety, tutaj musimy Cię zmartwić. W naszym polskim prawie każda sprzedaż bitcoina do złotówki (oraz każdej innej waluty fiat) jest opodatkowana i to w obowiązku inwestora jest, aby rozliczyć się z fiskusem.

Co prawda niektórzy używają bitomatów czy kantorów stacjonarnych, aby sprzedać bitcoina bez podatku. Działanie takie nie jest jednak legalne i grozi grzywną oraz problemami z urzędem skarbowym.

W każdym bądź razie podatek trzeba zapłacić tylko w przypadku sprzedaży kryptowalut za waluty fiat. Dlatego też powstał taki wynalazek jak stablecoiny – kryptowaluty, które posiadają taką samą wartość jak np. dolar. Służą one inwestorom do tego, aby mogli wyjść tymczasowo z rynku i nie płacić podatków za każdym razem.

W Polsce wymiana kryptowalut na stablecoiny nie jest zdarzeniem podatkowym, więc nie musimy od tej wymiany odprowadzać 19% jak w przypadku transakcji sprzedaży kryptowalut za PLN.

FAQ – jak sprzedać BTC: kluczowe pytania i odpowiedzi

Jak mogę sprzedać bitcoina?

Możesz sprzedać bitcoina na giełdzie kryptowalut. Po prostu załóż konto, zdeponuj swoje bitcoiny i wykonaj operację sprzedaży. Pamiętaj, że różne giełdy mogą mieć różne opłaty i kursy wymiany.

Czy muszę sprzedać cały bitcoin?

Nie, nie musisz sprzedawać całego bitcoina. Bitcoin jest podzielny, a najmniejsza jednostka, zwana satoshi, to jedna setna milionowa bitcoina.

Jakie są opłaty za sprzedaż bitcoina?

Opłaty zależą od giełdy, na której sprzedajesz swoje bitcoiny. Mogą one obejmować opłaty za transakcję, opłaty za wypłatę i inne. Zawsze sprawdź szczegóły na stronie giełdy.

Czy sprzedaż bitcoina jest legalna?

Legalność sprzedaży bitcoina zależy od kraju, w którym się znajdujesz. W większości krajów jest to legalne, ale zawsze warto sprawdzić lokalne przepisy.

Czy muszę płacić podatek od sprzedaży bitcoina?

W wielu krajach zyski z kryptowalut, w tym z bitcoina, są podległe opodatkowaniu. Zawsze skonsultuj się z doradcą podatkowym lub sprawdź lokalne przepisy podatkowe.

Comments (No)

Leave a Reply