Jak i gdzie kupić bitcoina?

Jeżeli trafiłeś na ten artykuł, zapewne jesteś zupełnym nowicjuszem w świecie kryptowalut i zastanawiasz się jak i gdzie kupić Bitcoina (BTC). Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Bitcoin można bowiem kupić na wiele sposobów: na giełdzie kryptowalut, w kantorze, czy nawet za gotówkę. Dlatego też przygotowaliśmy dla Ciebie kompleksowy poradnik, w którym wyjaśnimy proces zakupu BTC krok po kroku za pomocą każdej z tych metod.

Gdzie można kupić bitcoina?

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, bitcoina można kupić na wiele sposobów, w wielu miejscach oraz za pomocą różnych metod płatności. Wymienimy tutaj najpopularniejsze sposoby, gdzie można kupić bitcoina:

 • Na giełdzie kryptowalut (np. Binance, OKX, KuCoin czy ByBit).
 • W kantorze kryptowalut (np. Bitcan).
 • W bitomacie – urządzeniu fizycznym, który wyglądem przypomina tradycyjny bankomat.
 • Na giełdzie P2P (np. Binance P2P).
 • Za gotówkę w kantorze stacjonarnym.

Wszystkie powyższe miejsca oferują różne metody płatności. Jak więc możemy zapłacić za bitcoina, którego chcemy kupić? Najpopularniejsze metody płatności na BTC to:

 • Przelew bankowy
 • Gotówka
 • Karta debetowa lub kredytowa
 • BLIK
 • Gotówka
 • PayPal

Jak kupić bitcoina na giełdzie kryptowalut?

Ok. Skoro wiesz już gdzie można kupić bitcoina, pora przejść do konkretów. W tej i poniższych sekcjach przeprowadzimy Cię przez proces zakupu kryptowalut krok po kroku. Całość opatrzymy obrazkami, tak aby kupić bitcoina mógł nawet największy laik lub osoba mało obeznana z technologią.

Zacznijmy więc od instrukcji jak kupić bitcoina na giełdzie kryptowalut. W naszym przypadku użyjemy największej i najbezpieczniejszej platformy, a mianowicie Binance. Tak więc, aby kupić BTC na Binance wykonujemy po kolei poniższe kroki:

Krok 1: Po pierwsze przejdźmy na stronę www.binance.com. Aby kupić bitcoina najpierw musimy założyć konto na Binance. Przycisk, który przeniesie nas do rejestracji (rejestracja jest możliwa przy pomocy adresu email lub numeru telefonu) znajdziemy na środku strony lub w prawym górnym rogu. Teraz musimy wpisać nasze dane, takie jak adres email, hasło, numer telefonu itd. Następnie potwierdzamy nasze konto klikając w link, który przyjdzie na nasz email.

binance rejestracja

Na koniec musimy również przejść weryfikację tożsamości. W tym celu wysyłamy do Binance zdjęcie naszego dokumentu (dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport) oraz robimy zdjęcie selfie naszej twarzy. Cały proces jest bardzo intuicyjny i na pewno poradzisz sobie z nim jeżeli będziesz stosował się do wyświetlanych instrukcji. I to tyle! Kiedy pomyślnie uda nam się założyć konto na Binance, możemy przejść do kroku drugiego.

Krok 2: Skoro mamy już konto na Binance, kolejnym krokiem będzie dokonanie wpłaty. U góry po prawej najeżdżamy myszką na [Portfel], a następnie [Przegląd portfela].

Krok 3: Znowu u góry po prawej klikamy żółty przycisk [Wpłata] i wybieramy [Wpłata fiat].

wpłata na binance

Krok 4: Wybieramy walutę, którą chcemy wpłacić (np. EUR, USD lub PLN), metodę płatności, a następnie klikamy dalej. Pamiętaj, że w przypadku PLN, póki co można dokonać wpłaty tylko za pomocą aplikacji ZEN. Dla euro czy dolara możemy wpłacić środki np. kartą kredytową (natychmiastowo) lub przelewem banowym (taka wpłata może trwać nawet kilka dni). W naszym przykładzie wpłacamy walutę EUR przelewem bankowym SEPA. Klikamy [Kontynuuj].

WALUTA NA BINANCE

Krok 5: Teraz wpisujemy kwotę, którą chcemy wpłacić. Binance pokaże nam też opłatę transakcyjną, którą będziemy musieli uiścić oraz ostateczną kwotę, która trafi na nasze konto Binance. Jeżeli wszystko się zgadza klikamy [Kontynuuj].

wplata binance 2

Krok 5: Teraz musimy przelać środki na dane konta, które wskaże nam Binance. Pamiętaj, że pieniądze musisz wysłać ze swojego własnego konta w banku, którego dane osobowe pokrywają się z tymi podanymi podczas weryfikacji Binance. W sekcji referencje musimy też podać swoje imię i nazwisko.

Krok 6: Jeżeli wszystko przebiegło pomyślnie, środki powinny znaleźć się w naszym portfelu Binance w ciągu kilku dni. Pamiętajmy jednak, że Binance oferuje również zakup bitcoina kartą kredytową. Wówczas pieniądze trafią do naszego portfela natychmiastowo. Niestety, tego typu transakcja obarczona jest prowizją wynoszącą 1.8%. Jeżeli chciałbyś dokonać wpłaty tą metodą, rozpiszemy ją dokładnie w kolejnej sekcji tego artykułu. Niemniej jednak proces ten wygląda niemal identycznie jak robienie każdych innych zakupów w internecie.

Krok 7: Ok, skoro posiadamy już walutę fiat (tradycyjną walutę) na swoim koncie Binance, pora kupić bitcoina. W tym i kolejnych krokach finalnie dowiesz się jak kupić bitcoina na giełdzie. W górnym menu znajdź opcję [Handluj], najedź na nią myszką, a następnie kliknij [Binance Convert]. Tutaj w łatwy sposób możemy zamienić nasze euro na bitcoin.

Krok 8: Tutaj wybieramy walutę (w naszym przypadku EUR), którą chcemy wymienić oraz kryptowalutę, którą chcemy kupić (w naszym przypadku Bitcoin). Wpisujemy kwotę i klikamy [Podgląd konwersji].

Krok 9: To już ostatni krok. Wyświetlą się nam wszystkie detale dotyczące transakcji. Jeżeli się z nimi zgadzasz kliknij [Konwertuj] i to tyle! Właśnie wyjaśniliśmy Ci jak kupić bitcoin na giełdzie i mamy nadzieję, że sobie poradziłeś.

Jeśli jednak proces ten jest dla ciebie nadal zbyt trudny, w kolejnej sekcji wyjaśnimy jak kupić bitcoina w kantorze – jest to metoda, która pozwala jeszcze łatwiej kupić bitcoin!


Jak kupić bitcoina w kantorze?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej zakup bitcoina w kantorze jest sporo łatwiejszy niż na giełdzie. A to dlatego, że do pewnej kwoty nie jest wymagana nawet weryfikacja. Co więcej, za bitcoina możemy zapłacić przelewem ekspresowym, kartą kredytową lub nawet przez BLIK. Kantorów kryptowalut w Polsce jest bardzo dużo. Niemniej jednak najlepsze opinie ma www.bitcan.pl, dlatego też naszą instrukcję przygotowaliśmy właśnie w oparciu o niego. Tak więc, jak kupić bitcoina w kantorze – ale dokładnie? Oto instrukcja krok po kroku.

Krok 1: Wchodzimy na stronę bitcan.pl i klikamy [Załóż konto]. Wpisujemy swój adres email, hasło, potwierdzamy, że nie jesteśmy botem i akceptujemy wszystkie zgody. Następnie klikamy [Zarejestruj]. Alternatywnie możemy też podłączyć swoje konto na Facebooku lub Google. Potwierdzamy konto, klikając w link, który otrzymamy na email.

ari 10 kantor krypto

Krok 2: Teraz wpisujemy swoje imię i nazwisko, numer telefonu (który będziemy musieli potwierdzić), cel konta, źródła dochodu oraz akceptujemy regulamin. Klikamy [Dokończ rejestrację]. Ostatnią rzeczą, którą musimy zrobić to potwierdzić swoją tożsamość. Możemy to zrobić wysyłając zdjęcie dowodu osobistego lub używając aplikacji eDO App i e-dowodu. Kiedy już zweryfikujemy swoje konto, możemy przejść do zakupów.

Nowy projekt (3)

Krok 4: W górnym menu wybieramy opcję [Kup] i decydujemy się na zakup jednorazowy lub cykliczny. Wybieramy kryptowalutę, którą chcemy kupić (w naszym przypadku bitcoin), wpisujemy kwotę oraz wybieramy metodę płatności. Na koniec klikamy [Potwierdzam, kupuję].

Krok 5: Teraz realizujemy przelew za pomocą wybranej metody płatności. Nie powinieneś mieć z tym problemu jeżeli kiedykolwiek wcześniej robiłeś zakupy w internecie. Cały proces jest mocno intuicyjny. Wystarczy, że będziesz postępował według wyświetlanych instrukcji. I to tyle. Zakupiony przez Ciebie bitcoin znajdzie się w Twoim portfelu Bitcan. Możesz go później wypłacić na inny portfel. Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak założyć portfel kryptowalut, przygotowaliśmy na ten temat oddzielny poradnik.


Jak kupić bitcoina za gotówkę?

Wiesz już jak kupić bitcoina na giełdzie oraz w kantorze. Zapewne zauważyłeś jednak, że wówczas musisz przechodzić weryfikację i korzystać z internetowej bankowości. Pewnie zastanawiasz się: czy można i jak kupić bitcoina za gotówkę. Odpowiedź na pytanie jest prosta – tak można i to w dość łatwy sposób.

Po pierwsze, możemy prostu znaleźć drugą osobę, która ma bitcoina i chce nam go sprzedać. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Wiąże się bowiem ze sporym ryzykiem. Druga osoba może okazać się oszustem i nas zwyczajnie okraść. Niemniej jednak jeśli zdecydujemy się na przeprowadzenie takiej transakcji, musimy pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Zawsze spotykajmy się w publicznym miejscu i zabierzmy ze sobą drugą osobę, która całą transakcję będzie obserwowała z boku.

Drugą opcją jest skorzystanie z giełdy P2P – takiej jak chociażby www.localbitcoins.com lub Binance P2P. W tym wypadku jesteśmy bardziej bezpieczni. Platformy pozwalają nam bowiem trochę poznać kontrahenta – udostępniają o nim informacje, a co najważniejsze każdy użytkownik, który dokona takiego deala może zostawić swoją opinię. Warto tutaj zaznaczyć, że localbitcoin.com zrzesza sprzedawców z całego świata. Oznacza to, że bitcoina możemy kupić i sprzedać nawet w innym kraju lub gdy jesteśmy na wakacjach

Jest jeszcze jedna opcja, która jest odpowiedzią na pytanie jak kupić bitcoina za gotówkę – bitomaty. Są to urządzenia, które wyglądają podobnie jak tradycyjne bankomaty, z których wypłacamy pieniądze. Różnica polega na tym, że możemy za ich pomocą nie tylko wypłacić środki z bitcoina, ale także go kupić. Cały proces jest bardzo prosty i wygląda następująco:

 • Znajdujemy bitomat w naszej okolicy.
 • Podchodzimy do niego i wybieramy opcję kup bitcoina (lub inną kryptowalutę).
 • Wpisujemy adres do swojego portfela kryptowalut lub skanujemy kod QR w aplikacji portfela.
 • Wkładamy gotówkę do bitomatu i zatwierdzamy transakcję.
 • To tyle! Bitomat wyśle do nas odpowiednią ilość bitcoina.

Warto tutaj zaznaczyć, że metody kupowania bitcoina za gotówkę mają jedną niewątpliwą zaletę, która stawia je ponad innymi. Chodzi o to, że w ten sposób możemy kupić bitcoina w pełni anonimowo!


Gdzie kupić bitcoina za pomocą karty kredytowej lub debetowej?

Jak już wspomnieliśmy w powyższych sekcjach, kryptowaluty można też kupować kartą. Ale gdzie kupić bitcoina za pomocą karty kredytowej – dokładnie? Poniżej znajdziesz listę platform i giełd, które oferują taką możliwość:

 • Giełdy kryptowalut – Binance, KuCoin, ByBit, OKX, Zonda, KangaExchange
 • Kantory – Bitcan, FlyingAtom, KangaKantor
 • Giełdy P2P – Binance P2P, KuCoin P2P, OKX P2P

Warto tutaj wspomnieć, że kupowanie bitcoina kartą kredytową jest jednym z najszybszych sposobów zakupu kryptowalut. Wystarczy wpisać numery karty i zatwierdzić transakcje, a środki pojawiają się w naszym portfelu natychmiastowo. Co prawda transakcje są obciążone prowizją wynoszącą nawet 1,8%, jednak dzięki szybkiej realizacji możemy taką kwotę szybko odrobić łapiąc okazję na rynku. Zwłaszcza, że kryptowaluty są bardzo zmienne, a ich kursy potrafią wahać się o nawet kilkadziesiąt procent w ciągu jednego dnia.


Gdzie kupić bitcoina za złotówki?

Ok, wiesz już jak kupić bitcoina na giełdzie, w kantorze oraz w jaki sposób zapłacić kartą kredytową czy przelewem. Co jednak gdybyś chciał kupić krypto za naszą lokalną walutę? Gdzie kupić bitcoina za złotówki w PLN? Nie każda giełda oferuję taką możliwość. Zazwyczaj musimy przekonwertować PLN na np. euro czy dolara i dopiero robić zakupy, a to wiąże się z prowizjami. Niemniej jednak istnieje kilka paltform, które oferują możliwość zakupu bitcoina za złotówki. Oto one:

 • Giełdy kryptowalut – Binance przez aplikację ZEN, Zonda, Egera, KangaExchange
 • Kantory – Bitcan, Kangakantor, FlyingAtom
 • Giełdy P2P – Binance P2P

Kupiłem bitcoina – co dalej?

Po zakupie bitcoina, wiemy już jak dokonać pierwszej transakcji na tym rynku. Podobnie wygląda proces jego sprzedaży. Pełny opis jak to zrobić, znajdziesz w artykule: jak sprzedać bitcoina?.

Po zakupie powinieneś również wiedzieć jak przechowywać swoje BTC, w tym artykule dopiszę się więcej na ten temat: Jak założyć portfel bitcoina?


FAQ – jak kupić bitcoina: pytania i odpowiedzi

Czy mogę kupić mniej niż jeden bitcoin?

Tak, Bitcoin jest podzielny, a najmniejsza jednostka, zwana Satoshi, to jedna setna milionowa bitcoina. Możesz kupić dowolną ilość bitcoina, która jest dostępna na platformie wymiany.

Gdzie mogę kupić bitcoina?

Bitcoina można kupić na giełdach kryptowalut, takich jak Binance, Coinbase, BitBay itp. Możesz również kupić bitcoina od innych osób za pośrednictwem rynków peer-to-peer.

Czy potrzebuję specjalnego portfela do przechowywania bitcoina?

Tak, bitcoiny przechowuje się w cyfrowych portfelach. Istnieją różne typy portfeli, takie jak portfele sprzętowe, portfele mobilne, portfele desktopowe i portfele internetowe. Każdy z nich ma swoje własne zalety i wady.

Czy kupowanie bitcoina jest bezpieczne?

Kupowanie bitcoina jest generalnie bezpieczne, pod warunkiem, że korzystasz z zaufanej platformy wymiany i przechowujesz swoje bitcoiny w bezpiecznym portfelu. Zawsze pamiętaj, aby być ostrożnym i nie udostępniać swoich prywatnych kluczy nikomu.

Czy muszę płacić podatek od zysków z bitcoina?

Tak, w większości krajów zyski z kryptowalut, takich jak bitcoin, są podległe opodatkowaniu. Zasady mogą się różnić w zależności od kraju, dlatego zawsze warto skonsultować się z doradcą podatkowym lub zrobić własne badania.

Comments (No)

Leave a Reply