Majątek Changpeng Zhao wzrósł w 2023 roku o 25 miliardów dolarów

CZ znacznie się wzbogacił w 2023 roku

Bloomberg zauważył, że szacunkowy kapitał osobisty założyciela i byłego szefa Binance Changpeng Zhao (CZ) wzrósł do 37,2 miliarda dolarów w związku z ożywieniem na rynku kryptowalut .

Kwota ta jest daleka od maksymalnej wartości 96,6 miliarda dolarów odnotowanej w styczniu 2022 roku i nie utrzymała się także na poziomie czerwcowym, nieco powyżej 50 miliardów dolarów.

bloomberg.com

Jednak od stycznia majątek netto CZ wzrósł o prawie 25 miliardów dolarów i znalazł się na szczycie listy kryptomiliarderów, których szacowane aktywa netto wzrosły w ciągu roku. Według Bloomberg Billionaires Index ich kapitał został poważnie powiększony:

  • dyrektor generalny Coinbase Brian Armstrong – o 5,8 miliarda dolarów do 7,2 miliarda dolarów;
  • współzałożyciel giełdy Fred Ehrsam – o 1,8 miliarda dolarów, do 2,5 miliarda dolarów;
  • założyciel DCG Barry Silbert – o 1,5 miliarda dolarów do 2 miliardów dolarów.
  • założyciele Gemini, Tyler i Cameron Winklevoss – o 1,4 miliarda dolarów do 2,7 miliarda dolarów;

Inwestowanie w kryptowaluty nie jest dla osób o słabym sercu – musisz być przygotowany na spektakularne wzloty i upadki. Jest powód, dla którego ci inwestorzy są miliarderami i nie jest to kwestia szczęścia. Nie odczuwają pokusy porzucania swoich aktywów na spadających rynkach. Wierzą w długoterminowe możliwości, jakie oferuje ta branża” – skomentował Campbell Harvey, profesor finansów na Duke University.

Roczny wzrost majątku Zhao był ponad pięciokrotnie większy niż 4,3 miliarda dolarów, które Binance zgodziło się zapłacić w listopadzie w ramach umowy z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych.

Umowa obejmowała rezygnację CZ ze stanowiska dyrektora generalnego i osobistą karę w wysokości 50 milionów dolarów.

Przedsiębiorca przyznał się do naruszenia ustawy o tajemnicy bankowej w zakresie opłat agencyjnych. Sąd zwolnił go z aresztu za kaucją w wysokości 175 milionów dolarów .

Zhao nie może opuścić Stanów Zjednoczonych do czasu rozprawy sądowej zaplanowanej na 23 lutego. Grozi mu do 10 lat więzienia .

Eksperci Bloomberga przy ustalaniu majątku osobistego CZ oparli się na posiadaniu przez niego 90% udziałów w Binance i 86% akcji amerykańskiego oddziału Binance.US. Przedsiębiorca zapowiedział także inwestycje w Bitcoin i BNB. Ich wysokość nie jest jednak znana i nie jest uwzględniana w ogólnej liczbie. Ocena zaufania co do trafności jego oceny kapitału jest na najniższym poziomie.

Comments (No)

Leave a Reply