Portfel kryptowalut: Jaki wybrać i gdzie założyć?

Portfel kryptowalut jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy chcę zadbać o bezpieczeństwo wirtualnych aktywów. Przed podjęciem decyzji o korzystaniu z portfela kryptowalut warto zapoznać się z kilkoma ważnymi informacjami.

Portfele kryptowalut – rodzaje

Kryptowaluty funkcjonują już od kilku lat, stąd znanych jest już dość sporo metod na ich przechowywanie. Podstawowy podział pozwala wyróżnić w ramach tych metod portfel zimny i gorący. Portfel zimny funkcjonuje offline. Jest odcięty od sieci, a w konsekwencji bezpieczny. W zakres tej kategorii wchodzą portfele sprzętowe czy paperwllety.
Portfel gorący z kolei pracuje w trybie online. Jest bardziej narażony na wszelkie cyberataki czy kradzieże. Jednocześnie portfel ten jest bardziej komfortowy, jeśli chodzi o użytkowanie. Z uwagi na brak odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa zaleca się przechowywanie na nich mniejszych kwot.

Jak działają portfele kryptowalut?

Portfel kryptowalutowy nie służy do bezpośredniego przechowywania aktywów. Portfel to dostęp do instrumentów niezbędnych do zapewnienia interakcji posiadanych aktywów z siecią blockchain. Portfel zatem służy generowaniu danych potrzebnych do odbioru oraz wysyłania kryptowalut poprzez transakcje blockchain.

Jak założyć portfel do kryptowalut?

Z uwagi na rozmaite rodzaje portfeli kryptowalut, wyróżnia się też różne możliwości ich zakładania. Portfel gorący to konieczność zainstalowania oprogramowania, po czym ustawienia danych dostępu. Logowanie może nastąpić między innymi poprzez aplikację czy specjalny program komputerowy. Konfiguracja urządzenia jest konieczna w przypadku portfeli sprzętowych. Wymagają podłączenia za pomocą kabla USB, w kolejnym kroku trzeba wygenerować kod PIN. Portfel papierowy wiąże się z niezbędnością wygenerowania klucza prywatnego.

Najlepsze portfele do kryptowalut

Technologia kryptowalut jest bardzo rozwinięta. Wśród wielu portfeli, warto zrobić przegląd tych najbardziej wartościowych. Przykładowo portfel Coinomi jest najbardziej popularnym. W ofercie tego portfela jest aż 1700 tokenów i coinów. Projekt nastawiony jest szczególnie na bezpieczeństwo. Pierwszym bezkluczowym portfelem jest ZenGo. Dla wielu wygodnym rozwiązaniem jest również portfel mobilny.

Portfel do wszystkich kryptowalut

Portfel do wszystkich kryptowalut jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy chcą dywersyfikacji swoich aktywów. Najważniejszym kryterium takiego portfela powinien być poziom bezpieczeństwa. Warto zwrócić uwagę na dwuskładnikowy sposób uwierzytelnienia czy metody zarządzania kluczami prywatnymi i publicznymi. Portfel do wszystkich kryptowalut powinien być także łatwy w użytkowaniu. Powinien być wyposażony w odpowiedni zestaw funkcji, przykładowo opcja wymiany kryptowalut czy opcje stakingu. Istotną wartością portfela będzie również możliwość stałej aktualizacji. To pozwala bowiem nadążyć za coraz to bardziej zaawansowanymi sposobami cyberataków.

Polski portfel kryptowalut

Polską aplikacją jest COINS od Coinpaprika. Polski wallet jest rozwiązaniem znacznie szerszym niż portfel kryptowalut. Aplikacja dąży bowiem do tego, ażeby stać się uniwersalnym interfejsem. Gwarantuje duży poziom selekcji coinów i tokenów. eToro gwarantuje z kolei korzystanie z portfela zarówno na komputerze, jak i na smartfonie. Libertex jest rozwiązaniem zapewniającym handel kryptowalutami przy znacznie niższych opłatach brokerskich.

Bezpieczny portfel do kryptowalut

Nie ma portfela kryptowalutowego, który gwarantowałby pełne bezpieczeństwo. Znaczenie dla poziomu ochrony mają również zachowania samego zainteresowanego, czyli sposób obchodzenia się z hasłami lub dostosowanie się do reguł bezpieczeństwa w trakcie korzystania z sieci internetowej. Portfel sprzętowy zapewni większy poziom bezpieczeństwa aktywom o większej wartości, które będą przechowywane przez dłuższy czas. Z kolei dla niewielkich kwot lepszym rozwiązaniem będzie bezpłatny portfel online.

Portfel kryptowalut online

Jest to najmniej bezpieczne rozwiązanie z uwagi na podłączenie do sieci. Korzystanie z tego portfela rodzi konieczność wyposażenia się w dodatkowe zabezpieczenia. Zaletą portfela kryptowalut online jest możliwość darmowego użytkowania. Wśród najważniejszych rodzajów takich portfeli można wymienić portfele mobilne, przeglądarkowe oraz desktopowe.

Portfel kryptowalut offline

Jest to grupa portfeli najbardziej bezpiecznych. Kryptowaluty, które się na nich przechowuje, nie mają bowiem podłączenia do internetu. W ramach grupy portfeli kryptowalut offline wyróżnia się portfele kryptowalut USB lub portfele papierowe.

Papierowy portfel kryptowalut

Jest to rozwiązanie wykorzystywane przez niewielkie grono użytkowników. Do funkcjonowania tego portfela niezbędne jest wydrukowanie klucza prywatnego i publicznego. Papierowy portfel kryptowalut gwarantuje dość wysoki poziom bezpieczeństwa. Przede wszystkim z uwagi na fakt, że klucze prywatne nie mają podłączenia z jakimkolwiek serwerem. Nie ma możliwości zhakowania takiego portfela. Kradzież możliwa jest tylko poprzez przejęcie posiadania nad wydrukiem.

Uniwersalny portfel do kryptowalut

Popularnym portfelem uniwersalnym, dostępnym dla 100 kryptowalut jest Exodus. Jest to portfel z intuicyjnym interfejsem. Podobnym rozwiązaniem jest Atomic Wallet, umożliwiający obsługę 500 kryptowalut. Uniwersalnym portfelem sprzętowym jest Ledger Nano S. Portfel może obsługiwać aż 1500 aktywów.


Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.