Co to jest NEAR Protocol? Wszystko co musisz wiedzieć

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się projektowi Near Protocol (NEAR). Wyjaśnimy jak działa ta kryptowaluta, kto ją stworzył oraz wiele wiele więcej. Tak więc, zaczynajmy!

Co to jest kryptowaluta NEAR?

Protokół NEAR to open-source’owa, wysokoprzepustowa, inteligentna platforma do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji. Jedną z głównych cech sieci NEAR jest sharding, czyli możliwość podzielenia blockchaina na osobne segmenty. Odpowiednia aktualizacja została wprowadzona jesienią 2021 roku.

Natywna kryptowaluta projektu jest notowana pod symbolem NEAR. Jej głównymi funkcjami są transakcje online i staking. Posiadacze NEAR mogą delegować swoje monety do walidatorów. W ekosystemie NEAR działa kilkaset protokołów i zdecentralizowanych aplikacji. Do największych z nich należą: Aurora, Ref Finance i Burrow.

Kto stworzył protokół NEAR?

NEAR Protocol został stworzony przez programistów Alexandra Skidanova i Ilyę Polosokhina. Prace nad projektem rozpoczęły się pod koniec 2018 roku. Następnie do zespołu NEAR dołączyli deweloperzy z wiodących firm IT, w tym Facebook, Google i Niantic. Dwóch członków zespołu dwukrotnie zdobyło mistrzostwo świata w programowaniu.

NEAR sprzedał 120 milionów monet NEAR (12% pierwotnej emisji 1 miliarda tokenów) po 0,3 USD podczas swojego ICO, które odbyło się w sierpniu 2020 roku na platformie CoinList.

Pozostałe tokeny z początkowej emisji zostaną rozdysponowane w następujący sposób:

  • 17% na granty i programy społeczne;
  • 14% do zespołu NEAR;
  • 17,6% tokenów sprzedanych w siedmiu zamkniętych rundach finansowania za 35 milionów dolarów;
  • 11,7% na finansowanie realizacji inicjatyw związanych z rozwojem ekosystemów;
  • 10% dla Fundacji NEAR, która przekazuje swoją część walidatorom w sieci NEAR.

Tokeny we wszystkich powyższych kategoriach zostały zablokowane na okres od trzech miesięcy do pięciu lat. Uruchomienie głównej sieci protokołu NEAR miało miejsce 13 października 2020 r.

Historia rozwoju ekosystemu NEAR

Wiosną 2021 roku deweloperzy uruchomili jeden z najważniejszych elementów ekosystemu NEAR – most crosschain Rainbow Bridge, który zapewnia interoperacyjność z Ethereum i umożliwia przenoszenie kryptowalut ERC-20 na i z protokołu NEAR.

Niedługo potem odsłonięto rozwiązanie drugiego poziomu o nazwie Aurora, które umożliwia uruchamianie inteligentnych kontraktów Ethereum Virtual Machine (EVM) w sieci NEAR Protocol.

Począwszy od 2021 roku, konferencja ekosystemu NEARCON odbywa się każdej jesieni w Portugalii. W październiku 2021 roku ogłosiła utworzenie funduszu o wartości 800 milionów dolarów, który ma finansować deweloperów i projekty na blockchainie NEAR Protocol.

Wiosną 2022 roku zespołowi NEAR udało się pozyskać 350 milionów dolarów inwestycji od kilku funduszy venture capital, w tym Tiger Global, FTX Ventures, Dragonfly Capital i innych. Niedługo potem ConsenSys ogłosił partnerstwo pomiędzy NEAR a dostawcą rozwiązań infrastrukturalnych, firmą Infura.

Latem 2022 roku partnerem NEAR została firma BitGo, jeden z największych dostawców usług powierniczych dla inwestorów instytucjonalnych.

W połowie września 2022 roku Fundacja NEAR ogłosiła uruchomienie funduszu o wartości 100 milionów dolarów na rozwój Web3.

near kryptowaluta

Jak działa NEAR?

Protokół NEAR opiera się na algorytmie konsensusu Proof-of-Stake i wykorzystuje technologię shardingu w celu optymalizacji wydajności – dzieląc blockchain na małe segmenty (shardy), które mogą wykonywać transakcje równolegle. W przeciwieństwie do innych kryptowalut, takich jak Polkadot, wszystkie shardy w NEAR są traktowane jako części jednego blockchaina.

Integralność blockchaina zapewnia mechanizm Nightshade, dzięki któremu do bloku w protokole NEAR dodawana jest jedynie migawka aktualnego stanu każdego sharda. Każdy blok utrzymuje swój własny zestaw Nightshades, który przekazuje stan swojego bloku za każdym razem, gdy jest on produkowany. Aktualizacja Nightshade została aktywowana w protokole NEAR w listopadzie 2021 r.

Można myśleć o tym mechanizmie jak o skrzyżowaniu wielu dróg. Skrzyżowanie to NEAR blockchain, każda droga to shard. Shardy są w stanie działać równolegle, ponieważ transakcje na nich wykonywane nie nakładają się na siebie. Model ten znacznie poprawia wydajność systemu.

Innym ważnym składnikiem NEAR jest mechanizm zwany Doomslug, który pozwala node-walidatorom na zmianę tworzyć bloki, co dzieje się co epokę 12 godzin. Nowy blok jest tworzony mniej więcej co sekundę.

Źródłem nagrody za tworzenie bloków jest emisja nowych monet NEAR. Walidatorzy i delegowane pule stakingowe otrzymują 90% nagrody za stworzenie bloku. 10% otrzymuje skarbiec NEAR.

Kryptowaluta NEAR i stablecoin USN

NEAR to natywna kryptowaluta blockchaina NEAR Protocol. Jest ona używana do wszystkich transakcji w sieci, a także do stakingu przez węzły zatwierdzające i uczestników delegujących. Choć źródłem nagród dla walidatorów i delegatów jest emisja nowych monet, część z nich jest spalana w celu opłacenia opłat sieciowych.

Kryptowaluta NEAR jest potrzebna do opłacenia prowizji sieci. Dzięki temu 30% opłat jest automatycznie wysyłane do twórców użytego smart kontraktu, a pozostałe 70% do walidatorów. NEAR posiada również opcję „darmowego” przelewu: po jej aktywacji za transakcję płaci operator kontraktu.

Maksymalna podaż kryptowaluty NEAR wynosi 1 miliard monet. Według CoinMarketCap na początku września 2022 roku w obiegu jest już ponad 781 milionów NEAR. Pod względem całkowitej kapitalizacji NEAR znajduje się w pierwszej 30 kryptowalut.

Pod koniec kwietnia 2022 roku sieć NEAR uruchomiła stablecoina USN. Początkowo jego cenę zapewniały transakcje arbitrażowe oraz fundusz rezerwowy z NEAR i USDT. Uruchomienie USN zbiegło się z niekorzystnymi warunkami rynkowymi, w szczególności z upadkiem projektu Terra (LUNA).

Latem 2022 roku DAO Decentral Bank, który jest odpowiedzialny za zarządzanie projektem, wprowadził drugą wersję USN. Zgodnie z nowym systemem, cena stabelcoina jest w pełni wspierana przez rezerwy USDT. Możesz kupić lub sprzedać dowolną ilość USN za USDT na stronie Decentral Bank. Opłata za zamianę wynosi 0,01%.

Staking NEAR

Aby zarządzać walidatorem węzłów w NEAR, musisz wysłać kryptowalutę NEAR do inteligentnego kontraktu stakingowego. Dodatkowo potrzebny będzie sprzęt spełniający wymagania protokołu.

Konkretna wielkość stawki zależy od liczby monet posiadanych przez innych walidatorów w danym shardzie. Liczba ta określa również część nagród blokowych, które są wypłacane co epokę (12 godzin).

Każdy shard w NEAR zawiera 100 miejsc (seats). Musisz mieć co najmniej jedno „miejsce”, aby działać jako walidator. Wartość każdego „miejsca” jest określona przez całkowitą liczbę tokenów NEAR zablokowanych w kontrakcie stakingowym sharda. Walidatorzy, którzy łamią zasady, ryzykują utratę części swoich monet,

Model ten ma za zadanie motywować węzły walidujące do dostarczania nowych lub mniejszych shardów, które mają niższy próg wejścia. Jeśli użytkownik nie ma wystarczających środków na zakup wystarczającej ilości kryptowaluty NEAR, aby kupić „miejsce”, może spróbować przekonać delegatów do przekazania im środków do zarządzania za pośrednictwem puli stakingowej. Za delegowanie tokenów użytkownicy otrzymują część nagrody za nowe bloki od walidatorów, które licytują.

Według strony Staking Rewards, we wrześniu 2022 roku staking NEAR ma roczną stopę zwrotu na poziomie 5-6%.

Kto prowadzi protokół NEAR?

Kluczowym deweloperem i instytucją rozwojową projektu jest Fundacja NEAR, organizacja non-profit zarejestrowana w Szwajcarii. Wśród jej liderów są znane osobistości z branży, w tym współzałożyciel NEAR, Ilya Polosokhin.

Fundacja NEAR zarządza również skarbem projektu. Społeczność Protokołu NEAR może proponować inicjatywy, na które można przeznaczyć środki ze skarbca. Ponadto członkowie społeczności łączą się w różne grupy poświęcone konkretnym obszarom rozwoju. Propozycje są publikowane i omawiane na oficjalnym forum NEAR.

Projekty w ramach protokołu NEAR

Według strony AwesomeNear, w ekosystemie NEAR jest około 800 projektów kryptowalutowych w różnych dziedzinach.

Aurora

Protokół warstwy 2, który wykorzystuje blockchain NEAR i maszynę wirtualną Ethereum. Aurora ma na celu ułatwienie migracji zdecentralizowanych aplikacji z Ethereum do ekosystemu NEAR. Natywnym tokenem projektu jest AURORA. Protokół jest zarządzany przez DAO o nazwie AuroraDAO.

Protokół zintegrował już kilka dużych zdecentralizowanych aplikacji, takich jak 1inch i Curve. Kwota zablokowanej płynności (TVL) w Aurorze, według DeFi Llama na wrzesień 2022 roku, wynosiła około 175 mln USD, z czego znaczna część jest zablokowana w protokołach DeFi Bastion (BSTN) i Trisolaris (TRI). W sumie na Aurorze działa około 200 aplikacji. Platforma Aurora Plus została uruchomiona w maju 2022 roku.

Ref Finance

Największa zdecentralizowana giełda na blockchainie NEAR. Wykorzystuje ona mechanizm automatycznego animatora rynku. Ref Finance prowadzi pule płynnościowe, a także tzw. stabilne pule (Sauce) dla stablecoinów. Protokół obsługuje zwiększony program nagród dla rodzimego stakingu tokenów REF. TVL projektu na wrzesień 2022 roku wynosi około 234 mln dolarów.

Burrow

Burrow Cash to zdecentralizowana platforma pożyczkowa, w której syntetyczne aktywa mogą być emitowane przeciwko kryptowalucie NEAR zablokowanej w stakingu i innych aktywach (takich jak LINEAR i USN). W nagrodę za aktywność protokół nalicza rodzime tokeny BRRR. Łączne wpłaty, według oficjalnej strony internetowej Nory, wynoszą około 75 milionów dolarów, a kredyty 12,9 milionów dolarów.

Inne projekty

W latach 2021-2022 partnerami NEAR byli:

  • blockchainowa przeglądarka Brave;
  • dostawca infrastruktury dla prywatnych shardów Calimero;
  • sieć wielokanałowa Octopus.
  • platforma dla Web3 startupów Pagoda i innych.

We wrześniu 2022 roku Tether uruchomił USDT w sieci NEAR.

Jednym z głównych kierunków rozwoju zdecentralizowanych aplikacji opartych na protokole NEAR są DAO. Tworzenie zdecentralizowanych organizacji jest znacznie ułatwione dzięki platformie AstroDAO, która nie wymaga umiejętności programowania.

W sieci NEAR uruchomiono kilka projektów GameFi, takich jak Armored Kingdom, Niche, Endless i SWEAT. Ponadto w ekosystemie znajdują się startupy NFT: Seatlab, Mintbase, Stack Sports i inne.

 

Comments (No)

Leave a Reply