Kryptowaluta Chiliz (CHZ) – Wszystko co musisz wiedzieć

Chiliz (CHZ) to natywna kryptowaluta platformy Socios.com służąca do emisji i handlu fan tokenami. Znajduje się w pierwszej 50 kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej.

Chiliz, który prowadzi Socios.com, współpracuje z dziesiątkami znanych klubów z różnych dyscyplin sportowych, które wydają na platformie cyfrowe aktywa dla swoich fanów.

W 2021 roku łączne przychody klubów partnerskich Socios przekroczyły 200 milionów dolarów.

Oficjalną twarzą i ambasadorem platformy Socios jest światowej sławy piłkarz Lionel Messi.

Kto założył Chiliz i Socios.com

Chiliz został założony przez przedsiębiorcę i entuzjastę kryptowalut Alexandra Dreyfusa w 2018 roku jako spółka zależna maltańskiej firmy sportowo-rozrywkowej Mediarex Group.

W 2018 roku Chiliz pozyskał 66 mln USD w ramach zamkniętych rund inwestycyjnych. Wśród kluczowych inwestorów znalazły się Binance Labs, CeYuan Ventures, Jump Capital i Kosmos Capital.

Pod koniec grudnia 2019 roku zespół deweloperski Chiliz uruchomił Socios.com, platformę dla fanów sportu zbudowaną przy użyciu autorskiego blockchaina Chiliz Chain. Platforma wykorzystuje kryptowalutę Chiliz (CHZ) jako aktywo bazowe.

Scentralizowana giełda kryptowalut, Chiliz.net, została uruchomiona na początku 2020 roku i jest pozycjonowana jako „pierwsza na świecie giełda dla sportu i rozrywki”.

Chiliz liczy obecnie ponad 220 osobowy zespół. Firma posiada biura w Hiszpanii, Szwajcarii i na Malcie, a także w Turcji, USA, Francji, Wielkiej Brytanii, Korei Południowej i Brazylii.

Jak działa blockchain Chiliz Chain?

Aby rozwiązać problem wysokich opłat Ethereum, Chiliz uruchomił swój sidechain o nazwie Chiliz Chain w październiku 2019 roku. Za jego pomocą obsługiwana jest Socios.com.

Średni czas generowania bloku w Chiliz Chain wynosi 5 sekund, a transakcje są darmowe. Jego głównym celem jest wydawanie i rozpowszechnianie fan tokenów, których wydano już ponad siedemdziesiąt.

Blockchain Chiliz wykorzystuje protokół konsensusu Proof-of-Authority (PoA) dla maksymalnej wydajności. Jest to odmiana Proof-of-Stake, z tą różnicą, że w generowaniu bloków i zatwierdzaniu transakcji bierze udział ograniczona lista zaufanych węzłów sieci (masternodes), a za zatwierdzanie bloków nie są przyznawane żadne nagrody. Decentralizacja została poświęcona na rzecz wydajności: Chiliz Chain jest obsługiwany przez zaledwie siedem masternodów należących do firmy i jej głównych partnerów.

Według stanu na wrzesień 2022 roku, Chiliz Chain ma ponad 1,6 miliona użytkowników, i mniej więcej tyle samo pobrań aplikacji mobilnej Socios.com.

Od marca 2022 roku nowa wersja blockchaina Chiliz Chain 2.0 znajduje się w trybie testowym. Jest to samodzielna sieć warstwy 1 z tanimi i szybkimi transakcjami. Według Chiliz, dzięki pełnej kompatybilności z EVM, druga wersja blockchaina pozwoli deweloperom z ekosystemu Ethereum emitować NFT i fan tokeny na Chiliz Chain, a także uruchamiać usługi DeFi, gry blockchain i programy lojalnościowe.

Dlaczego kryptowaluta CHZ jest potrzebna?

Natywny token CHZ został wyemitowany jesienią 2018 roku w sieci Ethereum i jest zgodny ze standardem ERC-20. Maksymalna podaż CHZ wynosi 8,88 mld tokenów, z czego około 6 mld znajduje się w obiegu. Liczba CHZ w wolnym obiegu rośnie rocznie o około 94 mln CHZ, czyli 1,6%. Według danych Etherscan, posiadaczy CHZ jest około 150 tysięcy.

Początkowa emisja tokenów została rozdzielona w następujący sposób:

 • 15% – przejęcia strategiczne;
 • 15% – programy marketingowe;
 • 20% – rezerwa dla bazy użytkowników;
 • 7,5% dla inwestorów z rundy zalążkowej;
 • 34,5% do inwestorów blokujących tokeny;
 • 5% dla zespołu Chiliz i Socios;
 • 3% dla doradców projektu.

Część CHZ wygenerowana ze sprzedaży fan-tokenów, NFT oraz prowizji handlowych zebranych na giełdzie kryptowalut Chiliz.net jest spalana. W sumie w ten sposób wypalono już ponad 65 milionów tokenów.

Chiliz jest używany do wszystkich rozliczeń i transakcji na platformie Socios.com: zarówno kupno, jak i sprzedaż fan tokenów można wykonać tylko i wyłącznie za CHZ. W przyszłości planowana jest ponowna emisja tokena jako Chiliz Chain 2.0, po czym będzie on również wykorzystywany do zarządzania siecią, stakingu i opłat transakcyjnych.

W okresie od stycznia do kwietnia 2021 roku cena CHZ wzrosła z 0,02 USD do 0,77 USD, co stanowi ponad 38-krotny przyrost. Pomimo pogorszenia koniunktury na rynku kryptowalut w 2022 roku, cena CHZ od czerwca do września odzyskała swoją wartość. Kryptowaluta Chiliz jest trzecim największym tokenem projektu NFT pod względem kapitalizacji po ApeCoin (APE) i Flow.

Jak fan tokeny przyniosły popularność platformie Socios?

Socios.com był pierwszym projektem blockchain, który emitował cyfrowe aktywa specjalnie dla fanów sportu. Tak zwane Fan Tokeny są zamiennymi aktywami standardu ERC-20 i są emitowane w sieci Chiliz Chain.

Każdy token kibica jest „obrandowany” konkretną drużyną sportową lub organizacją i umożliwia okazicielowi uczestniczenie w życiu drużyny lub organizacji, np. zakup ekskluzywnych towarów, biletów na mecze, imprezy zamknięte i tym podobne.

Pierwszą organizacją, która uruchomiła swój fan token na platformie Socios był słynny włoski klub piłkarski Juventus. Po Juventusie, dziesiątki znanych europejskich drużyn piłkarskich, w tym Atlético de Madrid, Paris Saint-Germain, Roma, Barcelona, Arsenal i inne, a także reprezentacje narodowe Argentyny i Portugalii, wydały swoje cyfrowe aktywa dla fanów. Pełna lista „piłkarskich” tokenów została opublikowana na stronie Socios.

Toeny kibica mogą być również wykorzystane do:

 • uczestniczenia w głosowaniach na Socios.com, które są organizowane przez partnerów projektu;
 • obstawiania zakładów na wyniki gier;
 • zdobywania „tokenów lojalnościowych” za aktywność na platformie, które można wydać na dodatkowe opcje podczas meczów.

Oprócz platformy Socios.com i giełdy Chiliz.net, tokeny fanów są przedmiotem obrotu na kilku scentralizowanych giełdach kryptowalut.

W grudniu 2020 roku Socios.com rozpoczął strategiczne partnerstwo z giełdą kryptowalutową Binance. Przeprowadziła ona dystrybucję tokenów kibiców poprzez staking BNB, BUSD i CHZ na platformie Launchpool oraz uruchomiła handel tokenami klubów Paris Saint-Germain i Juventus. Później w ten sam sposób rozprowadzono szereg innych fan tokenów, które następnie były notowane na Binance.

Pod koniec sierpnia 2022 roku na giełdzie Bybit wprowadzono kilka fan tokenów?

Jakie sporty są obecne na platformie Socios.com?

Do końca września 2022 roku partnerami Socios jest ponad 150 organizacji, zespołów i stowarzyszeń z 25 krajów. Oprócz piłki nożnej, tokeny kibica były wydawane dla wielu dyscyplin sportowych:

 • Mieszane sztuki walki: Professional Fighters League (PFL), Ultimate Fighting Championship (UFC);
 • Wyścigi samochodowe: Roush Fenway Racing, Aston Martin Cognizant F1, Alfa Romeo F1 Team ORLEN;
 • Koszykówka (USA): Chicago Bulls, Boston Celtics, Los Angeles Lakers itd.
 • Tenis: Puchar Davisa
 • Futbol amerykański (USA): Philadelphia Eagles, New York Giants, Chicago Bears itd;
 • Rugby: The Sharks, Stade Francais Paris, Leicester Tigers itd.
 • Hokej (USA): New York Rangers, Detroit Red Wings, Pittsburgh Penguins itd
 • Piłka nożna (USA i Kanada): Austin FC, LA Galaxy, Atlanta United FC, Toronto FC itd.
 • E-sport: OG, Endpoint CeX, Vitality itp.

Aplikacja mobilna Socios

Zorientowana na fanów sportu aplikacja mobilna Socios.com jest dostępna na smartfony z systemem Android i iOS. Jest to główna platforma dla projektu. Aplikacja Socios ma łącznie ponad 1,6 mln pobrań i kilkaset tysięcy aktywnych użytkowników. Jest dostępna w różnych językach, w tym w polskim.

Socios.com umożliwia fanom posiadającym fan tokeny dostęp do ekskluzywnych promocji, gier i przywilejów, a także wpływanie na decyzje ulubionych drużyn i otrzymywanie nagród za udział w sondach, głosowaniach, grach blockchain i innych aktywnościach.

Podsumowanie

Według stanu na koniec września 2022 roku Socios.com ma już ponad 150 partnerów w 27 krajach. Oprócz kilkudziesięciu popularnych klubów piłkarskich udało się przyciągnąć organizacje sportowe z wielu innych dziedzin. Na przykład, jeszcze w 2021 roku wprowadzono do sprzedaży tokeny fanowskie z ligi mieszanych sztuk walki UFC. W tym samym czasie wprowadzono również tokeny kibica dla zespołów Formuły 1 Aston Martin i Alfa Romeo.

Główne amerykańskie ligi sportowe, NHL i NBA, które podpisały umowę partnerską, nie uruchomiły jeszcze swoich fan tokenów na Socios.com, ale może to nastąpić po uruchomieniu głównej sieci Chiliz Chain 2.0.

W maju 2022 r. słynny piłkarz Lionel Messi podpisał trzyletni kontrakt o wartości 20 mln dolarów z Socios.com i został ambasadorem marki, uczestnicząc w kampaniach reklamowych i promocjach.

Chiliz rozwija się w kierunku metaverse. W sierpniu 2022 roku firma blockchain zainwestowała 100 milionów dolarów w cyfrowy świat FC Barcelony poprzez 24,5% udziałów w firmie Barça Studios.

Koncepcja fan tokenów odbiła się szerokim echem w globalnej branży sportowej. Według administracji Socios, tylko w 2021 roku przychody klubów sportowych na platformie przekroczyły 200 milionów dolarów. Do projektu dołącza coraz więcej znanych przedstawicieli sportu. Chiliz udało się stworzyć nowy sposób dla fanów sportu na interakcję ze swoimi idolami i stworzyć nowy rynek.

Comments (No)

Leave a Reply