Kryptowaluta Dogecoin (DOGE)

Sieć, która w 2013 roku powstała jedynie w celu rozluźnienia napiętej wówczas atmosfery w świecie kryptowalut. Te oraz wiele innych informacji uzyskasz w tym artykule o kryptowalucie Dogecoin.

Informacje ogólne

Twórcą koncepcji Dogecoin jest niejaki Bill Markus- amerykański programista. Początkowo sieć stworzona została na podstawie nie istniejącej już dziś kryptowaluty – Luckycoin. W późniejszym czasie do projektu dołączył Jackson Palmer, który wykupił domenę dogecoin.com, stworzył logo i zajął się promowaniem nowo powstałej sieci.

Skoro o logotypie mowa. Twórcom Dogecoin zależało na tym, by ich projekt wprowadził nieco bardziej luźną atmosferę na rynku kryptowalut. Dlatego postanowili oni użyć popularnego wówczas mema jako logotyp swojego projektu. I tak oto, twarzą Dogecoin w 2013 roku stał się popularny Pieseł.

W czasach, gdy projekt stawiał swoje pierwsze kroki, Bitcoin (BTC) był pod ostrzałem mediów, ponieważ wykorzystywany był jako środek płatniczy za nielegalne produkty na serwisie aukcyjnym Silk Road (Jedwabny Szlak). Dlatego twórcom zależało na tym, by ich projekt nie tylko wywoływał uśmiech na twarzach entuzjastów krypto, ale również na tym by rynek kryptowalut stał się bardziej akceptowalny dla reszty społeczeństwa.

Sieć Dogecoin swoją historię rozpoczęła 6 grudnia 2013 roku. Kryptowaluta szybko zdobyła popularność, nawet pomimo krachu, który miał miejsce tego samego miesiąca. W ciągu pierwszych kilku dni na rynku krypto, DOGE potroił swoją wartość. W styczniu następnego roku DOGE osiągnął większy wolumen handlowy niż ssam BTC.

Dogecoin oparty jest o algorytm konsensusu Proof of Work. Krytpowaluta posiada charakter inflacyjny i ograniczona podaż w jej przypadku nie istnieje. Siłą platformy jest niewątpliwie społeczność, a nie parametry techniczne kryjące się za nią. DOGE szybko stał się popularnym i akceptowalnym środkiem płatności użytkowników portali społecznościowych, takich jak na przykład Reddit.

Główne założenia

Tak jak już pisaliśmy, Dogecoin powstał z potrzeby ocieplenia wizerunku kryptowalut i świata cyfrowych płatności. Jednak wraz ze wzrostem popularności i rosnącą liczbą społeczności, DOGE szybko stał się tanim środkiem płatności, między innymi wśród użytkowników portali społecznościowych.

Kryptowaluta DOGE gwarantuje niskie opłaty prowizyjne, przez co często jest wykorzystywany jako zapłata za usługi czy produkty nabywane w sieci. Dodatkowo, DOGE to popularna krypto służąca do rozdawania napiwków twórcom i autorom treści na popularnych mediach społecznościowych takich jak Reddit.

Ponadto, platforma ta to świetny sposób na organizowanie wszelakich zbiórek. Pierwsza z nich miała miejsce w 2014 roku i umożliwiła ona reprezentacji Jamajki w bobsleju wzięcie udziału w IO w Soczi.

DOGE w liczbach

  • ATH: 0,018773 USD
  • ATL: 0,000085 USD
  • Aktualnie (w czasie prasy): 0,002384 USD
dogecoin
Historia notowań DOGE
  • DOGE w obiegu: 120 995 511 967
  • Maksymalna podaż DOGE: nie występuje
  • Kapitalizacja rynkowa: 299 702 359 USD

Portfele i giełdy

  • Portfele:

Ledger Nano X, Atomic Wallet, Trezor One, Trezor Model T, Dogecoin Wallet

  • Giełdy:

Binance, Poloniex, Kraken, eToro, Bittrex, Crypto.com

Ciekawostka

Popularności kryptowaluty Dogecoin nie zachwiał nawet incydent z końca 2013 roku. Wówczas kurs krypto spadł o ponad 80%, co było związane z masowymi wyprzedażami DOGE przez duże miningowe organizacje. W tym samym czasie doszło również do pierwszej kradzieży DOGE na równowartość około 12 tysięcy USD.

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.