Lisk (LSK) | Co musisz wiedzieć ?

Platforma blockchain, której celem jest ułatwienie procesu tworzenia zdecentralizowanych aplikacji. Te oraz wiele innych informacji znajdziesz w tym artykule o kryptowalucie Lisk.

Informacje ogólne

Pomysłodawcami oraz twórcami projektu Lisk są Oliver Beddows oraz Max Kordek. Dodatkowo, oprócz nich w zespole znajduje się również ponad 40 developerów, którzy prężnie działają nad rozwojem projektu. LSK pod względem intensywności prac nad kodem źródłowym znajduje się obecnie w ścisłej czołówce.

Początek projektu miał miejsce w 2016 roku, wówczas LSK oparty był o kod źródłowy XCR. ICO, trwające od 22 stycznia do 21 marca 2016 roku okazało się udaną zbiórką. Zebrano wtedy ponad 14 000 BTC oraz około 80 mln XCR. Łączna kwota uzbierana w tym okresie wyniosła nieco ponad 6 300 000 USD. Ponadto, było to wówczas drugie najbardziej owocne ICO, zaraz po ETH.

W styczniu 2017 roku swoje początki zaczęła spółka Lightcurve, odpowiedzialna za rozwój platformy. Niedługo po tym, sierpniem 2017 roku, pojawiła się pierwsza stabilna wersja sieci LSK. Ponadto, w następnym roku swoje początki zanotowała Lisk Academy, będąca darmową platformą edukacyjną, traktującą o tematach związanych z technologią blockchain i kryptowalutami.

29 sierpnia 2018 roku na main-necie uruchomiona została wersja Lisk Core 1.0. Był to przełomowy krok w historii LSK, mający dać projektowi możliwość jeszcze intensywniejszego rozwoju. Jednakże, 24 czerwca obecnego roku na test-necie pojawiła się wersja oprogramowania Lisk Core 2.0.

Dodatkowo, LSK jako jeden z pierwszych projektów zaproponował w swojej strukturze zastosowanie tzw. sidechain’ów, czyli łańcuchów pobocznych głównej sieci bloków, które jednocześnie zachowują pełnie autonomii wobec głównego łańcucha.

Projekt ten posiada swój własny token o tej samej nazwie- Lisk (LSK). W sieci nie występuje proces miningu (oparta jest o algorytm konsensusu Delegated Proof of Stake), wobec czego charakter LSK jest inflacyjny i nie ma ograniczonej podaży.

Główne założenia projektu

Głównym celem projektu Lisk od samego początku było zwiększenie przepustowości sieci oraz rozwiązanie problemów z jej skalowalnością.

Rozwiązaniem dla przepustowości sieci mają być między innymi wyżej wspomniane łańcuchy poboczne. Projektowane na blockchainie LSK dAppy mają być tworzone właśnie na tych łańcuchach. Oznacza to, że takie rozwiązanie gwarantuje własny łańcuch dla każdej stworzonej aplikacji. Ponadto, sposób ten zapobiega zatorom oraz problemom ze skalowalnością sieci, które posiadają jeden główny łańcuch dla wszystkich rodzajów operacji (dAppów czy tokenów).

Druga kwestia, która pomaga rozwiązać problem skalowalności, opiera się o język programowania dAppów na platformie LSK. Bowiem aplikacje w sieci Lisk programowane są w języku JavaScript, który wśród programistów i developerów jest dobrze znany. Język taki gwarantuje niższe koszty programowania co czyni sieć LSK potencjalnie atrakcyjniejszą dla developerów.

Lisk w liczbach

  • ATH: 39,31 USD
  • ATL: 0,0957 USD
  • Aktualnie (w czasie prasy): 1,30 USD
lisk
Historia notowań Lisk
  • Liczba LSK w obiegu: 119 009 138
  • Maksymalna liczba LSK: nieokreślona
  • Kapitalizacja rynkowa: 159 275 609 USD

Portfele oraz giełdy

  • Portfele:

Lisk: Hub, Nano, Paper Wallet, Commander, Core

  • Giełdy:

eToro, Binance, Bittrex, Crypto.com, Coindeal, Poloniex, Gate.io, Bitbay

Ciakawostka

W licznym gronie developerów projektu znajduje się wielu Polaków. Ponadto, sieć LSK cieszy się w naszym kraju sporym zainteresowaniem, również z tytułu możliwości bezpośredniej konwersji krypto na PLN na polskiej giełdzie Bitbay.

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.