Kryptowaluta Zcash (ZEC)

Opracowana przez naukowców z MIT oraz Johns Hopkins University, w celu uzyskania platformy gwarantującej pełną anonimowość. Te oraz wiele innych informacji znajdziesz w tym artykule o kryptowalucie Zcash.

Informacje ogólne

Sieć Zcash swoje początki notuje w październiku 2016 roku. Za jego rozwój odpowiada założona w 2014 roku firma Zerocoin Electric Coin Company. Założycielem tej firmy oraz kierownikiem projektu jest Zooko Wilcox.

ZEC powstała na kodzie źródłowym BTC i podobnie jak najpopularniejsza krypto ma on ograniczoną podaż. Dodatkowo, kod źródłowy BTC wykorzystany do stworzenia Zcash pozwala na mining w sieci, wykorzystując algorytm konsensusu Proof of Work.

Krypto oferuje dwa typy adresów: szyfrowany i transparentny. Szyfrowane adresy nie są widoczne dla ogółu, a transakcje dokonywane pomiędzy dwoma takimi adresami nie ujawniają żadnych informacji o stronach transakcji czy o jej kwocie. Jednak transakcje dokonywane na transparentnych adresach są widoczne dla ogółu, dokładnie tak jak w przypadku BTC.

Ponadto, ZEC obłsuguje tak zwane multisignature transactions. Oznacza to, że transakcja wymaga więcej niż dwóch stron do zaakceptowania, przed wysłaniem środków. Jednakże takie transakcje są transparentne i nie można uczynić ich prywatnymi.

Block time dla Zcash trwa 2,5 minuty, a pobierane opłaty transakcyjne wynoszą 0,0001 ZEC.

Główne założenia

Jak wspominaliśmy we wstępie, najważniejszym celem dla zespołu ZEC jest stworzenie w pełni anonimowego i prywatnego ekwiwalentu Bitcoina. By to osiągnąć, koniecznym było zaimplementowanie do sieci specjalnego protokołu.

Najważniejsza część protokołu Zcash to zero knowledge proof. Jest to rozwiązanie, które pozwala zweryfikować prawidłowość informacji bez konieczności ujawniania kwoty transakcji czy poszczególnych jej stron. ZEC korzysta z innej odmiany tego protokołu- zk-SNARKs (zero-knowledge succinct non-interactive arguments of knowledge).

Protokół ten pozwala jednej stronie transakcji na udowodnienie drugiej, że rozważane stwierdzenie jest prawdziwe, bez ujawniania jakichkolwiek informacji wykraczających poza ważność samego stwierdzenia. Dla przykładu, podając funkcję hash danej liczby, jedna strona może przekonać drugą o istnieniu liczby z taką funkcją, nie ujawniając samej liczby.

Takie dowody są weryfikowane w ciągu milisekund, nawet jeśli dotyczą one danych o wielkich rozmiarach.

Kryptowaluta Zcash w liczbach

  • ATH: 5 941,80 USD
  • ATL: 26,15 USD
  • Aktualnie (w czasie prasy): 62,81 USD
zcash
Historia notowań Zcash
  • Liczba monet w obiegu: 7 137 569 ZEC
  • Maksymalna podaż monet: 21 000 000 ZEC
  • Kapitalizacja rynkowa: 442 652 144 USD

Portfele oraz giełdy

  • Portfele:

Bitgo, Coinomi, Exodus, Guarda, iBitcome, Jaxx, Ledger, Trezor, Trust

  • Giełdy:

Binance, Gemini, Kraken, Coinbase, Bitfinex, Bittrex

Ciekawostka

Istnieje wielu entuzjastów kryptowalut, którzy nie uważają Zcash za typowego przedstawiciela gatunku private coinów. Z założenia, private coin gwarantować ma w pełni anonimowe transakcje, nie ujawniając żadnych ich szczegółów. Sympatycy krypto nie zarzucają ZEC brak takiej funkcjonalności. Jednak Zcash oprócz prywatnych transakcji oferuje również w pełni transparentne, widoczne dla każdego w łańcuchu transakcje. Dlatego przez wielu zagorzałych przedstawicieli świata kryptowalut nie jest kategoryzowany jako private coin.

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.