Twórcy zaprezentowali protokół Taproot Assets dla sieci głównej Bitcoin

Lightning Labs zaprezentował protokół Taproot Assets v0.3

Zespół Lightning Labs przedstawił wersję alfa protokołu Taproot Assets v0.3 dla głównej sieci Bitcoin. Rozwiązanie zapewnia emisję i zarządzanie aktywami finansowymi takimi jak stablecoiny na blockchainie pierwszej kryptowaluty.

Zgodnie z oświadczeniem, wydanie zapewnia kompatybilność w przód, co oznacza, że ​​nie będzie żadnych krytycznych zmian w protokole, które mogłyby mieć wpływ na zasoby udostępnione w sieci głównej. Wersja obsługuje funkcjonalność w obrębie łańcucha bloków Bitcoin, a programiści dodadzą obsługę Lightning Network (LN) w „niedalekiej przyszłości”.

We wrześniu 2022 roku firma Lightning Labs uruchomiła protokół Taro , który zapewnił możliwość wydawania aktywów i wykorzystywania ich w aplikacjach opartych na LN. Zespół ogłosił rozwiązanie w kwietniu, a jego powstanie stało się możliwe dzięki aktywacji aktualizacji Taproot w sieci Bitcoin.

W maju 2023 roku twórcy zaprezentowali nową wersję protokołu – nazwaną już Taproot Assets v0.2.

Zdaniem zespołu wydanie w sieci głównej „oznacza początek nowej ery dla Bitcoina”.

„Dzięki Taproot Assets v0.3 programiści mają wszystkie narzędzia, których potrzebują, aby zamienić Bitcoin w bogatą w zasoby, a jednocześnie skalowalną sieć […]. Wierzymy, że w tej nowej erze wiele światowych walut będzie emitowanych jako aktywa Taproot, a ich globalne transakcje będą natychmiastowe za pośrednictwem LN” – powiedział Lightning Labs.

Bitcoinizacja dolara i globalnych aktywów finansowych
Zespół zauważył, że odkąd Salwador zalegalizował Bitcoin jako prawny środek płatniczy w 2021 r., społeczność LN doświadczyła gwałtownego wzrostu , szczególnie na rynkach wschodzących. Jednym z głównych żądań projektów obsługujących tych użytkowników były narzędzia, które dodałyby obsługę monet stabilnych do ich aplikacji.

Według twórców Lightning Labs nie jest to zaskakujące: znaczenie takich aktywów w systemie finansowym podkreśla fakt, że ich emitenci posiadają więcej amerykańskich obligacji rządowych niż kraje takie jak Niemcy i Korea Południowa.

Twórcy zaprezentowali protokół Taproot Assets dla sieci głównej Bitcoin
obligatariuszy amerykańskich. Dane: Lightning Labs.
Zapotrzebowanie użytkowników na „stabilne monety” istnieje, ponieważ są one po prostu „lepszym produktem niż lokalne waluty w krajach rozwijających się” – podkreślili twórcy. Ponadto przypomnieli, że ponad 2 miliardy ludzi na świecie żyje w warunkach dwucyfrowej inflacji w walucie krajowej.

„Wierzymy, że Taproot Assets dostarczające monety stablecoin do portfeli Bitcoin tylko przyspieszy proces dostarczania kryptowalut tym miliardom ludzi” – stwierdził zespół.

Podczas testów programiści eksperymentowali z różnymi aktywami realnymi, takimi jak złoto, obligacje amerykańskie i obligacje korporacyjne. Razem z wczesnymi użytkownikami wdrożyli łącznie około 2000 przypadków, dla których zsynchronizowali węzły z serwerem Universe w celu inicjalizacji i sprawdzenia statusu ponad 420 000 razy.

Lightning Labs podkreśliło, że Taproot Assets v0.3 „zapewnia kompletny zestaw narzędzi do rozpoczęcia wydawania, zarządzania i eksplorowania zasobów sieci głównej w łańcuchu”.

Wydanie zawiera:

pełnoprawne interfejsy API emisji i wykupu z obsługą możliwości emisji wielu zestawów w różnym czasie przy zachowaniu wymienności;
funkcjonalność odbioru asynchronicznego, która umożliwia wysyłanie i odbieranie wiadomości bez jednoczesnego przebywania obu stron w trybie online;
tryb „multiverse” dla Universe, łączący kilka serwerów – w przypadku wyłączenia jednego z nich odbiorca ma inne źródła, aby sprawdzić legalność nadawcy;
ulepszenia w zakresie skalowalności, bezpieczeństwa i wygody dla programistów, takie jak rozwiązania umożliwiające samodzielne przeprowadzanie testów obciążeniowych oprogramowania, zapewniając ochronę przed ewentualnymi reorganizacjami w sieci głównej.
Zespół Taproot Assets zauważył, że protokół dla sieci głównej został uruchomiony w wersji alfa i dlatego nie może się doczekać opinii, komentarzy i innego udziału użytkowników w dalszym ulepszaniu rozwiązania.

Wielu uczestników Bitcoina entuzjastycznie przyjęło wydanie wersji mainnetowej przez Lightning Labs. Jednak programista Bitcoina występujący pod pseudonimem Hunter Beast powiedział, że rozwiązaniem jest „kiepski symulator protokołu RGB”, który od kilku miesięcy pracuje w sieci głównej.

Comments (No)

Leave a Reply