Ponad połowa bitcoinów nie ruszyła się od dwóch lat

Odsetek bitcoinów, które nie poruszyły się w ciągu ostatnich dwóch lat, osiągnął rekordowy poziom 53%. Na dane Glassnode zwrócił uwagę współzałożyciel Morgan Creek Digital, Anthony Pompliano.

Przedsiębiorca zauważył, że liczba ta wynosi 29% dla okresu pięcioletniego i nieco poniżej 15% dla okresu dziesięcioletniego.

„Ponad 2,7 miliona BTC jest straconych, zapomnianych lub w rękach najbardziej zdyscyplinowanych inwestorów na świecie.”

Niektórzy komentatorzy zasugerowali, że wielu posiadaczy bitcoinów kupowało aktywa po cenach powyżej obecnych poziomów i czeka na wzrost i zysk. Dwa lata temu, w kwietniu 2021 roku, kryptowaluta była notowana w okolicach 58 000 dolarów (CoinGecko). W chwili pisania tego tekstu znajduje się w pobliżu 28 300 dolarów.

Pompliano zadał pytanie, czy większość właścicieli bitcoina z ostatnich lat należy do tej kategorii.

Utracone monety

Wcześniej analityk Cane Island Alternative Advisors Timothy Peterson powiedział, że 6 mln BTC – około 31 proc. z 19,3 mln wydobytych monet – zostało bezpowrotnie utraconych.

W kwietniu 2020 roku Coinmetrics szacował, że 2,3 mln BTC z wydobytych wówczas 18,3 mln BTC zostało utraconych na zawsze.

Dla przypomnienia, analitycy Glassnode zauważyli, że posiadacze bitcoinów są gotowi trzymać się cyfrowego złota przez dłuższy czas, pomimo rajdu na początku 2023 roku, i utrzymują wiarę w długoterminowe perspektywy kryptowaluty.

Comments (No)

Leave a Reply