Trudność wydobycia bitcoina spada w lipcu

Trudność kopania BTC nieco spadła

Sieć Bitcoin przeszła kolejne dostosowanie do trudności wydobycia. Wskaźnik spadł o 2,94% i wynosi około 52,33 bilionów haszy. Zmiana trudności była niewielka. Powinno to zadowolić górników, ponieważ presja na nich również nieco się zmniejszyła, ale cena pierwszej kryptowaluty jest nadal dość niska w porównaniu do jej historycznych maksimów.

Trudność wydobycia bitcoinów to miara, która odzwierciedla, jak trudno jest obliczyć, aby znaleźć nowy blok i zdobyć nagrodę za wydobycie. Mniej więcej raz na 14 dni (co 2016 bloków) wartość ta ulega zmianie – jest automatycznie dostosowywana przez sieć tak, aby znalezienie bloku trwało średnio 10 minut, niezależnie od hashrate sieci.

Jeśli znalezienie bloku zajmuje mniej niż 10 minut, trudność wzrasta, jeśli trwa dłużej, trudność spada. Trudność wydobycia zależy od hashrate sieci i czasu spędzonego na znalezieniu poprzednich bloków. Im wyższy poziom trudności wydobycia, tym niższy wskaźnik opłacalności.

W czerwcu trudność wydobycia również się zmniejszyła — o 3,26%, do 50,65 bilionów haszy.

W lipcu w sieci Bitcoin miało miejsce przełomowe wydarzenie – górnicy przekroczyli próg 800 000. Tym samym do halvingu pozostało 40 000. Halving odbywa się co cztery lata (co 210 000 bloków) i z reguły niesie ze sobą kolejny rajd ceny bitcoina, więc kryptowaluty odliczają dni do tego długo oczekiwanego wydarzenia. Kolejne zmniejszenie o połowę nagrody dla górników powinno nastąpić w połowie kwietnia 2024 r.

Comments (No)

Leave a Reply