Te krypto firmy upadły w 2022 i 2023 roku

Luty rozpoczął się spokojnie jak na standardy kryptowalutowe. Póki co, nie ogłoszono (jeszcze) żadnego bankructwa. To miłe, zwłaszcza po tak burzliwym okresie, w którym jak domino upadały giełdy kryptowalut, firmy pożyczkowe i inne instytucje. Czas na retrospekcję.

Przegląd rozpoczynamy od maja 2022 roku, kiedy to ogłoszono pierwszą ofiarę rynku niedźwiedzia. Właściwie można podzielić serię bankructw na dwie. Od Terry do Hodlnaut i wszystko po FTX.

upadek firm

Wiele z wymienionych bankructw korzysta z procedury upadłościowej na podstawie rozdziału 11. Wstrzymuje to wszelkie procesy cywilne i pozwala firmom na przygotowanie planu naprawczego przy jednoczesnym utrzymaniu działalności. Nie jest więc tak jak w Polsce, gdzie bankructwo oznacza koniec lub ponowne uruchomienie działalności; jest to sposób na restrukturyzację finansową firmy.

Stablecoin traci powiązanie z dolarem, a kryptowaluty spadają

12 maja: Terra Labs, popularny blockchain, którego stablecoin TerraUSD był powiązany z dolarem amerykańskim, przerywa działalność. Stablecoin spada do 35 centów, a powiązany z nim token LUNA, mający stabilizować cenę TerraUSD, szybko załamuje się z 80 dolarów do 10 centów. Na naszych oczach rozgrywa się istny krach, a założyciel Do Kwon zostaje objęty zakazem aresztowania.

5 lipca: Three Arrows Capital (3AC) to fundusz kryptowalutowy z siedzibą w Singapurze, który zarządzał aktywami o wartości prawie 10 miliardów dolarów. Złożył on wniosek o ogłoszenie upadłości na podstawie rozdziału 15, szukając ochrony przed wierzycielami po upadku popularnej kryptowaluty TerraUSD, w którą 3AC zainwestował poważne pieniądze.

Tego samego dnia pojawiają się doniesienia, że z problemami boryka się broker kryptowalut Voyager Digital. Firma składa wniosek o upadłość w ramach rozdziału 11. Voyager nie może kontynuować działalności z powodu zaległości w spłacie 660 mln dolarów od wspomnianego Three Arrows Capital. Na kilka dni przed bankructwem Voyager przestaje pozwalać klientom na wypłacanie kryptowalut. W chwili pisania tego tekstu są winni 1,3 mld dolarów 100 tys. wierzycielom.

14 lipca: Niewiele później, Celsius również złożył wniosek o upadłość na podstawie Chpter 11. Celsius był platformą kryptowalutową, na której użytkownicy mogli otrzymywać odsetki od swoich aktywów kryptowalutowych, a także zaciągać pożyczki w kryptowalutach. Dochód pasywny z kryptowalut brzmi dobrze. W takim wypadku trzeba jednak „oddać” swoją kryptowalutę osobom trzecim, co wiąże się ze sporym ryzykiem. I tak było też w tym wypadku. Zaczęło się to po tym, jak Celsius postawił Ethereum w protokole, za co w zamian otrzymali stETH, które w teorii zawsze powinno być warte tyle, co zwykłe Ethereum. Kiedy w maju rynek kryptowalut zaczął się załamywać, wartość sETH również się załamała i coraz trudniej było sprzedać tę monetę 1:1 za eter. A potem nastąpił tzw. bank run. Ludzie zaczęli masowo wypłacać środki.

9 sierpnia: Hodlnaut, firma pożyczająca kryptowaluty z siedzibą w Singapurze, przerywa świadczenie usług. Oznacza to, że klienci nie mogą już wypłacać kryptowalut, ani nie mogą nimi handlować. Wstrzymane są też depozyty,. Jako powód podają „warunki rynkowe”. Kilka dni później Hodlnaut składa w singapurskim Sądzie Najwyższym wniosek o ochronę wierzycieli.

Krach FTX

11 listopada: FTX był jedną z największych giełd kryptowalut na świecie do momentu ogłoszenia upadłości. Giełda sponsorowała wiele publicznych wydarzeń sportowych. Dyrektor zarządzający Sam Bankman-Fried przedstawił się światu zewnętrznemu jako rycerz w lśniącej zbroi.

Mimo to giełda musiała złożyć wniosek o upadłość. Biznes ten śmierdział z każdej strony. Sam Bankman-Fried ma obecnie postawione zarzuty karne. Upadła też jego inna firma – Alameda Research.

28 listopada: BlockFi, inny wiodący pożyczkodawca kryptowalut, składa wniosek o upadłość w następstwie upadku FTX. Te dwie firmy były splecione finansowo na kilka sposobów.

21 grudnia: Core Scientific, jedna z największych notowanych na giełdzie firm zajmujących się wydobyciem bitcoinów, złożyła wniosek o upadłość. Są winni około 1,3 miliarda dolarów wobec jej 1,000-5,000 powodów. Firma jednak nadal prowadzi wydobycie.

20 stycznia: Genesis był jednym z czołowych pożyczkodawców kryptowalut. On również zostali wciągnięci w przepaść wraz z upadkiem FTX. Genesis złożyło wniosek o upadłość na podstawie rozdziału 11.

Comments (No)

Leave a Reply