Reuters: Grupy terrorystyczne przeszły na Tron zamiast na Bitcoin

Terroryści używają sieci Tron

Wspierane przez Iran grupy bojowników przechodzą z Bitcoin na Tron, aby finansować swoją działalność. Poinformował o tym Reuters, powołując się na szereg ekspertów zajmujących się analizą transakcji blockchain.

Sieć Tron jest szybsza i tańsza niż Bitcoin. Ponadto o zainteresowaniu nią świadczy rosnąca liczba konfiskat odpowiednich portfeli przez izraelskie służby bezpieczeństwa.

W okresie od lipca 2021 r. do października 2023 rNBCTFzamroził 143 portfele Tron, które prawdopodobnie są powiązane z „wyznaczoną organizacją terrorystyczną” lub wykorzystane do „poważnego przestępstwa terrorystycznego”.

Były wśród nich adresy należące do LibańczykówHezbollah, Palestyński Islamski Dżihad i Hamas. Ponadto część z nich była powiązana z wymiennikiem Dubai Co. z siedzibą w Gazie. Na wymianę.

Krótko po ataku Hamasu Izrael ogłosił największą w historii konfiskatę kryptowalut , zamrażając około 600 kont powiązanych z Dubai Co., bez określenia, jakie sieci kryptograficzne lub monety zostały użyte.

Kilkanaście osób, których fundusze zostały zablokowane w wyniku tej operacji, powiedziało agencji Reuters, że korzystały z Tron. Według nich handlowali kryptowalutą do celów osobistych niezwiązanych z finansowaniem terroryzmu. Tylko jedna osoba, która przedstawiła się jako Neo, zasugerowała, że ​​kiedyś przekazał pieniądze „komuś powiązanemu z Hamasem”.

Jednak Reuters nie mógł niezależnie potwierdzić użycia Tronu przez bojowników.

Rzeczniczka Tron, Hayward Wong, powiedziała w komentarzu dla agencji, że firma nie kontroluje osób korzystających z tej technologii i nie jest powiązana z grupami terrorystycznymi. Przypomniał też, że wszelkie instrumenty finansowe „teoretycznie można wykorzystać do wątpliwych działań”.

Przypomnijmy, że w ciągu ostatnich dwóch lat władze izraelskie skonfiskowały miliony szekli na kontach kryptograficznych, które podejrzewały o powiązania z Hamasem i innymi organizacjami bojowymi na Bliskim Wschodzie.

Według The Wall Street Journal palestyńscy bojownicy otrzymali co najmniej 134 miliony dolarów w kryptowalutach.

Według TRM Labs, w ciągu ostatniego roku wspieranieISISpodmioty w Azji wykorzystywały kryptowaluty do gromadzenia środków przekraczających 2 miliony dolarów, najczęściej w postaci monety typu stablecoin USDT w sieci Tron.

Wcześniej eksperci obliczyli odsetek transakcji wysokiego ryzyka z USDT w sieci Tron na rynku OTC.

https://www.reuters.com/world/middle-east/new-crypto-front-emerges-israels-militant-financing-fight-2023-11-27/

Comments (No)

Leave a Reply