Pierwszy spot bitcoin ETF uruchomiony w Europie

Pierwszy ETFna bitcoin spot w Europie

Brytyjska firma Jacobi Asset Management uruchomiła pierwszy w Europie fundusz giełdowy ( ETF ) oparty na bitcoinie. Instrument jest notowany na giełdzie Euronext Amsterdam pod oznaczeniem BCOIN.

Produkt jest regulowany przez Guernsey Financial Services Commission.

Jacobi FT Wilshire Bitcoin ETF jest określany jako „pierwszy fundusz aktywów cyfrowych, który spełnia wymogi art. 8 SFDR poprzez strategię dekarbonizacji”.

Narzędzie ma wbudowane rozwiązanie do certyfikacji energii odnawialnej. Pozwala „inwestorom instytucjonalnym na dostęp do korzyści płynących z Bitcoina przy jednoczesnym osiągnięciu celów ESG ”.

Fidelity Digital Assets pełniło funkcję opiekuna aktywów cyfrowych, Flow Traders działało jako animator rynku, a Jane Street i DRAW były autoryzowanymi uczestnikami.

Firma otrzymała zgodę Guernsey Financial Services Commission na wprowadzenie produktu w październiku 2021 r. Zgodnie z planami Jacobiego fundusz bitcoinowy miał pojawić się w lipcu 2022 roku, ale w związku z upadkiem Terry został przełożony.

W ostatnich miesiącach w USA toczył się prawdziwy wyścig o ETF. 15 czerwca BlackRock złożył wniosek do SEC o utworzenie funduszu giełdowego spot opartego na cyfrowym złocie. W ślad za finansowym gigantem podobne prośby napłynęły od Valkyrie, Fidelity Investments, WisdomTree i Invesco.

30 czerwca źródła poinformowały WSJ, że regulator odrzucił wnioski, ponieważ nie miał wystarczających informacji dotyczących tzw. umowy wspólnego monitoringu czy szczegółów tego mechanizmu. Ten ostatni był kluczowym dodatkiem do oferty BlackRock.

Następnie wyżej wymienione firmy niezwłocznie przesłały zaktualizowane oferty do działu.

Do tej pory Komisja odrzuciła wszystkie wnioski o bitcoin-ETF: wyjątek uczyniono dla ProShares i Valkyrie Investments, które są oparte na kontraktach terminowych Chicago Mercantile Exchange na pierwszą kryptowalutę.

https://www.businesswire.com/news/home/20230815404630/en/Jacobi-Asset-Management-lists-Europe

Comments (No)

Leave a Reply