SEC twierdzi, że kryptowaluty nie mają wartości wewnętrznej

Kryptowaluty nie mają wewnętrznej wartości. Taki komentarz został wygłoszony przez przedstawiciela SEC podczas przesłuchania w sprawie regulatora przeciwko Coinbase – podaje Decrypt.

Pod koniec przesłuchania sędzia odrzucił wniosek agencji o wydanie wyroku podsumowującego. Wniosek był odpowiedzią na apelację platformy o oddalenie pozwu SEC.

Następnie, powołując się na test Howeya, firma wyjaśniła, że kryptowaluty na wtórnym rynku wymiany nie są częścią żadnych ustaleń, na podstawie których dokonywana jest sprzedaż aktywów powiązanych z umową. Ponadto emitenci tokenów nie mają żadnych zobowiązań wobec inwestorów.

SEC zauważyła, że wiele kryptowalut różni się od siebie tylko dlatego, że „nie mają wewnętrznej wartości same w sobie”. Tokeny cytowane w pozwie spełniają jednak kryteria testu Howeya.

„Jeśli kryptoaktywa ucieleśniają jakąś wartość bazową, […] dostęp do niej uzyskuje się za pośrednictwem tokena cyfrowego. Ale ten ostatni jest powiązany z jego wartością bazową, która jest kontraktem inwestycyjnym.”

Główny radca prawny platformy, Paul Grewal, nazwał to rozumowanie „to samo, ale innymi słowami”.

„Oświadczenia SEC oznaczałyby, że wszystko, od kart Pokemon, przez znaczki, po bransoletki Swiftie, jest również papierami wartościowymi. Jak wyjaśnił [członek Izby Reprezentantów Richie Torres], jest to po prostu niezgodne z prawem i nie powinno być.”

Grewal był wspierany przez swojego kolegę Stuarta Alderoti z Ripple Labs.

„Sprawa SEC przeciwko Coinbase jest tak błędna w swoim stanowisku, że nie wiem, za czym się opowiedzieć. Po pierwsze, SEC twierdzi, bez odniesienia lub argumentu, że aktywa cyfrowe nie mają wartości wewnętrznej, podczas gdy kolekcjonerskie karty baseballowe mają.”

Coinbase przypomniał wcześniej, że przez lata przestrzegał wszystkich wymogów regulacyjnych i wielokrotnie zwracał się do SEC o bezpośrednie wskazówki dotyczące egzekwowania federalnych przepisów dotyczących papierów wartościowych wobec branży kryptowalut.

Comments (No)

Leave a Reply