BIS opracował globalny system monitorowania kryptowalut

Kolejny system monitorowania kryptowalut

Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) przedstawił weryfikację koncepcji systemu do dynamicznego wyświetlania obrotu aktywami cyfrowymi.

W 2018 roku prace nad projektem Atlas rozpoczęli specjaliści z Banku Centralnego Holandii.

Platforma ma na celu pomóc władzom w uzyskaniu jasnego zrozumienia, w jaki sposób, kiedy i gdzie wykorzystywane są kryptowaluty.

Zestaw narzędzi zawiera wiele pulpitów nawigacyjnych. Na przykład liczba bitcoinów wymienialnych na fiaty w określonym czasie w niektórych częściach świata.

Atlas gromadzi dane zarówno z publicznych łańcuchów bloków, jak i ze źródeł poza łańcuchem, takich jak giełdy i indywidualni uczestnicy.

Reuters zwrócił uwagę na znaczenie tego rozwoju ze względu na rosnące obawy organów regulacyjnych dotyczące „niebezpieczeństw” kryptowalut wynikających z ich zdecentralizowanego charakteru w świetle upadków FTX i Terra .

Informacje o platformie dają przybliżony obraz aktywności, ponieważ nie obejmują w pełni tworzonych portfeli.

Wstępna analiza pokazuje, że przepływy transgraniczne są istotne z ekonomicznego punktu widzenia i są nierównomiernie rozłożone pomiędzy regionami geograficznymi” – stwierdził BIS .

Eksperci zauważyli, że takie makrostatystyki są przydatne dla banków centralnych w kontekście analiz ekonomicznych i statystyki bilansu płatniczego.

W niektórych krajach transakcje kryptograficzne mogą stanowić znaczną część przelewów transgranicznych. Często trudno je określić ilościowo ze względu na istniejące luki w danych.

„Banki centralne muszą uzyskać wgląd w zagrożenia i możliwości, jakie stwarzają kryptowalutyTradFi„ – napisano w oświadczeniu BIS .

Dostęp do platformy uzyskało szereg organów nadzoru monetarnego. Ich opinie będą podstawą do udoskonalenia Atlasu.

Comments (No)

Leave a Reply