Grayscale wzywa SEC do zatwierdzenia wszystkich ETF-ów Bitcoin Spot

Wszyscy chcą BTC Spot ETF

SEK musi zatwierdzić wszystkie wnioski o wersje spot funduszu giełdowego (ETF) opartego na pierwszej kryptowalucie. Zostało to stwierdzone w zarządcy aktywów cyfrowych Grayscale Investments.

Zespół prawny firmy wysłał list oprócz wniosków o uruchomienie ośmiu bitcoin ETF „w celu odzwierciedlenia uzasadnienia Grayscale”, dlaczego Komisja powinna je zatwierdzić.

„[…] SEC może zatwierdzić [wersję spot] na podstawie zatwierdzenia kontraktów ETF na bitcoiny”, czytamy.

Według firmy te dwa rodzaje funduszy są „nierozerwalnie ze sobą powiązane”. Grayscale dodał również, że zamierza wspierać wszelkie wysiłki, które pozwolą inwestorom uzyskać dostęp do kryptowalut i z zadowoleniem przyjmuje postępy w zwiększaniu kontroli nad sektorem.

SEC nie powinna wybierać zwycięzców i przegranych; zamiast tego SEC powinna nadal przekazywać emitentom informacje zwrotne lub rekomendacje w sposób konsekwentny i bezstronny” – podkreślili prawnicy.

Dodali, że w interesie inwestorów i rynku „wszystkie wnioski o [spot] bitcoin ETF muszą zostać zatwierdzone w tym samym czasie”.

W październiku 2021 roku firma Grayscale przesłała prośbę o konwersjęGBTCdo funduszu giełdowego. 17 grudnia wydział odłożył decyzję w sprawie odwołania do lutego 2022 roku. 30 czerwca Grayscale pozwał SEC po negatywnej odpowiedzi.

Spółka przyznała również, że Komisja mogła naruszyć prawo postępowania administracyjnego przy zatwierdzaniu bitcoin-ETF opartego na kontraktach futures z odrzuceniem wniosków opartych na jego wersji spot.

15 czerwca 2023 r. BlackRock złożył wniosek do SEC o przyznanie spot Bitcoin ETF. W ślad za finansowym gigantem podobne prośby napłynęły od Valkyrie , Fidelity Investments , WisdomTree i Invesco .

Później okazało się, że Komisja zwróciła wnioski , ponieważ nie zawierały one wystarczających informacji dotyczących tzw. umowy wspólnego monitoringu ani szczegółów tego mechanizmu. Ten ostatni był kluczowym dodatkiem do oferty BlackRock.

Następnie wyżej wymienione firmy niezwłocznie przesłały zaktualizowane oferty do działu . 14 lipca regulator przyjął do rozpatrzenia wnioski od BlackRock, VanEck, Invesco, Fidelity Investments i WisdomTree .

Wielu ekspertów było entuzjastycznie nastawionych do tego, co się dzieje. Zdaniem analityków Bernsteina regulator długo nie będzie w stanie utrzymać swojej negatywnej pozycji w stosunku do spotowych ETF-ów opartych na pierwszej kryptowalucie.

Dyrektor generalny Circle, Jeremy Allaire, przewidział , że boom w aplikacjach funduszy giełdowych bitcoin doprowadzi do zatwierdzenia przez SEC.

Jednak 27 lipca w rozmowie z Bloombergiem, szef działu, Gary Gensler, zapytany o Bitcoin ETF, wyraził zaniepokojenie oszustwami i manipulacjami w branży.

W tej dziedzinie jest wiele niespójności. Same platformy, które handlują różnymi tokenami, chociaż niektóre podlegają przepisom dotyczącym papierów wartościowych, obecnie niekoniecznie przestrzegają tych sprawdzonych w czasie zabezpieczeń przed oszustwami i manipulacjami” – powiedział urzędnik.

Comments (No)

Leave a Reply