Vitalik Buterin zaproponował przeniesienie transakcji NFT wyemitowanych na Ethereum do L2

NFT zostanie przeniesione do warstwy drugiej?

Vitalik Buterin zaproponował przeniesienie NFT wyemitowanych na blockchainie Ethereum do ekosystemu rozwiązań drugiej warstwy (L2). Oczekuje więc zmniejszenia zużycia gazu przez główną sieć.

Aby obniżyć opłaty, musimy przenieść NFT do ekosystemu drugiego poziomu. Jednak, aby to zrobić „właściwie, potrzebne są dobre standardy interoperacyjności L2, aby ekosystem nie utknął w jednym konkretnym rozwiązaniu” – napisał Buterin.

Założyciel Ethereum podkreślił, że segment NFT potrzebuje niskich opłat „ze względu na niefinansowy charakter dużej jego części”.

Istniejące rozwiązania, takie jak Arbitrum, można wykorzystać do przeniesienia NFT do ekosystemu drugiej wartstwy . Jednak według Buterina takie podejście ma szereg istotnych wad:

Wszystkie główne pakiety zbiorcze Platformy z EVM  mają backdoory i inne kwestie bezpieczeństwa, więc jest to ryzykowne polegać na jednym rozwiazaniu;
ekosystem NFT może stać się zbyt duży, aby działać na pojedynczym L2;
ekosystem NFT nie jest zamknięty – musi wchodzić w interakcje z innymi projektami w Ethereum.
Jako możliwą opcję Buterin zaproponował system, który umożliwia transfer NFT między platformami rollup lub szkieletami poprzez wydawanie wrap tokenów.

Obecnie L2 nie może komunikować się ze sobą. Wcześniej założyciel Ethereum zaprezentował mechanizm, który umożliwia transakcje pomiędzy różnymi protokołami DeFi z wykorzystaniem rozwiązań drugiego rzędu w sieci eth.

W podobny sposób działa system transmisji NFT. Użytkownik wystawia token na Platformie A i przekazuje go do „umowy menedżera opakowania”. Transakcja taka zawiera komentarz wskazujący platformę B, na którą mają zostać przeniesione aktywa, a także informację o pierwotnym właścicielu.

Umowa przechowuje te informacje w specjalnym sklepie i przypisuje numer seryjny do NFT. Użytkownik platformy B, znając numer seryjny i adres pierwotnego posiadacza tokena, może wydać opakowaną wersję tokena.

Umowa na zarządzanie opakowaniem przechowuje przekazane do niej informacje do momentu wykorzystania tokena platformy B, co zapobiega ponownemu wystawianiu zduplikowanych transakcji NFT.

Pożeracz gasu no1

Według Glassnode segment NFT jest głównym konsumentem gazu w sieci Ethereum, więc pytania postawione przez Buterina sa teraz bardziej aktualne niż kiedykolwiek.

Na przykład 7 i 8 września średnia cena gazu na blockchainie wyniosła odpowiednio 213 Gwei i 156 Gwei według Etherscan . Analitycy wyjaśnili gwałtowny wzrost emisji NFT kolekcji The Sevens – ponad 18 000 adresów rywalizowało o prawo do otrzymania jednego z 7 000 tokenów.

Comments (No)

Leave a Reply