Aktualizacja Ethereum Shanghai – Wszystko co musisz wiedzieć

Po tym, jak Ethereum Merge weszło w życie w dniu 15 września 2022 roku, rynek kryptowalutowy buzował entuzjazmem. Wszyscy zastanawiali się bowiem, co dalej z Ethereum. Pierwotnie harmonogram aktualizacji Ethereum po Merge miał przebiegać w taki sposób: Surge, Verge, Purge i Splurge. Niedawno główni deweloperzy Ethereum postanowili odejść od swoich pierwotnych planów.

Nowa aktualizacja Ethereum Shanghai zakłada, że deweloperzy włączą wiele propozycji ulepszeń Ethereum (EIP), które zminimalizują wszelkie opóźnienia przed uruchomieniem EIP-4844. Ciekawi Cię, jakie EIP będą zawarte w nadchodzącej aktualizacji Shanghai? W tym artykule wyjaśniamy jak zmieni ona Ethereum na lepsze w dłuższej perspektywie.

Czym jest aktualizacja Ethereum Shanghai?

Aktualizacja sieci Ethereum Shanghai jest kolejną dużą aktualizacją sieci Ethereum, nad którą zdecydowali się pracować główni deweloperzy przed wdrożeniem aktualizacji Surge. Ponieważ Surge jest ścieżką aktualizacji, która poprawia maksymalne transakcje na sekundę (TPS) blockchaina, deweloperzy Ethereum stwierdzili, że aktualizacja Shanghai zapewni minimalne opóźnienia i problemy podczas przygotowań do Surge.

Chociaż aktualizacja Ethereum Shanghai obejmuje wiele EIP, głównym usprawnieniem będzie EIP-4895: Beacon Chain Push Withdrawals as Operations. Zasadniczo propozycja ta daje walidatorom możliwość wycofania stakowanych ETH, które zostały zdeponowane w Beacon Chain od grudnia 2020 r. Wówczas to Beacon Chain miał swoją premierę. Ostatecznie, EIP-4895 planuje przyznać długoterminowym stakerom ETH i HODLerom dodatkową płynność. Będą oni mogli bowiem w końcu wycofać swoje ETH po ponad dwóch latach stakowania. Wszystko to przy bardzo niskich opłatach za gaz.

Oprócz EIP-4895 jest też kilka innych EIP, które są planowane do wdrożenia wraz z aktualizacją Ethereum Shanghai. Należą do nich:

  • EIP-3860: Limit and Meter Initcode – Propozycja ogranicza maksymalny rozmiar initcode do 49152 i stosuje dodatkowe 2 gazu za każdy 32-bajtowy chunk initcode. To zasadniczo rozwiązuje wyjątki out-of-gas na Ethereum.
  • EIP-3855: PUSH0 Instruction – Ten EIP przynosi nową instrukcję dla EVM, która pomaga zmniejszyć rozmiar inteligentnych kontraktów i optymalizuje kod kontraktu.
  • EIP-3651: Warm COINBASE – Nie należy mylić z podobnie nazwaną scentralizowaną giełdą kryptowalutową. Ta propozycja sprawia, że budowanie bloków jest tańsze i pozwala na rozdzielenie budowniczego od osoby składającej propozycję. W ten sposób opłaty za gaz zostają obcięte dla uczestników sieci, a przedsiębiorcy używający budowniczych do realizacji swoich złożonych transakcji nie będą już musieli płacić za te nieudane.

Kiedy inwestorzy będą mogli wypłacić stakowane ETH?

Deweloperzy Ethereum planują obecne wydanie jeszcze w pierwszym kwartale. Już teraz uruchomiono publiczny testnet. Przy obecnym tempie rozwoju wydaje się, że wszystko idzie zgodnie z planem. Deweloperzy w regularnych aktualizacjach podali marzec 2023 jako docelowy termin aktualizacji Shanghai.

Dlaczego tak dużo mówi się o aktualizacji Ethereum Shanghai?

Jeśli aktualizacja Ethereum Shanghai jest po prostu prekursorem znacznie ważniejszej aktualizacji Surge, przeciętny inwestor może się zastanawiać, dlaczego jest tyle szumu w związku z jej wprowadzeniem. Aby to zrozumieć, należy najpierw zrozumieć, co wydarzyło się w Ethereum po wprowadzeniu Merge.

Kwestia stakowania ETH

Przed wdrożeniem EIP-4895, udział w stakowaniu ETH był ulicą jednokierunkową. Aby uzyskać nagrodę za staking, użytkownicy musieli zablokować swoje ETH na określony czas. Minimalna kwota stakingu nie była jednak mała – wynosiła 32 ETH.

Użytkownicy z mniejszym kapitałem mogli zdecydować się na opcje Staking as a Service lub Pooled Staking, które usprawniły proces stakingu i otworzyły go dla mas. Ponieważ stakowanie ETH stało się łatwe i wygodne dla przeciętnego Kowalskiego, doprowadziło to do powstania popularnych platform, takich jak Stakewise, Lido i Rocket Pool.

Ostatecznie, stakowanie ETH było ryzykowne. Stakerzy mogli zarobić dodatkowy zysk przy spadku płynności i narażeniu się na niebezpieczeństwa związane z ryzykiem kontrahenta. Pomimo braku możliwości wycofania ETH w tym czasie, wielu inwestorów wzięło sobie do serca słowa Fundacji Ethereum i zaufało, że w odpowiednim czasie będą mogli wypłacić swoje zdeponowane ETH z Beacon Chain.

FUD powstaje, ale jest szybko rozwiązywany

Wraz z wdrożeniem Merge, Fundacja zaczęła publicznie pokazywać przybliżoną linię czasu, która określała kiedy możliwe będzie wycofanie ETH z Beacon Chain. Niestety, w pewnym momencie daty te uległy przesunięciu. Deweloperzy stali się bowiem niejednoznaczni co do dokładnej daty uruchomienia aktualizacji Ethereum Shanghai. Stało się to podstawą FUDu wokół Ethereum. Fundacja Ethereum została publicznie potępiona za tę podejrzaną, nieprzejrzystą decyzję.

Ku uldze wielu byków i inwestorów ETH, deweloperzy zmienili zdanie i trzymali się pierwotnie zaplanowanego harmonogramu. Eksperymentalny testnet Shandong wszedł w życie w październiku 2022 roku i uciszył wiele obaw związanych z rug pullem. Z powodzeniem aktywował bowiem wybrane EIP bez problemu. Obecnie w kontrakcie depozytowym stakowane są ETH o wartości 16 mln dolarów. Można więc bezpiecznie powiedzieć, że stakowanie ETH stanie się z czasem jeszcze bardziej popularne dzięki elastyczności wycofywania wprowadzonej przez aktualizację Ethereum Shanghai.

Czy cena ETH może znów wzrosnąć?

Dlaczego ETH może wzrosnąć

Staking jest kluczową kwestią przy omawianiu ruchu ceny ETH. Wraz z wdrożeniem aktualizacji Shanghai, byczym argumentem będzie to, że możemy spodziewać się większej liczby HODLerów i stakowania ETH w miarę wzrostu adopcji. Użytkownicy, którzy wcześniej obawiali się, ze względu na fakt, iż nie mogli wycofać swoich ETH, mogą teraz zaangażować się w zabezpieczanie sieci bez minusów związanych z utratą płynności. W związku z tym możemy oczekiwać wzrostu cen ETH. Instytucjebędą kupować i stakować ETH, aby zarobić APY w wysokości około 5% bez poświęcania płynności.

Od obniżonych opłat za gaz po mniejszą liczbę nieudanych transakcji, nadchodząca aktualizacja Ethereum Shanghai naprawia różne dokuczliwe problemy, które stale dotykały użytkowników i deweloperów. Dzięki wprowadzeniu tych poprawek przed wielkim EIP-4844: Proto Danksharding implementation, Fundacja zapewnia minimalne opóźnienia, przygotowując się do dostarczenia aktualizacji Surge.

Dlaczego ETH może spać

Po niedźwiedziej stronie rzeczy, rynek kryptowalut jako całość wciąż nie jest wolny od kłopotów. Duże instytucje nadal stają się ofiarami zarażenia Terra Luna i FTX. Czynniki makroekonomiczne są również niedźwiedzie. Inflacja w USA nadal pozostaje daleko od celu 2%, a Rezerwa Federalna nadal podnosi stopy procentowe. To może wywrzeć presję na oryginalnych stakerów ETH z grudnia 2020 r. Być może zechą oni sprzedać swoje ETH i uzyskać większą płynność, aby reszta ich portfela mogła utrzymać się na powierzchni podczas rynku niedźwiedzia.

W oczekiwaniu na to, Fundacja Ethereum ustaliła twardy limit około 40 000 ETH, które można odblokować każdego dnia. To, miejmy nadzieję, złagodzi presję sprzedaży i zmniejszy krótkoterminową zmienność ETH.

Postępy w modernizacji sieci Ethereum Shanghai

Odkąd testnet Shandong zaczął działać pod koniec 2022 roku, poczyniono wiele postępów w zakresie aktualizacji sieci Ethereum Shanghai. Fundacja Ethereum jest na dobrej drodze do obiecanego w marcu uruchomienia aktualizacji sieci.

Po pierwsze, zespołowi udało się skopiować blockchain i stworzyć shadow fork, aby rozpocząć początkowe etapy testowania nowych EIP w odizolowanym środowisku. Okazał się on sukcesem. Natychmiast bowiem ujawnił drobne usterki z węzłami Ethereum, które korzystały z klienta wykonawczego Geth.

Deweloperzy uruchomili też najnowszą sieć testową Zhejiang. Zastępuje ona testnet Shandong. Kiedy Shandong został uruchomiony, zawierał kilka EIP obejmujących EVM Object Format (EOF). Nie będą one jednak rozwijane wraz z modernizacją sieci Shanghai z powodu ograniczeń czasowych i zasobów.

W związku z tym najnowsza sieć testowa Zhejiang ma na celu umożliwienie testowania wypłat ETH w bardziej dokładnym środowisku, które poddaje sieć Ethereum podobnemu obciążeniu. W idealnym przypadku, wypłaty stakowanych ETH powinny przebiegać bez zakłóceń. Obecnie bowiem są już testowane pod względem ataków sieciowych i warunków skrajnych. Według dewelopera Ethereum Foundation, Parithosha Jayanthi, Zhejiang stanowi „świetną okazję dla wszystkich narzędzi do przetestowania, jak chcą zbierać, wyświetlać i wykorzystywać informacje o wypłatach.”

Sieć testowa Zhejiang weszła w życie 1 lutego 2023 roku. Sześć dni później w epoce 1350 uruchomiono sieć testową Shanghai+Capella. To właśnie od tego czasu użytkownicy mogą deponować środki do walidatorów. Mogą też przećwiczyć zmiany podpisu cyfrowego Boneh-Lynn-Shacham (BLS) i wypłacić środki bez ponoszenia ryzyka. Ponadto, możliwe jest konwertowanie danych uwierzytelniających  0x00 na 0x01 i ustawienie adresu do wypłaty.

Comments (No)

Leave a Reply