Ethereum przeszło na Proof-of-Stake. Merge aktywowane

Główny deweloper Etherium Tim Beiko poinformował, że sieć drugiej największej kryptowaluty pomyślnie przeszła na algorytm konsensusu Proof-of-Stake (PoS).

Co ciekawe, przejście na PoS nie miało do tej pory większego wpływu na kurs ETH. Wręcz przeciwnie, jeśli jeszcze godzinę temu kurs drugiej kryptowaluty wzrósł do 1 660 dolarów za monetę, to teraz notowany jest na poziomie 1 604 dolarów.

kurs eth po the merge

Mimo to, społeczność świętuje udaną fuzję sieci Etherium. Vitalik Buterin napisał:

Szczęśliwy sukces fuzji! Jest to wielki sukces dla ekosystemu Ethereum. Każdy, kto pomógł to osiągnąć, powinien czuć się dumny z tej chwili”.

Jakie korzyści przyniesie The Merge i algorytm Proof of Stake?

Zysk jest potencjalnie gigantyczny. Ethereum powinno teraz zużywać około 99,9% mniej energii. Z perspektywy kosztów energii, to tak jakby Finlandia nagle wyłączyła swoją sieć energetyczną, według jednego z szacunków.

Twórcy Ethereum twierdzą, że aktualizacja sprawi, że sieć – w której mieści się wart 60 miliardów dolarów ekosystem giełd kryptowalutowych, firm pożyczkowych, rynków niewymiennych tokenów (NFT) i innych aplikacji – będzie również bardziej bezpieczna i skalowalna.

Od początku istniał pomysł, że Ethereum w końcu przejdzie na proof-of-stake. Ale przejście to było skomplikowanym technicznie przedsięwzięciem – przedsięwzięciem tak ryzykownym, że wielu wątpiło, że w ogóle do niego dojdzie.

Kiedy Merge oficjalnie rozpoczął się o 2:43 AM EST, ponad 41 000 osób oglądało na YouTube „Ethereum Mainnet Merge Viewing Party”. Z zapartym tchem obserwowali oni, jak kluczowe metryki sugerują, że podstawowe systemy Ethereum pozostały nienaruszone. Po około 15 długich minutach, Merge oficjalnie się zakończył, co oznacza, że można go uznać za sukces.

Aktualizacja, która kończy zależność sieci od energochłonnego procesu wydobywania kryptowalut, była uważnie obserwowana przez inwestorów kryptowalutowych, entuzjastów i sceptyków ze względu na wpływ, jaki ma mieć na szerszą branże blockchain.

Mark Cuban, inwestor i miliardowy właściciel drużyny koszykarskiej Dallas Mavericks, powiedział dla CoinDesk, że będzie „obserwował [Merge] z zainteresowaniem, jak wszyscy inni”, wskazując, że może sprawić, iż ETH, rodzimy token sieci, stanie się deflacyjny.

Złożoność aktualizacji została spotęgowana przez fakt, że mogło to być jedno z największych przedsięwzięć w zakresie oprogramowania open-source w historii, wymagające koordynacji pomiędzy dziesiątkami zespołów i dziesiątkami indywidualnych badaczy, deweloperów i wolontariuszy.

Comments (No)

Leave a Reply