Inflacja w USA nie spełnia oczekiwań. Rynek krypto nurkuje

Dziś po południu ogłoszono najnowszy indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w Stanach Zjednoczonych. Z danych wynika, że w sierpniu ceny towarów wzrosły o 8,3% w ujęciu rocznym. Liczba ta jest nieco wyższa niż początkowo oczekiwali ekonomiści i analitycy. Z tego właśnie powodu rynek zareagował gwałtownie. Cena bitcoina (BTC) również dostała lanie. W ciągu pół godziny kurs BTC spadł aż o 6%.

Inflacja a rynek kryptowalut

Wynik na poziomie 8,3% przekroczył oczekiwania. Ekonomiści faktycznie spodziewali się ochłodzenia do 8,1%. Choć oznacza to spadek o 20 punktów bazowych w porównaniu z danymi z lipca, to jednak dane te są nadal rozczarowujące. Wskaźnik CPI wzrósł w ujęciu miesięcznym o 0,1%.

Według raportu Departamentu Pracy do wzrostu wszystkich pozycji najbardziej przyczyniły się rosnące koszty zakwaterowania, żywności i opieki medycznej. Spadły natomiast ceny benzyny.

Inflacja jest oczywiście od pewnego czasu głównym problemem gospodarstw domowych w Stanach Zjednoczonych i Europie. Rządy i banki centralne oczywiście to rozumieją i dlatego tak bardzo starają się ją opanować.

Wraz ze wzrostem cen surowców banki centralne na całym świecie zareagowały podniesieniem stóp procentowych, próbując w ten sposób ograniczyć inflację. W USA Rezerwa Federalna zasygnalizowała pod koniec 2021 roku, że przyjmie jastrzębie stanowisko, wywołując dreszcze na rynkach. Również Europejski Bank Centralny podniósł ostatnio stopy procentowe o 75 punktów bazowych.

Podnoszenie stóp procentowych źle wpływa na klimat inwestycyjny i właśnie dlatego rynek tak gwałtownie reaguje na wiadomości o ujemnej inflacji. Może to oznaczać, że banki centralne podejmą dalsze i jeszcze ostrzejsze działania.

Kurs Bitcoina i Ethereum

Niemal natychmiast po opublikowaniu najnowszych danych o CPI, cena bitcoina zanurkowała. Dokładnie o 14:30 kurs BTC wynosił 22 700 dolarów, ale już pół godziny później spadł do zaledwie 21 400 dolarów. Jest to spadek o 6%. Oczywiście w tym samym czasie gwałtownie wzrósł wolumen.

Mocno ucierpiała również cena Ethereum (ETH). Kurs drugiej największej kryptowaluty spadł jeszcze bardziej niż bitcoina. O godzinie 14:30 kurs ETH wynosił 1759 dolarów. Pół godziny później spadł do 1633 dolarów.

Nie jest to dobra wiadomość dla rynku kryptowalut i dalszy spadek nie jest absolutnie wykluczony.

Comments (No)

Leave a Reply