Fed podnosi stopy o kolejne 75 punktów bazowych. Co dalej na rynku krypto?

Amerykański bank centralny ogłosił, że na środowym posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku podniesie stopy po raz szósty w tym roku, zwiększając stopę funduszy do 3,75%-4%.

Powszechnie oczekiwano, że Fed utrzyma swoje jastrzębie stanowisko przed posiedzeniem, zwłaszcza że inflacja nadal stanowi wyzwanie dla gospodarki. Ostatni wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych pokazał, że inflacja wyniosła we wrześniu 8,2%. To wskazuje, że trwająca od miesięcy polityka zacieśniania Fedu niewiele zrobiła, by powstrzymać gwałtowny wzrost cen dla amerykańskich konsumentów.

Fed wielokrotnie sygnalizował, że zamierza ograniczyć inflację do 2%; przewodniczący Fed Jerome Powell ostrzegł wczoraj, że podwyżki będą kontynuowane, dopóki nie staną się „wystarczająco restrykcyjne”.

Podwyżki stóp procentowych są główną bronią Fed w walce z wysoką inflacją. Ponieważ koszt pożyczenia pieniędzy staje się droższy, gdy stopy są wysokie, ludzie mają tendencję do sprzedawania bardziej ryzykownych aktywów i szukają bezpiecznej przystani w dolarach. Podwyżki stóp procentowych są powodem, dla którego dolar wykazuje siłę w stosunku do innych walut w tym roku, a także największym czynnikiem stojącym za wyparowaniem 2 bilionów dolarów z rynku kryptowalut.

Przemówienie przewodniczącego Fed Powella

Powell powiedział w oświadczeniu, że inflacja pozostaje znacznie powyżej celu Fedu, czyli 2%, i że Rezerwa Federalna nadal próbuje sprowadzić ją do tego poziomu. Spodziewane są dalsze podwyżki stóp procentowych. „Będziemy utrzymywać kurs, dopóki nasze zadanie nie zostanie wykonane” – powiedział Powell.

Rynki negatywnie zareagowały na aktualizację. S&P 500 spada o 2,5% w ciągu dnia, Nasdaq o 3,39%, a Dow Jones o 1,55%. Bitcoin i Ethereum tymczasem spadły początkowo odpowiednio o 1,4% i 3,89%. Ponieważ Fed podnosi stopy przez cały rok i oczekiwano kolejnej podwyżki o 75 punktów, wiadomość została „wyceniona” w stosunku do innych podobnych wydarzeń. Poprzednio w tym roku rynek gwałtownie drgnął po informacji o podwyżce stóp.

Chociaż wczorajsza podwyżka była oczekiwana, spekuluje się, że Fed może złagodzić swoją politykę zacieśniania w przyszłym miesiącu. Ekonomiści przewidują podwyżkę o 50 punktów bazowych, co mogłoby sygnalizować, że Fed przygotowuje się do spowolnienia zacieśniania i przejścia na gołębie stanowisko. We wrześniu Fed prognozował, że w 2023 roku szczytowa stopa funduszy wyniesie 4,6%. Sam Powell wskazywał na możliwość spowolnienia tempa podwyżek stóp na kolejnych posiedzeniach.

Ponieważ Fed był w tym roku źródłem bólu dla kryptowalut i globalnych rynków, entuzjaści Bitcoina od dawna zastanawiali się, kiedy bank może zmienić swoje stanowisko. Fed jest najpotężniejszym bankiem centralnym na świecie, a jego twarde podejście do ograniczania inflacji wywarło presję na ceny kryptowalut ze względu na rosnącą korelację przestrzeni aktywów cyfrowych z tradycyjnymi akcjami. Bitcoin i Ethereum tracą około 70% od swoich szczytów z listopada 2021 roku. Wiele innych aktywów radziło sobie znacznie gorzej w ciągu ostatniego roku.

Jak zamiana stanowiska Fedu może wpłynąć na kryptowaluty?

Biorąc pod uwagę, że ruchy rynku kryptowalut są tak zależne od Fedu, inwestorzy tacy jak Paul Tudor Jones zasugerowali, że zmiana stanowiska może przywrócić wzrost rynku. Miliarder zarządzający funduszem hedgingowym powiedział w zeszłym miesiącu, że mogłoby to doprowadzić do „ogromnego rajdu w różnych transakcjach inflacyjnych, w tym kryptowalutach”. Ostrzegł jednak, że w 2023 roku prawdopodobna jest recesja. Warto zauważyć, że rok 2022 jest czymś wyjątkowym w historii kryptowalut; do tej pory klasa aktywów istniała głównie w okresie eksperymentów fiskalnych charakteryzujących się niskimi stopami procentowymi. Podczas gdy zamian nastawienia Fedu może pomóc cenom w rajdzie w krótkim okresie, może nie wystarczyć, aby pomóc cyklicznemu rynkowi przełamać nowe maksima.

W chwili obecnej rynek kryptowalutowy cierpi z powodu ponurego obrazu makro, przy czym ceny są stłumione, a wolumeny obrotustanowią ułamek szczytów z 2022 r. Największe wydarzenie roku w kryptowalutach, Ethereum Merge, nie przyniosło impetu na rynku we wrześniu, w dużej mierze z powodu trwającej presji makroekonomicznej. Czas pokaże, jak nadchodzące plany Fedu wpłyną na zmienną przestrzeń – i czy zamiana nastawienia będzie miała wpływ, na który liczą optymiści.

Comments (No)

Leave a Reply