Kryptowaluty – czy warto inwestować?

W bardzo dużym uproszczeniu gdy mówimy o kryptowalutach na myśli mamy wirtualną walutę, którą cechuje niezwykła swoboda przepływu. Kryptowaluty są globalnie dostępne i szacuje się, że na świecie istnieje ponad 5000 rodzai kryptowalut. W przypadku tej waluty wszelkiego rodzaju transakcje odbywają się drogą elektroniczną oraz co ciekawe kryptowaluty nie mają w żaden sposób fizycznej formy. Szczególnie popularne stały się one w ostatnim czasie, gdy życie ludzi zostało w większej mierze przeniesione do internetu. Czy w takim razie kryptowaluty są opłacalną inwestycją? Sprawdźmy!

Ryzyko, ryzyko i…ryzyko

To przede wszystkim właśnie taka opinia krąży o kryptowalutach. Osoby, które kiedykolwiek chciały w nie zainwestować, bardzo często zrezygnowały właśnie z uwagi na ogromne ryzyko. Jak zatem jest naprawdę?

Oczywiście, że inwestycja w kryptowaluty wiąże się z pewnego rodzaju ryzykiem, ale pamiętajmy jednak, że każda inwestycja jest opatrzona ryzykiem. Bez względu na to, czy mówimy tutaj o zakładach bukmacherskich, czy zakładach ze znajomymi zawsze musimy być przygotowani na ryzyko.

W przypadku kryptowalut zaraz obok ryzyka stoi wizja wręcz ogromnych zysków. Przykładowo dziś wartość najpopularniejszej kryptowaluty to prawie aż 135 tys. złotych! Wydaje się to zatem niezwykle kuszące nawet w porównaniu z ryzykiem, o którym usłyszymy wszędzie, gdzie pojawiają się kryptowaluty.

A jakieś inne wady?

Niestety. Każda inwestycja ma swoje wady i zalety, a praktycznie obowiązkowym jest przeanalizowanie każdej z nich, zanim zdecydujemy się na inwestycję. Nieważne czy chcemy zainwestować niższe kwoty, czy też zaryzykować i poświęcić więcej pieniędzy, jako osoby odpowiedzialne powinniśmy przynajmniej zapoznać się z tym, jakie zalety i wady niesie za sobą planowana inwestycja.

Dodatkowo bardzo często samo zapoznanie się nie wystarczy. Konieczny jest również rachunek zysków i strat, czyli najzwyczajniej w świecie musimy zastanowić się, czego oczekujemy, czy jesteśmy w stanie to spełnić, w jakim czasie, czy to się opłaci oraz, czy nas to satysfakcjonuje. Jakie zatem możemy znaleźć wady w kryptowalutach? Do najpopularniejszych z nich należą:

  • duże wahania cen – przykładowo zaledwie dekadę temu wartość najpopularniejszej kryptowaluty bitcoina wynosiła zaledwie 16,28 zł, co w porównaniu z dzisiejszymi prawie 135 tys. złotych wypada bardzo mizernie
  • wysokie ryzyko
  • niestabilność rynku

Czy jest coś poza ryzykiem?

Oczywiście! Poza wszechobecnym ryzykiem warto zastanowić się również nad tym, jakie zalety niesie za sobą inwestycja w kryptowaluty. O możliwości naprawdę dużego zysku już wiemy, a co mamy poza tym? Sława, sława i jeszcze raz sława. Popularność kryptowalut cały czas rośnie i nie zapowiada się na to, aby miało być inaczej. Dodatkowo inwestycje w kryptowaluty mają potencjalnie całkiem duże szanse na wysoki zwrot z naszych inwestycji. Ponadto dziś kryptowaluty uważa się za pewny środek płatniczy, a wszystkie ich zalety przekładają się na kolejny plus – ogromny potencjał do dalszego rozwoju.

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.