Vodafone i Chainlink testują koncepcję przesyłania danych za pośrednictwem blockchain

Vodafone współpracuje z Chainlink

Platforma Digital Asset Broker (DAB) operatora komórkowego Vodafone wraz z Sumitomo, Chainlink Labs i InnoWave pomyślnie przetestowała dowód koncepcji przesyłania danych między łańcuchami bloków. Według DAB projekt pilotażowy skupiał się na płynnej wymianie dokumentów handlowych pomiędzy różnymi platformami i blockchainami.

Udostępnianie dokumentów często komplikuje rozdrobniony system, zwłaszcza gdy platformy są ze sobą słabo kompatybilne i działają w różnych sektorach handlu międzynarodowego. Zarząd DAB stwierdził, że protokół Chain Interoperability Protocol (CCIP) zapewnia interoperacyjność urządzeń Internetu rzeczy (IoT).

Protokół ten umożliwia aplikacjom bezpieczną wymianę danych i tokenów w publicznych i prywatnych blockchainach, a także w sieciach IoT. Przykładowo statek, na którym doszło do pożaru ładunku, będzie mógł samodzielnie przesyłać dane do inteligentnych kontraktów za pośrednictwem platformy DAB i protokołu CCIP.

Umożliwi to szybkie śledzenie i udostępnianie danych. Firmy będą w dalszym ciągu badać wykonalność aplikacji do handlu transgranicznego i udostępniania danych z wykorzystaniem platformy DAB Economy of Things (EoT). Twórcy zauważają, że możliwości tej platformy można wykorzystać także do przyspieszonego przetwarzania transakcji finansowych.

Dyrektor ds. rozwoju produktów Vodafone DAB, David Palmer, widzi duże korzyści w integracji IoT i blockchain. Według jego prognozy do 2030 roku w gospodarce rzeczy będzie działać około 3 miliardy urządzeń IoT. Połączenie tradycyjnych rynków z najnowocześniejszymi zdecentralizowanymi platformami umożliwi płynną i bezpieczną wymianę danych w międzynarodowym ekosystemie handlowym, który w zeszłym roku wyceniono na ponad 30 bilionów dolarów.

Comments (No)

Leave a Reply