TOP 5 najlepsze i najgorsze kryptowaluty w 2022 roku

Znana strona internetowa Cointelegraph opracowała ciekawą listę 5 najlepszych, a także 5 najgorszych kryptowalut oprócz Bitcoina i Ethereum w roku 2022. Poszczególne monety są zestawione z 100 największych pod względem kapitalizacji rynkowej i są porównywane pod względem wyników od początku roku (YTD) do 30 grudnia 2022 roku.

Najpierw spójrzmy na ogólny indeks Cryptoindex.com 100 (CIX100), który śledzi 100 najlepiej radzących sobie kryptowalut. Pokazuje on oczywiście, że większość czołowych monet nie radziła sobie zbyt dobrze w 2022 roku. Wszystko przez rynek niedźwiedzia, który w ciągu roku spowodował 67% spadek.

cix100

Poniższa lista nie obejmuje stablecoinów, a także monet śledzących wartość złota i podobnych aktywów. Z drugiej strony pozostawiono zdecentralizowane waluty, tokeny smart kontraktów, tokeny giełdowe itp.

Najlepsze kryptowaluty w 2022 roku – TOP 5

1) GMX (GMX)

Zwrot od początku roku do końca roku (YTD): 87%.
Sektor: Zdecentralizowana giełda
Kapitalizacja rynkowa: 347 milionów dolarów

Zdecentralizowana giełda GMX jest jedną z najpopularniejszych giełd DEX na rynku, przede wszystkim ze względu na swoje usługi oraz opcje handlu spot i perpetual. Token GMX funkcjonuje jako token utility i governance, dzięki czemu jest najlepiej radzącym sobie aktywem wśród 100 najlepszych monet.

Wzrost GMX w 2022 roku złapał najwięcej wiatru w żagle po wydarzeniach związanych z upadkiem FTX i wprowadzeniem tokena na główne giełdy takie jak Binance czy Huobi Global. GMX odnotował znaczny wzrost pod koniec listopada, kiedy to przewyższył nawet swojego konkurenta DEX – Uniswap w dziennych opłatach transakcyjnych.

gmx wykres

2. Trust Wallet Token (TWT)

Stopa zwrotu od początku roku: 86%.
Sektor: Portfel
Kapitalizacja rynkowa: 556 milionów dolarów

Kolejny token utlity i governance na liście to Trust Wallet Token (TWT). Tym razem ffunkcjonuje on w ramach ekosystemu Trust Wallet. Przez większość czasu token, wraz z resztą rynku kryptowalut, znajdował się na niskich pozycjach w rankingu. Ale podobnie jak GMX, skierował się w górę podczas załamania FTX w listopadzie. Mogło to wynikać ze wzrostu ogólnej nieufności do scentralizowanych giełd, co zachęciło wielu inwestorów do przeniesienia swoich środków do prywatnych portfeli.

twt wykres

3. Unus Sed Leo (LEO)

Zwrot w ciągu roku: -7,9%
Sektor: Scentralizowana giełda
Kapitalizacja rynkowa: 3,44 mld USD

Token Unus Sed Leo (LEO) działa w ramach ekosystemu iFinex i w 2022 roku poniósł stratęw wysokości -7,9%, co i tak jest doskonałym wynikiem w porównaniu z innymi dużymi kryptowalutami.

unus leo wykres

4. OKB (OKB)

Zwrot od początku roku: -15,5%
Sektor: Scentralizowana giełda
Kapitalizacja rynkowa: 1,38 mld dolarów

Jako token natywny giełdy OKX, OKB zapewnia użytkownikom zniżki na opłaty transakcyjne, dostęp do platformy OKX Initial Exchange Offer (IEO) oraz prawo głosu w sprawie tokenów, które mają być notowane na giełdzie.

Token ewoluował wraz z całym rynkiem kryptowalut w ciągu 2022 rok. Odzyskał np. 150^ po osiągnięciu dna w okolicach 9,50 USD w czerwcu. Spekulanci wybili byczy odwrót w OKX pomimo braku jakiegokolwiek ważnego wydarzenia.

okb wykres

5. The Open Network (TON)

Zwrot od początku roku: -43,5%
Sektor: Smart kontrakty
Kapitalizacja rynkowa: 2,55 mld dolarów

The Open Network (TON) to ekosystem blockchaina warstwy 1 od założycieli Telegrama, Nikolaya Durova i Pavla Durova. Natywny token TON ewoluował zgodnie z resztą rynku kryptowalut, ale dostarczył zaskakujące wyniki przed końcem roku.

Jego ożywienie zostało pobudzone przez październikowe informacje o aukcji nazw użytkowników na Open Network oraz listopadowe uruchomienie bota, który pozwala użytkownikom Telegrama handlować kryptowalutami.

ton wykres

Najgorsze kryptowaluty w 2022 roku – TOP 5

1. Terra (LUNA)

Wyniki za okres od początku roku: -99,68%.
Sektor: Smart kontrakty
Kapitalizacja rynkowa: 159 milionów dolarów

Terra (LUNA) stała się jedną z największych porażek branży krypto, gdy w maju spadła o 99,99 proc. Wszystko zaczęło się od upadku jej algorytmicznego stablecoina TerraUSD (UST).

terra luna wykres

Wydarzenia te zmusiły założyciela projektu Do Kwon do zrobienia forka, ostatecznie dzieląc blockchain na oryginalny Terra Classic i nowy Terra 2.0. Luna Classic (LUNC) po premierze w maju wzrosła o prawie 100%, natomiast LUNA (LUNA2) spadła o 40%.

2) FTX Token (FTT)

Wyniki od początku roku: -97,8%
Sektor: Scentralizowana giełda
Kapitalizacja rynkowa: 277 milionów dolarów

Następstwa krachu FTX wciąż odbijają się szerokim echem. Jego token FTT stanął w listopadzie przed kryzysem płynności, co doprowadziło do jego upadku. Nadal jest notowany na kilku giełdach, ale ze względu na defunkcyjny stan FTX, jest praktycznie martwy.

ftt wykres

3) Solana (SOL)

Wyniki od początku roku: -94,22%
Sektor: Smart kontrakty
Kapitalizacja rynkowa: 3,61 mld dolarów

Solana była nadal jednym z najpopularniejszych protokołów warstwy 1 w 2021 roku. W 2022 roku spadła jednak o -94,22% z powodu szeregu złych wiadomości. Sieć przeszła sześć awarii sieci w ciągu roku, włamanie do portfela zbudowanego na niej, podczas którego skradziono 200 milionów dolarów oraz połączenie Solany z FTX. Wszystko to spowodowało jeden z najgorszych tegorocznych spektakli.

solana sol wykres

4. Axie Infinity (AXS)

Wyniki za okres od początku roku: -93,62%.
Sektor: gry/metaverse
Kapitalizacja rynkowa: 775 milionów dolarów

Axie Infinity to jedna z najpopularniejszych gier play-to-earn (P2E) działających na blockchainie. Axie Infinity Shard (AXS) jest tokenem governence w ekosystemie, gdzie może być również używany do zakupu NFT w grze.

Głównymi powodami stałego spadku kursu AXS jest brak zainteresowania graczy (mimo wcześniejszej popularności), włamanie do blockchaina Ronin o wartości 650 milionów dolarów oraz obawy związane z wypuszczeniem oferty 8% w październiku.

axie axs wykres

5. The Sandbox (SAND)

Wyniki za okres od początku roku: -93,32%.
Sektor: gry/metaverse
Kapitalizacja rynkowa: 690 milionów dolarów

The Sandbox to bardzo podobny przypadek do Axie Infinity. Jest to wirtualna platforma, na której gracze mogą spieniężyć swoje umiejętności w zakresie gier za pomocą tokena użytkowego NFT i The Sandbox (SAND). I tu również platforma boryka się obecnie z zainteresowaniem graczy – według danych DappRadar w grę gra obecnie mniej niż 500 unikalnych użytkowników. Z tego powodu spadł również popyt na SAND, którego cena od początku roku zanurkowała o 93,50%.

sandbox sand wykres

Inne przykłady tokenów, których cena spadła o ponad 90% to Fantom (FTM), Avalanche (AVAX), Algorand (ALGO), Decentraland (MANA), BitTorrent (BTT) i inne.

Comments (No)

Leave a Reply