Kurs Chia spadł o ponad 80%w cztery miesiące.

Mnóstwo używanych dysków twardych na portalach aukcyjnych

Kurs kryptowaluty Chia spadł o ponad 85% w ciągu czterech miesięcy i zapoczątkował masową sprzedaż używanych dysków HDD i SSD wykorzystywanych do jej wydobycia.

„Wahania cen Chia skłoniły inwestorów do sprzedaży sprzętu ze stratą, ponieważ jest więcej sprzedawców niż kupujących” – powiedział administrator jednej z najwiekszych grup facebookowych poświeconych dyskom twardym, Hoang Chung.

Według CoinGecko w połowie maja Chia była wyceniana na 1551 USD. W tej chwili cena kryptowaluty wynosi 237 USD.

W związku z tym koszt dysku twardego o pojemności 6 TB spadł z około 300 USD (nowy) do około 100 USD (używany). A sądząc po dynamice, ceny będą nadal spadać.

Sytuacja jest trudniejsza dla posiadaczy dysków półprzewodnikowych, ponieważ wydobycie Chia znacznie przyspiesza ich zużycie.

Eksperci szacują, że wydobycie Chia skraca żywotność dysku SSD o pojemności 512 GB z pięciu lat do dwóch miesięcy.

Chia Network, stworzona przez autora protokołu BitTorrent, Brama Cohena, wykorzystuje algorytmy konsensusu Proof-of-Space i Proof-of-Time. Kryptowaluta była reklamowana przez twórców jako przyjazna środowisku. Wyjaśniano to tym, że dyski twarde i dyski półprzewodnikowe są łatwiejsze do znalezienia na rynku i zużywają znacznie mniej energii.

 

Comments (No)

Leave a Reply