SEC chce by giełda Coinbase wymieniała tylko bitcoiny przed procesem sądowym

SEC chce ograniczyć największą amerykańską giełdę

SEC poprosił Coinbase o usunięcie wszystkich kryptowalut innych niż bitcoin z listy aktywów zbywalnych przed rozprawą. Brian Armstrong, CEO platformy, mówił o tym w wywiadzie dla Financial Times .

Przyznał, że takie sformułowanie sprawy nie pozostawiało innego wyjścia, jak rozstrzygnięcie sporów na drodze sądowej.

Oni [SEC] powiedzieli nam […], że każdy składnik inny niż bitcoin jest zabezpieczeniem. Zapytaliśmy, jak doszedłeś do tego wniosku […] i usłyszeliśmy odpowiedź: „ Nie będziemy ci tego tłumaczyć ”. Wtedy naprawdę nie mieliśmy wyboru – wykluczenie z listy wszystkich aktywów [ w zestawieniu – ponad 200 kryptowalut] , z wyjątkiem bitcoina, który notabene nie spełnia wymogów prawa w rzeczywistości oznaczałoby koniec branży w Stanach Zjednoczonych. To trochę ułatwiło wybór. […] Pójdźmy do sądu i dowiedzmy się, co on zdecyduje” – powiedział Armstrong.

Przedstawiciele SEC odrzucili apelację do Coinbase z oficjalną prośbą o usunięcie aktywów kryptograficznych z notowań.

W trakcie dochodzenia pracownicy mogą dzielić się własnymi poglądami na temat tego, jakie zachowanie może budzić problemy z Komisją na mocy przepisów dotyczących papierów wartościowych” – powiedzieli.

W pozwie agencja zarzuciła spółce nierejestrowane oferowanie 13 papierów wartościowych w postaci serii tokenów oraz nielegalne łączenie trzech funkcji – brokera, giełdy i agencji rozliczeniowej, które na tradycyjnych rynkach są zwykle rozdzielone. Regulator skupił się również na programie stakingowym Coinbase Earn.

W marcu 2023 r. giełda otrzymała zawiadomienie od regulatora o śledztwie dotyczącym procedury notowania na platformie i jej produktów – Coinbase Prime, Coinbase Wallet i Coinbase Earn.

25 kwietnia spółka złożyła pozew w celu uzyskania odpowiedzi wydziału na apelację z lipca 2022 roku. W nim Coinbase zażądał jasności w kwestii regulacji branży kryptograficznej.

SEC nazwała roszczenia firmy „bezpodstawnymi”. Urzędnicy wskazali, że agencja nie jest zobowiązana do wydawania nowych przepisów, a firma „nie ma prawa pozwać regulatora”.

22 maja Coinbase złożył nową skargę przeciwko Komisji, aby uzyskać odpowiedź departamentu na lipcowe odwołanie.

Amerykańska Izba Handlowa wystąpiła później z poparciem dla Coinbase i oskarżyła regulatora o „celowe tworzenie niebezpiecznego i niepewnego środowiska” dla firm kryptograficznych w kraju.

Comments (No)

Leave a Reply