NFT Beeple’a sfałszowany

A taki miał być… niepodrabialny

Monsieur Personne stworzył fałszywe kopie najdroższego obrazu NFT Everydays: The First 5000 Days amerykańskiego artysty Beeple

Celem miało być obalenie mitu wyjątkowości i bezpieczeństwa tokenów.

Chodzi o sfałszowanie kryptograficznych dowodów własności oryginalnego dzieła sztuki.

Haker stworzył własny NFT na blockchainie Ethereum, który łączy się z tymi samymi danymi, co prawdziwy token artysty Beeple. Konfiguracja elementów fałszywego NFT, jego identyfikator i historia transakcji są podobne do oryginału.

Haker nie jest właścicielem oryginalnego tokena, ale potencjalnemu kupcowi wydaje się, że nim jest. Podrobiony obraz na tokenie NFT został wydany i wysłany do portfela hakera z tego samego portfela, który wydał oryginalny NFT Everydays: The First 5000 Days.

„Nie ma środków zapobiegających kradzieży i niewłaściwemu wykorzystaniu takich dzieł sztuki. Swoim działaniem chcę pokazać, jak absurdalna jest sytuacja z szumem wokół NFT. Posługując się przykładem najdroższego NFT, zniszczę mylącą koncepcję jego wyjątkowości i bezpieczeństwa ”- napisał Monsieur Personne.

Token stworzony przez hakera nie narusza autentyczności oryginału, ale będzie go dość trudno odróżnić od prawdziwego obrazu.

„Nikt nie może zaprzeczyć, że stworzony przeze mnie NFT nie został w rzeczywistości wykonany w imieniu artysty. Twórca tokena może tylko słowami obiecać, że stworzy tylko jedną NFT dla zasobu cyfrowego. W rzeczywistości może go wydawać tyle razy, ile chce, w dowolnym portfelu”.

Monsieur Personne wystawił na sprzedaż dziewięć kopii fałszywego tokena.

Przypomnijmy, że dzieło Everydays: The First 5000 Days zostało sprzedane w marcu w Christie’s za 69,3 miliona dolarów . Ostateczna oferta wyniosła 60,3 miliona dolarów, ale cena zawierała również opłaty dodatkowe.

Obraz jest kolażem tysięcy prac Beeple’a opublikowanych w Internecie od 2007 roku.

Tożsamość tokena kupującego później ujawnił . Okazał się prezesem firmy konsultingowej Portkey Technologies i współzałożycielem dostawcy bankomatów kryptowalut Bitaccess, Vignes Sundaresan.

źródło: https://nftheft.com/

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.