Liczba sprzedawców akceptujących Bitcoin wzrosła o 174%

Adopcja Bitcoin nie zwalnia

Liczba sklepów, kawiarni, barów i innych punktów sprzedaży towarów i usług akceptujących płatności w bitcoinach wzrosła w ciągu roku o 174%. Świadczą o tym dane z portalu analitycznego BTCMap.org. W 2023 roku liczba placówek wzrosła z 2288 do 6329. Szczyt zanotowano we wrześniu, kiedy na portalu zarejestrowało się 6590 punktów sprzedaży detalicznej akceptujących płatności w pierwszej kryptowalutie.

https://btcmap.org/

Dane zostały zebrane przez usługę mapowania non-profit OpenStreetMap. Analitycy BTC Map twierdzą, że wzięli pod uwagę jedynie placówki, w których zarówno administracja, jak i klienci potwierdzili możliwość płacenia bitcoinami. Mapa pokazuje dużą koncentrację sprzedawców akceptujących BTC w Ameryce Środkowej i Południowej. Takich punktów jest znacznie mniej w Afryce i Azji.

Zauważalna jest także liczba sklepów akceptujących kryptowaluty w USA i Europie. Według mapy Filipiny przodują pod względem liczby punktów sprzedaży detalicznej w Azji Południowo-Wschodniej.

Całkiem sporo punktów można już znaleźć także w Polsce.

Niedawno komisarz Komisji Papierów Wartościowych i Giełd tego kraju powiedział, że agencja jest gotowa wziąć udział w „wyścigu blockchain” i promować rozwój najnowszych technologii na wyspach. W Chinach, Indiach i Rosji takich miejsc na mapie praktycznie nie ma. Dzień wcześniej Apple App Store w Indiach zablokował aplikacje mobilne Binance i kilku innych dużych giełd kryptowalut.

Władze kraju umieściły na czarnej liście platformy handlowe niezarejestrowane przez lokalny organ regulacyjny. Portal analityczny Coin ATM Radar przedstawił niedawno raport wskazujący, że pomimo stałego wzrostu wartości pierwszej kryptowaluty, w 2023 roku liczba bankomatów Bitcoin-ATM na całym świecie gwałtownie spadła.

Comments (No)

Leave a Reply