Nassim Taleb nazywa bitcoina „bezużyteczną i niebezpieczną sektą”

Ekonomista i autor bestsellera Czarny łabędź, Nassim Taleb, ponownie wypowiedział się przeciwko branży kryptowalut. Stwierdził, że inwestowanie w bitcoina stało się niczym kult i sekta.

Podczas konferencji Bloomberg Invest, Nassim Taleb zauważył, że bitcoin gromadzi wokół siebie fanatyków, a takie zachowanie rzadko kończy się dobrze w pragmatycznym świecie finansów.

Taleb zauważył również, że nawet dla przestępców pierwsza kryptowaluta jest bezużyteczna ze względu na całkowitą przejrzystość łańcucha bloków. Finansista powiedział:

„Od dłuższego czasu krytykowałem bitcoina z kilku powodów. Ale jednym z nich, nigdy nie zgadniesz, jest moim zdaniem niemożność prania pieniędzy. Transakcje są zbyt łatwe do wyśledzenia – to tylko zapisy w rozproszonej księdze, które każdy może zobaczyć. W końcu nawet złoto można przetopić. Ponadto bitcoin stał się kultem i po raz pierwszy w historii wydaje się, że mamy do czynienia z połączeniem pieniędzy i kultu, a te rzeczy nie idą ze sobą w parze.”

Taleb nie widzi również większego zastosowania dla transakcji bitcoinowych – są one zbyt wolne i drogie. Jego zdaniem Fed mógłby z łatwością zastąpić pierwszą kryptowalutę. Dlatego nie radziłby rozważać BTC jako środka oszczędzania i akumulacji. Wcześniej ekonomista nazwał bitcoina „idealną grą dla frajerów” i powiedział, że inwestowanie w pierwszą kryptowalutę nie uchroni przed inflacją.

Comments (No)

Leave a Reply