Ława przysięgłych uznała Sama Bankmana-Frieda za winnego

SBF winny. Wyrok 28 marca 2024 roku

2 listopada ława przysięgłych uznała założyciela FTX Sama Bankmana-Frieda (SBF) za winnego wszystkich zarzutów karnych. Sędzia Lewis Kaplan z Południowego Okręgu Nowego Jorku wyda ostateczny werdykt 28 marca 2024 r.

Jury wydało werdykt po czterogodzinnych naradach.

W jury zasiadało dziewięć kobiet i trzech mężczyzn – pisze Decrypt. Dyskusja trwała cztery godziny i zakończyła się uznaniem SBF za winnego wszystkich siedmiu zarzutów, w tym oszustwa i spisku.

Za każdy przypadek grozi maksymalna kara od 5 do 20 lat więzienia. Łącznie Bankman-Friedowi grozi do 115 lat więzienia. Wyrok ma zapaść 28 marca przyszłego roku.

Według The Block rodzice SBF – Joseph Bankman i Barbara Freed – byli obecni przez większą część procesu. Media wcześniej twierdziły, że odegrali kluczową rolę w „przekształceniu ich syna z kujona w potentata kryptowalut z dobrymi kontaktami”.

Zespół prawny Bankman-Fried stwierdził, że szanuje decyzję jury.

Ale jesteśmy bardzo rozczarowani wynikiem. Pan Bankman-Fried utrzymuje, że jest niewinny i będzie w dalszym ciągu energicznie odpierać stawiane mu zarzuty” – czytamy w oświadczeniu.

Prokurator amerykańskiego okręgu południowego stanu Nowy Jork Damian Williams powiedział podczas konferencji prasowej po przesłuchaniu 2 listopada, że ​​założyciel FTX „popełnił jedno z największych oszustw finansowych w historii Ameryki”.

Mimo że branża kryptowalut jest nowa […] tego typu oszustwa, ten rodzaj korupcji jest stary jak świat” – podkreślił Williams.

Według niego wyrok jest ostrzeżeniem dla wszystkich, którzy dopuszczają się przestępstw z wykorzystaniem zasobów cyfrowych.

Partner Cahill, Gordon & Reindel Samson Enzer w rozmowie z The Block przyznał, że SBF może się odwołać. W szczególności może kontynuować linię przenoszenia odpowiedzialności na prawników – ponoć ich obecność przy prowadzeniu biznesu dawała założycielowi FTX pewność co do słuszności działań.

Do czasu wydania prawomocnego wyroku Bankman-Fried pozostanie w areszcie na Brooklynie, dokąd został wysłany 11 sierpnia.

W rozmowie z Decrypt radca prawny Christopher Zukis zasugerował, że jeśli SBF dostanie 25 lat lub więcej, prawdopodobnie grozi mu dłuższy wymiar więzienia. Nie wykluczył, że były szef giełdy kryptowalut odsiaduje wyrok na Zachodnim Wybrzeżu, „bliżej rodziny”. Jednak Zukis nie widział w tym żadnych pozytywnych aspektów:

„Tutaj [na Zachodnim Wybrzeżu] jest o wiele więcej gangów i znacznie więcej polityki więziennej niż na wschodnim wybrzeżu”.

W publikacji zauważono, że kalifornijskie więzienia nie są najatrakcyjniejszą opcją. W szczególności Zakład Karny w Victorville ma historię związaną z przemocą, a więzienie Herlong straciło ostatnio swój status obiektu w miarę nadającego się do zamieszkania.

Według Zukisa założyciel FTX najprawdopodobniej zostanie wysłany do Herlong, Lompoc lub Mendota.

Była partnerka Andreessen Horowitz, Kathy Haun, przyznała, że ​​Bankman-Fried spędzi w więzieniu „dziesiątki lat”.

Ludzie mylą ustawową maksymalną karę (maksymalną, jaką może nałożyć sędzia) z karą zalecaną zgodnie z wytycznymi dotyczącymi wydawania wyroków (w zasadzie jest to przewodnik doradczy dla sędziów na temat tego, jaki powinien być punkt wyjścia przy wydawaniu wyroku, biorąc pod uwagę przestępstwa oskarżonego i jego historię osobistą). Sędziowie zawsze rozpoczynają rozprawę w zakresie zalecanym w wytycznych dotyczących wymiaru kary” – powiedział Haun.

Według jej obliczeń SBF otrzyma 27–34 lata więzienia. Nie wykluczyła jednak, że teoretycznie sędzia mógłby wyznaczyć maksymalny wymiar kary na 115 lat.

Comments (No)

Leave a Reply