Kryptowaluty – jak zacząć, poradnik dla początkujących

W dzisiejszych czasach wielu ludzi zastanawia się nad tym, czy nie spróbować inwestować w kryptowaluty. Jest to nowy trend powstający na świecie. Coraz więcej osób próbuje zainwestować w krypto, lecz nie ma pojęcia jak to zrobić, ponieważ całkowicie się na tym nie znają. Co to są kryptowaluty, jak inwestować? W poniższym artykule postaram się odpowiedzieć na te i wiele innych pytań dotyczących kryptowalut.

Czym są kryptowaluty?

Najprościej rzecz ujmując kryptowaluty, są to wirtualne waluty niemające fizycznego pokrycia. Działają na podstawie zdecentralizowanego systemu blockchain. W skrócie mówiąc blockchain, jest to rejestr publiczny, za pomocą którego dokonywany jest specjalny rejestr transakcji kryptowaluty. Rejestr ten jest codziennie upgrade’owany przez komputery osób, które łączą się, aby wydobywać krypto. Komputery te wykonują masę obliczeń, a za to osoby te dostają nagrodę, którą są cząstki kryptowaluty, czasem mogą być to większe, a czasem mniejsze części. Obliczenia te nazywane są kopaniem/wydobyciem kryptowalut. Natomiast osoby zajmujące się tym nazywamy górnikami.

Do czego służą kryptowaluty?

Kryptowaluty w dzisiejszych czasach, mogą służyć jako środek płatniczy. Staje się to bardzo popularne, dzięki czemu oferta, za co możemy płacić z powodzeniem, stale się powiększa. Dziś możemy płacić za zakup elektroniki przez internet, zapłacić za nocleg czy taksówkę, ale także zapłacić za zamówione jedzenie czy bilet lotniczy. W Warszawie powstała nawet placówka medyczna, w której za jej usługi możemy płacić na przykład Bitcoinem. Jak widać popularność, tego środka płatniczego stale rośnie i w przyszłości może wyprzeć gotówkę.

Jak zacząć inwestować w kryptowaluty?

Na sam początek należy się zastanowić, w jaką kryptowalutę chcemy inwestować. Warto zrobić rozeznanie na ten temat i sprawdzić co się opłaca a co nie, by nie stracić za szybko swojego dorobku. Następnie musimy poznać rynek i wybrać gdzie powierzyć nasze pieniądze. Możliwości mamy parę, mamy giełdy i kantory specjalnie do tego stworzone. Następnie wpłacić realne pieniądze i dokonać zakupu wirtualnej waluty. Nie pozostaje nic innego jak tylko czekać i obserwować jak kryptowaluta wpływa do naszego wirtualnego portfela.

Jak kupić kryptowalutę?

Należy wybrać sobie platformę, na której założymy konto. Warto sprawdzić jak dobre mają zabezpieczenia, bo to jednak nasze pieniądze. Następnie rejestrujemy się tam. Bardzo często takie platformy wymagają od nas weryfikacji poprzez ukazanie dowodu tożsamości. Następnym krokiem jest wpłata pieniędzy do wirtualnego portfela poprzez kartę kredytową, bądź przelew ekspresowy. Po wpłynięciu środków wybieramy kryptowalutę, która nas najbardziej interesuje i dokonujemy zakupu. Zostaje już tylko cieszyć się z dokonanego wyboru.

Kopanie kryptowalut, czyli mining

Kopanie kryptowalut polega na zatwierdzaniu bloków oraz dołączanie do stworzonych już łańcuchów w blockchainie. Blok jest to nic innego jak miejsce, gdzie zostają potwierdzane transakcje oraz tworzenie się nowych monet. Górnicy, którzy angażują się kopanie, muszą posiadać odpowiednio mocny sprzęt, najlepiej jakby to była tzw. koparka. Najczęściej odbywa się to w algorytmie zwanym PoW Proof of Work bądź PoS Proof of Stake.

Portfele kryptowalut – jaki wybrać?

Zacznijmy od tego, że kryptowaluty należy gdzieś przechowywać i do tego służyć nam będzie portfel tak jak przy zwykłej gotówce. Portfele dzielimy na takie online, które potrzebują dostępu do internetu. Bardzo wygodne rozwiązanie, lecz osoba posiadający taki portfel narażona jest na potencjalny atak hakerski i utratę swoich oszczędności. Natomiast rodzaj portfeli to portfele fizyczne podłączane do USB. Najczęściej przypominają zwykłego pendrive’a. Wystarczy podłączyć do komputera połączyć się ze swoim portfelem przelać kryptowalutę i trzymać ją zawsze przy sobie. Ceny takiego portfela wacha się od 250 zł do paru tysięcy złotych. Jest to bezpieczniejsza forma przetrzymywania waluty, gdyż nie jesteśmy narażeni na atak hakerski i mamy go zawsze przy sobie.

Giełdy kryptowalut – jaką wybrać?

Na rynku mamy wiele giełd zajmujących się kryptowalutami, najważniejszą rzeczą, jaką musimy wiedzieć to przed wyborem, zapoznajmy się z zabezpieczeniami. Warto poczytać opinie oraz zasięgnąć rad kogoś, kto jest już obeznany w tym zagadnieniu. Taka osoba może pomóc w wyborze giełdy i pokaże podstawy jej działania. Chociaż znać, chociaż podstawy działania takich giełd, bo można się łatwo pogubić.

Podsumowanie

Jak widzimy zakup kryptowaluty, wiążę się z ryzykiem i przed rozpoczęciem zabawy w krypto należy zapoznać się z tematem, by nie stracić od razu wszystkiego. Pamiętając o tym, żeby robić to z umiarem i największym bezpieczeństwem. A wtedy można liczyć na zyski.

Comments (No)

Leave a Reply