Jaki portfel do kryptowalut?

Jeśli postanowiliśmy zainwestować w kryptowaluty, warto zastanowić się nad tym, gdzie przetrzymywać nasz zakupione wirtualne tokeny. Gdy zaczynamy myśleć o tym na poważnie, musimy zainwestować w specjalnie do tego przeznaczony portfel. Poniżej spróbuję wytłumaczyć, co to jest, jak działa i jakie są rodzaje tego typu sprzętu. Tak więc zaczynajmy.

Co to jest portfel kryptowalut?

Portfel do kryptowalut to nic innego jak specjalne miejsce do przechowywania swoich tokenów zakupionych na giełdzie kryptowalutowej. Portfele możemy podzielić na wirtualne oraz fizyczne. Wirtualne to zazwyczaj aplikacja na komputer albo telefon. Natomiast fizyczne mają postać pendrive’a podłączanego do komputera poprzez wejście USB. Główną zaletą fizycznych jest to, że cały czas możemy mieć go przy sobie i do jego użycia nie potrzebujemy mieć stałego łącza internetowego. Natomiast ten wirtualny nie będzie działał bez stałego dostępu do internetu.

Po co portfel do kryptowalut

Najprościej mówiąc, jest on nam potrzebny do przechowywania naszych zakupionych kryptowalut. Jest to bezpieczne miejsce, w którym możemy bez problemu przetrzymywać nasze kryptowaluty. W każdym momencie możemy z niego wypłacać, jak i wpłacać nasze oszczędności. Wystarczy, że połączymy go z kontem na giełdzie czy kantorze i przelejemy sobie na nasz portfel z naszego konta lub na odwrót z naszego portfela na nasze konto.

Jak założyć portfel do kryptowalut

I tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ponieważ na rynku istnieje wiele różnych portfeli służących do przetrzymywania kryptowaluty. Sprawa ma się prościej, jeśli korzystamy z tzw. hot-walletów, czyli portfeli online. Wystarczy wtedy pobrać odpowiednią aplikację skonfigurować ją i gotowe. Różnić się może jedynie metoda logowania na dany portfel, ponieważ na jeden logujemy się za pomocą specjalnej aplikacji, na inne poprzez przeglądarkę, a jeszcze inne poprzez specjalnie generowany kod QR.

Warto jednak pamiętać, że co portfel to inne zasady, więc najlepszym sposobem jest kierować się wskazówkami, które mamy umieszone przy zakładaniu wybranego przez nas portfela na kryptowaluty. Jeśli jednak mówimy o portfelach fizycznych, to pierwszym krokiem jest podłączenie go do komputera, następnie należy wymyślić i ustawić sobie kod PIN, za pomocą którego będziesz logował się do niego. Gdy uruchamiamy go po raz pierwszy, będziemy musieli przepisać w odpowiedniej kolejności 24 słowa po angielsku. Na szczęście to tylko przy pierwszym logowaniu następne logowanie odbędzie tylko i wyłącznie za pomocą kodu PIN. Do prawidłowego działania będziemy jeszcze potrzebować specjalnej aplikacji. Bez problemu możemy pobrać ją ze strony producenta. I gotowe możemy już bezpiecznie korzystać z naszego portfela.

Istnieje jeszcze jeden rodzaj, jakim jest portfel papierowy. Tutaj sprawa jest o tyle prosta, że musimy wygenerować specjalny prywatny klucz, a następnie gdzieś sobie go zapisać. Aby uzyskać taki klucz, musimy wejść na stronę do tego przeznaczoną. Następnie zauważymy ogólnodostępny generator, który oparty jest na Java Scriptcie. Klucz ten bez problemu wygenerujemy bez użycia internetu jednak i to nie daje nam 100% bezpieczeństwa. Bo tak naprawdę nikt nigdy nie wie, czy dany komputer wcale nie jest zawirusowany. Tak więc naprawdę trzeba uważać podczas tego typu działań.

Jaki portfel do wielu kryptowalut

Jeśli myślimy nad portfelem, który będzie służył nam do kilku różnych kryptowalut. Warto zastanowić się nad portfelem fizycznym. Bez problemu poradzi sobie z kilkoma różnymi kryptowalutami i nic się w nim nie zwiesi oraz nie zbuguje. Dodatkowo miejmy na uwadze to, że portfel fizyczny o wiele bardziej zmniejsza ryzyko włamania się nam na nasze konto, ponieważ nie wymaga od nas dostępu do internetu. Dlatego, jeśli mamy zamiar przetrzymywać wiele kryptowalut naraz, warto zastanowić się nad takim fizycznym nośnikiem.

Jaki i który portfel kryptowalut wybrać

Tak jak wspomniałem wyżej, jeśli chcemy być pewni bezpieczeństwa zainwestujmy trochę więcej pieniędzy i dokonajmy zakupu lepszego fizycznego portfela. A nie będziemy musieli obawiać się o to, że w każdej chwili stracimy oszczędności naszego życia i nie będziemy w stanie ich nigdy odzyskać.

Podsumowanie

Jak możemy zauważyć, bez portfela do kryptowalut nie będziemy mogli praktycznie nic zrobić. Tak więc jest to nieodłączny element każdego, kto wchodzi w świat kryptowalut. Jeśli myślimy o tym na poważnie, nie ma co się zastanawiać i należy zainwestować trochę pieniędzy na dobrej jakości fizyczny portfel. Aby później nie musieć się martwić o nasze oszczędności życia.

Comments (No)

Leave a Reply