Koparka kryptowalut – o co chodzi?

Kopanie kryptowalut zyskało dużą popularność na przestrzeni ostatnich kilku lat. Służą do tego „koparki kryptowalut”, które są w stanie wydobyć duże ilości cyfrowej waluty, a co za tym idzie wygenerować ogromne zyski. Każdy z nas o nich słyszał, ale czy każdy wie jak działają? Ile kosztują? Czy są opłacalne? W tym artykule znajdziesz odpowiedź na każde pytanie związane z koparkami krypto.

Co to jest koparka kryptowalut?

Koparka kryptowalut jest to sprzęt do wydobywania kryptowaluty. Jest to po prostu komputer z połączeniem kilku, lub nawet kilkunastu kart graficznych. Dzięki odpowiedniej mocy jest w stanie „wykopać” kryptowalutę. Oczywiście niezbędne jest też stabilne połączenie z internetem i odpowiednie oprogramowanie.

Jak działa koparka kryptowalut?

Działanie koparki może wydawać się skomplikowane. Kopanie kryptowaluty jest zatwierdzaniem nowych bloków i podłączeniem ich do istniejącego łańcucha nazywanego blockchainem. Podczas tego procesu, koparka musi rozwiązać problem kryptograficzny. Polega on na odnajdywaniu ciągu znaków, który jest nazywany haszem. Wydajność sprzętu do kopania mierzy się w haszach na sekundę.

Koparka kryptowalut – ile zarabia?

Wszystko zależy od mocy danej koparki. Czym lepsze karty graficzne tym więcej można zarobić. Przyjmując, że nasza karta wygeneruje około 100MH/s to w ciągu miesiąca możemy zarobić nawet do 1000 zł. Przy czym musimy odliczyć koszty prądu, które mogą nas wynieść nawet do 200 zł.

Ile kosztuje koparka kryptowalut?

Znów musimy wspomnieć o wydajności koparki, czym wydajniejsza koparka, tym cena będzie większa. Na przestrzeni ostatniego roku ceny kart poszły mocno w górę, dlatego za najtańszą koparkę, która będzie generować przyzwoite zyski musimy zapłacić około 7000 zł. Jeśli chcemy zainwestować w koparkę z dużą wydajnością, musimy liczyć się z kosztem sięgającym nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Ile prądu zużywa i pobiera koparka do kryptowalut?

Koparki kryptowalut, które możemy posiadać w swoim domu mogą pobierać nawet do 1000W. Zużycie prądu w przybliżeniu wynosi około 700kWh. Koszt jaki musimy ponieść to w przybliżeniu 450zł. Może wydawać się to spora kwota, ale taka koparka i tak wygeneruje nam dość duże zyski, więc koszt prądu nie powinien nam mocno obniżyć miesięcznego zarobku.

Jak zbudować koparkę do kryptowalut?

Pierwszym krokiem w budowie koparki jest instalacja procesora na płycie głównej wraz z chłodzeniem. Nie możemy również zapomnieć o pamięci operacyjnej RAM, jak i o dysku (najlepiej SSD). W kolejnym kroku przykręcamy płytę główną wraz z zasilaczem do stelaża. Teraz możemy przystąpić do podłączenia najważniejszych komponentów – kart graficznych. Karty wpinamy do riserów, a następnie przykręcamy do stelaża. Tak zamocowane karty możemy podpiąć do naszej płyty głównej oraz do zasilania. Budowa koparki wygląda jak składanie komputera, nie mamy tu obudowy, zstępuje ją stelaż. Tak złożona koparka jest gotowa do uruchomienia i do zainstalowania systemu.

Koparka kryptowalut – jaki zasilacz?

Przy wyborze zasilacza musimy zwrócić uwagę na to, jakie zapotrzebowanie mocy mają nasze karty. Jeśli nasze karty będą pobierać łącznie 500W musimy doliczyć do tego pobór mocy naszej płyty głównej. Moc zasilacza nie może być za mała i nie powinna być przesadnie za duża. Musimy pamiętać, żeby nie brać zasilaczy z „czarnej listy”, które mogą być awaryjne. Do dużych koparek polecany jest zasilacz Super Flower Leadex Platinum 2000W.

Koparka kryptowalut – ile można zarobić?

Koparki generują różne przychody. Komputer do gier z wydajną kartą graficzną może nam przynieść zysk kilkuset złotych. Jeśli postawimy na koparkę kryptowalut z dużą wydajnością, zysk może być od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Koparka kryptowalut – jaka karta graficzna?

Najczęściej wybieraną kartą do koparek jest GeForce RTX 3060 Ti. Posiada 8GB pamięci VRAM i jest w stworzona w technologii GDDR5. Nie jest tania, ponieważ musimy za nią zapłacić około 4000 zł. Często są też stosowane tańsze karty takie jak RX 580 czy GTX 1660, jednak nie mają one szans w starciu z RTX 3060.

Co liczy koparka kryptowalut?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, koparki wykonują obliczenia kryptograficzne. Czym większa ilość kart w koparce tym większa jest jej moc obliczeniowa. W czasie dokonywania obliczeń tworzą się kolejne bloki i zostają podłączone do blockchaina. Gdy koparka rozszyfruje ciąg wszystkich liczb, wtedy zostają wygenerowane coiny do naszego portfela. Dlatego wydajność koparki ma tak duże znaczenie, ponieważ przekłada się ona na nasze zyski.

Comments (No)

Leave a Reply