Kraje G20 rozważą projekt zaostrzenia regulacji kryptowalut

Mocniejsze rugulacje w najbliższej przyszłości?

Rada Stabilności Finansowej (FSB) na szczycie G20 wezwała do zaostrzenia zasad ochrony aktywów klientów kryptograficznych. Duże firmy zostaną poproszone o udostępnienie niektórych swoich działań i funkcji.

Organizacja utworzona przez kraje G20 opublikowała zalecenia dotyczące „spójnej i kompleksowej” regulacji sektora kryptowalut. Rekomendacje opierają się na propozycjach wysuniętych w październiku, mających na celu zapobieżenie kłopotom, które spotkały takie firmy jak FTX i Celsius.

Wydarzenia z ubiegłego roku pokazały wewnętrzną zmienność i strukturalną wrażliwość aktywów kryptograficznych, a także powiązanych graczy rynkowych” – czytamy w dokumencie.

Opowiadając się za zaostrzeniem globalnych regulacji, FSB przypomina również o niedawnym upadku banków skoncentrowanych na kryptowalutach, krótkotrwałym oddzieleniu od 1$ stablecoina Circle USDC dwa miesiące temu oraz nagłym spadku stablecoina terraUSD w maju 2022 r.

W kwietniu minister finansów Indii wezwał państwa G20 do wypracowania jednolitych standardów regulujących kryptowaluty na całym świecie. Wcześniej prezes FSB Klass Knot zauważył , że jego departament stał się bardziej ostrożny w stosunku do monet stabilnych ze względu na potencjalne ryzyko, jakie mogą one stanowić dla stabilności finansowej. Knot podziela pogląd większości światowych organów regulacyjnych, że monety typu stablecoin na rynku mogą nie spełniać międzynarodowych standardów określonych przez twórców standardów płatności lub papierów wartościowych.

Comments (No)

Leave a Reply