UE pozwoli firmom offshore na blokowanie reklam krypto usług

Państwa członkowskie UE będą mogły blokować reklamy i strony internetowe nieautoryzowanych organizacji powiązanych z aktywami cyfrowymi. Przepisy w tym zakresie miałyby zostać wpisane do MiCA, donosi The Block.

Rozporządzenie miałoby zostać przygotowane przez ESMA.

Powodem rozważenia takiej opcji był upadek zarejestrowanej na Bahamach giełdy FTX. Dyskutowali nad nim członkowie Parlamentu Europejskiego.

Według Jana Zeissensa, szefa działu finansów cyfrowych w Komisji Europejskiej, po wejściu w życie MiCA władze będą monitorować aktywne firmy kryptowalutowe, które nie są upoważnione do prowadzenia działalności z obywatelami UE.

„Będziemy mieli ogólne wytyczne ESMA, które określą, na czym polega odwrotna atrakcja”

Steffen Kern, szef działu analizy ryzyka i ekonomii ESMA, powiedział, że takie praktyki są „szczególnie wyraźnym problemem” i przedmiotem troski regulatora.

„Ten rynek to w dużej mierze offshore. W wielu przypadkach nie wiemy nawet, w jakiej jurysdykcji znajdują się aktywa, co nie ułatwia sprawy”.

Urzędnik przewidział, że firmy spoza UE zachowają swoją dominującą pozycję.

Ustawa MiCA

Dla przypomnienia, w październiku członkowie Rady UE podpisali projekt ustawy o regulacji kryptowalut MiCA. Dokument zawiera zasady, które mają zastosowanie do emitentów niezabezpieczonych kryptowalut, stablceoinów, platform handlowych i depozytowych.

Tekst ustawy musi być formalnie uzgodniony przez Parlament Europejski. Oczekuje się, że zostanie on opublikowany w dzienniku urzędowym UE na początku 2023 r., a potem wejdzie w życie od 2024 r.

Comments (No)

Leave a Reply