11 000 lat więzienia dla szefa giełdy Thodex

z11000 lat więzienia za oszustwa i pranie brudnych pieniędzy

Biznesmen, który prowadził giełdę kryptowalut Thodex aż do jej upadku w 2021 r., został skazany przez turecki sąd na 11 196 lat więzienia na podstawie kilku zarzutów karnych, w tym oszustwa. Brat i siostra Faruka Fatiha Ozera byli zaangażowani w tę działalność i otrzymali taki sam wyrok.

Sąd uznał krewnych za winnych ciężkiego oszustwa, kierowania organizacją przestępczą i prania brudnych pieniędzy. Ozer założył Todex w 2017 roku i uciekł z Turcji do Albanii, gdy Thodex zbankrutował.

„Jestem wystarczająco mądry, aby przewodzić każdej instytucji na Ziemi. Widać to w firmie, którą założyłem mając 22 lata. Nie postępowałbym tak amatorsko, gdyby była to organizacja przestępcza” – oświadczył Ozer w sądzie.

Całkowita wysokość strat, jakie ponieśli inwestorzy w wyniku upadku Thodexu, pozostaje niejasna. W akcie oskarżenia prokurator szacuje je na 356 mln lirów (13 mln dolarów), jednak tureckie media podają kwoty na 2 mld dolarów.

Ozer został poddany ekstradycji do Turcji z Albanii na początku tego roku, po długim procesie.

Wcześniej założyciel i były prezes giełdy Thodex otrzymał siedem miesięcy więzienia za niedostarczenie dokumentów do urzędu skarbowego. Podczas rozprawy zażądano dokumentów.

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.