CFTC po raz pierwszy pozwała DAO i jej członków

CFTC złożyła pozew przeciwko Ooki DAO, utworzonej w 2021 r. w celu obsługi platformy DeFi bZx, a także posiadaczom jej tokenów. Komisja opisała Ooki DAO jako „nieposiadające prawa własności stowarzyszenie złożone z posiadaczy tokenów Ooki”.

Agencja oskarżyła członków DAO o nielegalne oferowanie towarów giełdowych przy użyciu pożyczonych funduszy i naruszenie ustawy o tajemnicy bankowej za brak KYC.

Zainteresowanie CFTC DAO i jego uczestnikami pojawiło się w tym samym czasie, gdy rozstrzygnął roszczenia przeciwko bZeroX i jego założycielom, Kyle’owi Kistnerowi i Tomowi Bean. Opracowali oni i utrzymywali protokół bZx przed decyzją o dystrybucji jego zarządzania.

Deweloperzy zapłacili karę w wysokości 250 tys. dolarów, ale nie przyznali się do ustaleń Komisji ani im nie zaprzeczyli. W oświadczeniu regulatora możemy przeczytać:

DAO nie są odporne na egzekucję i nie mogą bezkarnie łamać prawa. […] Ooki DAO nie zarejestrowało się w Komisji w jakimkolwiek charakterze.

Według urzędników celem bZeroX w przekazaniu kontroli nad DAO bZx (obecnie Ooki) była próba uodpornienia projekt (ze względu na jego zdecentralizowany charakter) na egzekwowanie prawa. Innymi słowy, założyciele wierzyli, że znaleźli sposób, aby naruszyć Bank Secrecy Act i inne przepisy bez żadnych konsekwencji.

Pozew stwierdza, że kilku członków DAO mieszkało w USA w czasie głosowania nad tokenem i korzystało z protokołu.

Komisarz CFTC Summer Mersinger nie zgodziła się ze swoimi kolegami. Powołała się na brak uprawnień agencji do pociągania do odpowiedzialności posiadaczy tokenów.

bZx zyskał sławę ze względu na aż 4 hacki przeprowadzone w latach 2020-2021, które łącznie spowodowały stratę prawie 64 milionów dolarów.

Regulacje krypto w USA

16 września 2022 roku Biały Dom przedstawił koncepcję regulacji branży kryptowalut. Obejmuje ona wiele inicjatyw, w tym bardziej rygorystyczne egzekwowanie przepisów wobec dostawców usług związanych z aktywami cyfrowymi.

Również we wrześniu SEC oskarżył inwestora kryptowalutowego i blogera YouTube Iana Balina o zaangażowanie w niezarejestrowane ICO Sparkster. Z pozwu wynika, że transakcje na portfelu Ethereum blogera były przetwarzane przez węzły w USA, a co za tym idzie, były dokonywane w jurysdykcji regulatora.

Dla przypomnienia, na mikser Ethereum Tornado Cash nałożono amerykańskie sankcje. Restrykcje dotknęły nie tylko portfele z nim związane, ale również smart kontrakty samej usługi.

CEO Coinbase Brian Armstrong powiedział, że twarde podejście do regulacji branży kryptowalutowej hamuje jej rozwój, zmuszając projekty i deweloperów do opuszczenia USA.

Comments (No)

Leave a Reply