Bitcoin gwałtownie odpływa z giełd, ale sytuacja makro nadal się pogarsza

Bitcoin (BTC) wciąż utrzymuje się tuż nad poziomem 19 tysięcy dolarów. Jednak cena zaczyna być już nieco bardziej zmienna. Pierwotna kryptowaluta na krótko zanurzyła się wczoraj wieczorem do poziomu 18 900 dolarów, ale natychmiast odzyskała wartość i właśnie została ponownie odrzucona przy 19 300 dolarów. W chwili pisania tego tekstu kurs BTC wynosi 19 180 dolarów na Binance.

Kurs Bitcoina spadł dziś o 0,5%, a wolumen obrotu wzrósł o 35% w ciągu ostatnich 24 godzin. Całkowita kapitalizacja rynkowa wynosi 368 miliardów dolarów, a dominacja 39,7%. Indeks strachu i chciwości plasuje się na poziomie 24 (ekstremalny strach).

Korelacja Bitcoina z sytuacją makro

Bitcoin zamknął wrzesień na czerwono, a październik może zapowiadać się jako kolejny zmienny miesiąc. Sytuacja makroekonomiczna nadal się pogarsza. Econoimetrics informuje, że wraz z interwencją Banku Anglii w zeszłym tygodniu i obecnymi problemami w Credit Suisse, „to może się źle skończyć”.

Rynki takie jak S&P 500, z którym bitcoin ma w tym roku wysoką korelację, mogą więc spaść sporo głębiej. W tym tygodniu oczy wszystkich będą zwrócone na to, czy Credit Suisse jest rzeczywiście „zbyt duży, by upaść”, jak wypadnie raport o zatrudnieniu w USA i co postanowi Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), w tym Rosja.

Październik historycznie dobry czy zły miesiąc dla bitcoina?

Mimo to, na październik jest jeszcze nadzieja. Bitcoin historycznie słabo radzi sobie już we wrześniu, ale zazwyczaj dużo lepiej w październiku, co pokazuje poniżej analityk IT Tech:

Analityk Ali Martinez wskazuje jednak, że październik na rynkach niedźwiedzia również zazwyczaj okazuje się zły dla bitcoina:

Bitcoin znów odpływa z giełd

Niemniej jednak w ostatnich dniach miał miejsce znaczny odpływ BTC z giełd – informuje analityk CryptoQuant, Maartunn. To może ponownie zmniejszyć presję na sprzedaż.

Firma analityczna Santiment podaje również, że aż 34 723 BTC zostało wypłacone z giełd w dniu 30 września. Santiment twierdzi, że ostatni raz tak duża ilość opuściła giełdy 17 czerwca i cena wzrosła potem aż o 22%.

Comments (No)

Leave a Reply