Słowackie banki rozprawiają się z klientami kryptowalut

W ubiegłym miesiącu słowackie banki  zamknęły wszystkie konta indywidualne i firmowe związane z kryptowalutami, o czym donosi centrum kryptowalutowe Paralelni Polis.

Podobne zamknięcia rachunków miały miejsce w Czechach i Bułgarii. Nadal nie ma komentarzy w tej sprawie od samych banków.

Według źródła, które chciało pozostać anonimowe, banki działają zgodnie z instrukcjami i pod nadzorem lokalnych regulatorów i Narodowego Banku Słowacji. Poprzedziła to ostatnia instytucja zajmująca się poufnymi listami zawierającymi prośbę o zaprzestanie obsługi rachunków należących do firm i osób fizycznych zaangażowanych w transakcje kryptowalutowe do wszystkich banków w kraju.

Narodowy Bank wezwał również wszystkie instytucje finansowe w kraju, aby zachować te informacje w tajemnicy. Nawet urzędnikom bankowym odpowiedzialnym za obsługę klientów kryptograficznych odmówiono dostępu do bardziej szczegółowych informacji na ten temat.

Narodowy Bank Słowacji podjął podobno decyzję, że firmy kryptowalutowe nie będą mogły otwierać żadnych nowych ani dodatkowych rachunków.

Banki jednostronnie rozwiązały umowy ze swoimi klientami pod pretekstem „decyzji biznesowej kierownictwa banku”, a jednocześnie wyjaśniły osobom prawnym i osobom fizycznym, że decyzja ta jest ostateczna i nie podlega odwołaniu.

Słowackie Sporitelna i Fio Bank należą do banków, które przestały świadczyć usługi swoim klientom kryptowalut. Wiadomo również, że OTP Banka, Prima Banka, Privatbanka i Oberbank odmawiały składania wniosków o otwarcie rachunku złożonych przez organizacje zaangażowane w przemysł kryptowalut.

Opisane działania są w rzeczywistości wykonywane z naruszeniem wolności przedsiębiorczości i są sprzeczne z polityką antymonopolową państwa.

Wiele podobnych procesów zachodzi również w rosyjskiej bankowości. Niedawno przyjęte zmiany w kodeksie cywilnym Federacji Rosyjskiej upoważniły rosyjskie banki do zamrożenia depozytów pochodzących ze sprzedaży kryptowalut.

Comments (No)

Leave a Reply