Blockchain jest nowoczesną technologią, z której chętnie korzystają przedsiębiorcy z branży finansowej oraz innych sektorów gospodarki. Używa się jej od 2008 roku, kiedy powstała pierwsza kryptowaluta. Czym dokładnie jest Blockchain i jak działa?

Blockchain – co to jest? co to takiego?

Najprościej rzecz ujmując Blockchain to technologia oparta na korzystaniu z łańcuchów blokowych. Składają się one z następujących po sobie bloków danych. Blockchain służy do przechowywania oraz przesyłania informacji o transakcjach, które zostały zawarte w Internecie. Jeden segment może zawierać określoną liczbę transakcji, a także informacje o sprzedaży lub kupnie różnych walut. Blockchain jest obsługiwany przez połączone ze sobą w sieć komputery, a nie przez scentralizowany serwer. Dzięki temu baza znajduje się na komputerach wielu użytkowników na całym świecie, a każdy uczestnik ma dostęp do danych. Transakcje są zawierane bez udziału instytucji pośredniczącej i nie są przez nią weryfikowane.

Technologia blockchain

Patrząc z praktycznego punktu widzenia działanie Blockchaina może wydawać się dość skomplikowane. Bardzo istotne jest utrzymanie wspólnej księgi transakcji, która występuje w cyfrowej wersji w takich samych kopiach. Technologia bazuje na sieci peer-to-peer, czyli bez udziału komputerów centralnych. Księga z reguły jest dostępna dla wszystkich, ale zabezpieczona przed dostępem dla niepowołanych osób. Transakcje również są widoczne dla wszystkich. Nie można ich również odwrócić i oszukać.

Blockchain jak zarabiać?

Zanim zaczniemy naszą przygodę z transakcjami warto zdobyć chociażby podstawową wiedzę o funkcjonowaniu kryptowalut. Kursy ulegają dużym zmianom, więc należy bacznie obserwować giełdę. Dla osób, które dopiero zaczynają poruszać się w tym rejonie zarabianie na cyfrowych walutach brzmi dość skomplikowanie, ale po zgłębieniu tematu można dostrzec duży potencjał. Musimy poświęcić sporo czasu na analizę rynku i zmian, jakie na nim zachodzą. Inwestowanie w kryptowaluty należy zacząć od wyboru odpowiedniej giełdy oraz cyfrowego portfela, czyli miejsca, w którym będziemy przechowywać waluty.

Blockchain jak działa?

Każdą z transakcji zawiera się, aby przesłać określoną ilość informacji kryptowaluty z jednego adresu na drugi. Transfer środków może rozpocząć się w momencie, kiedy dany użytkownik wygeneruje odpowiednią transakcję. Pojawi się ona w Blockchainie jako blok, składający się z następujących informacji: adres nadawcy, adres odbiorcy i ilość przesłanej kryptowaluty. Każdy blok zawiera również tzw. hash, czyli elektroniczny podpis. Hash służy do identyfikacji bloku oraz jego zawartości. W bloku znajdziemy również hash poprzedniego segmentu. Dzięki temu możliwe jest tworzenie całego łańcucha. Jeśli hashe nie będą się zgadzać dojdzie do anulowania transakcji.

Blockchain opinie

W Internecie można znaleźć mnóstwo opinii, dotyczących Blockchain. Zdecydowana większość jest pozytywna. Użytkownicy podkreślają, że jest to technologia, która działa bardzo szybko i jest pomocna. Co więcej, serwis określany jest jako przejrzysty i precyzyjny. Wiele osób chwali support, na którego wsparcie mogą liczyć w dowolnym momencie, a ich rady oceniają jako wartościowe i użyteczne.

Blockchain bitcoin

Najbardziej znanym blockchainem ze wszystkich jest oczywiście blockchain bitcoinowy. Segment składa się z nagłówka, czyli odniesienia do poprzedniego bloku i znacznika czasu oraz wpisów do bazy danych. Średnio co 10 minut możemy znaleźć w łańcuchu nowy blok Bitcoin. W łańcuchu mogą znajdować się informacje o przeróżnych transakcjach.

Ethereum blockchain

Ethereum jest platformą o otwartym oprogramowaniu, oparta na technologii blockchain. Ethereum opiera się na sieci peer-to-peer, czyli bez udziału komputerów centralnych. W porównaniu do Bitcoina, Ethereum nie wykorzystuje tylko jednej konkretnej aplikacji technologii blockchain. Platforma jest wykorzystywana na wielu komputerach na całym świecie, a zanim zostanie wdrożona jakakolwiek zmiana, musi ona zostać zaakceptowana przez wszystkich użytkowników.

Jak wypłacić pieniądze z blockchain na konto bankowe?

Aby wypłacić środki z blockchain należy zmienić kryptonim na wybraną przez siebie walutę. Każdy z cyfrowych portfeli może mieć inny sposób na wypłatę pieniędzy, ale proces wygląda w ten sam sposób. Aby wypłacić środki musisz sprzedać kryptowalutę za określoną wartość, a otrzymane saldo przelać na swoje konto.