Aktualizacja Ethereum już dziś: gwałtowny wzrost czy mocny spadek?

Dziś w końcu nadszedł ten dzień. Wszyscy, którzy mają ETH zablokowane w blockchainie Ethereum mogą ponownie je wypłacić dzięki nowej aktualizacji. Niektórzy czekali prawie 1,5 roku, aby móc ponownie uzyskać dostęp do swoich kryptowalut. Jaki to wydarzenie będzie miało wpływ na kurs ETH?

Tylko 1% Ethereum zostanie wydane użytkownikom

Cóż, według firmy analitycznej Glassnode, sytuacja nie wygląda najgorze. Twierdzą oni, że mniej niż 1% wszystkich zablokowanych w stakingu Ethereum faktycznie wróci na rynek, aby zostać sprzedanym.

Szacuje się, że 170 000 z 18,1 mln stakowanych ETH na Beacon Chain zostanie odblokowanych w pierwszym tygodniu po wejściu w życie aktualizacji.

Wczoraj Glassnode podał, że liczba ta obejmuje 100 000 eterów w nagrodach za staking i 70 000 ETH w stakowanych monetach. Przy obecnym kursie Ethereum stanowi to wartość Niemal 300 mln dolarów.

Glassnode uzasadnia to stwierdzeniem, że tylko 253 inwestorów złożyło wniosek o wypłatę swoich ETH z protokołu. Ponadto istnieje kilka mechanizmów, które mają zapobiec zalewowi eterów na rynku.

Brak ostrego wpływu na kurs Ethereum

Analitycy Glassnode są przekonani, że hard fork nie będzie miał „dramatycznego” wpływu na kurs Ethera:

„Nawet w skrajnym przypadku, gdy maksymalna liczba nagród i stakingu zostanie wycofana i sprzedana, wielkość sprzedaży nadal mieści się w zakresie średniej tygodniowej wielkości wpływów na giełdzie. Dlatego stwierdzamy, że nawet najbardziej ekstremalny przypadek będzie miał akceptowalny wpływ na cenę ETH.”

Stakowanie ETH stało się możliwe wraz z wdrożeniem aktualizacji Ethereum 2.0, która rozpoczęła się w grudniu 2020 roku. Wówczas Ether był handlowany na poziomie około 500 USD.

W jaki sposób działa staking na Ethereum?

Stakowanie na Ethereum to proces, w którym osoby lub podmioty blokują swoje Ethereum w dedykowanym portfelu zwanym węzłem walidacyjnym, w celu weryfikacji transakcji i tworzenia bloków w sieci Ethereum. Proces ten nazywany jest Proof of Stake (PoS) i jest najnowszą metodą stosowaną przez Ethereum do sprawdzania transakcji i zabezpieczania sieci.

Aby rozpocząć stakowanie na Ethereum, musisz mieć co najmniej 32 ETH. Jeśli posiadasz tę kwotę, możesz wziąć udział w procesie walidacji i otrzymać nagrody w postaci dodatkowych monet. Nagrody te są dystrybuowane do walidatorów/węzłów, gdy nowe bloki są dodawane do blockchaina Ethereum.

Stakowanie ETH ma na celu decentralizację sieci, poprawę bezpieczeństwa i zmniejszenie kosztów transakcji. Ponadto PoS zużywa znacznie mniej energii niż wcześniej PoW – tego samego systemu wydobywczego co Bitcoin.

Comments (No)

Leave a Reply